İsrail’in şimdiye kadar niye kara harekatı yapmadığı ortaya çıktı. Büyük kayıplar vereceğini bildiği için harekete geçemiyor. Daha ilk hamlesini yaptığı anda kayıp verdi. Önceki gün Han Yunus Bölgesinden Gazze’ye sızmaya çalışan aralarında ABD askerlerinin de bulunduğu birlik, Kassam Tugayı tarafından vuruldu.

ABD’li eski albay ve Pentagon Danışmanı Douglas Macgregor, ABD ve İsrail askerinin Gazze’ye girdiğini ve ağır kayıplar verdiğini duyurdu. İsrail ordu sözcüsü de piyade ve zırhlı birliklerin kaçırılanlarla ilgili bilgi edinmek için sızma girişiminde bulunduğunu açıklamıştı. ABD’li eski albay, keşif için Gazze’ye sızan ve aralarında ABD askerinin de olduğu birliğin vurulduğunu ve ağır kayıplar verildiğini açıkladı.

İzzeddin Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada ise bu sızmanın başarısız olduğunu, sınır çitini geçen iki buldozer ve bir tankı imha ettiklerini bildirdi.

İsrail’in kara harekatı için çekinceleri var. Girdikleri anda büyük kayıplar vereceklerini biliyorlar. Önceki yazımda bu durumu yazmıştım. Gece baskınları, vur kaç, mayın ve bubi tuzakları… Sınırı geçen İsrail birliklerinin anında vurulabileceğini ifade etmiştim.  Aralarında ABD’li askerlerin de olduğu bir küçük birliğin daha sınır çitini geçer geçmez ağır kayıplar vermesi durumun ciddi olduğunu gösteriyor. Netenyahu zorda. Karizma sıfıra düştü.  Korkuyor, ancak korkunun ecele faydası yok. Hem bu rehine işi ABD filmlerindeki gibi olmuyor. Orta Doğu’yu terörist gösterip, kaçırılan ABD’lileri de tereyağından kıl çeker gibi oradan kurtardıklarını anlatan filmleri çok çektiler, gösterime sundular.  O filmlerde olur. Gerçek yaşam öyle değil. 

Gazze’de adım başı sokak savaşları olur. İsrail girerse, vur kaç saldırılarına maruz kalır. Zırhlı araçlar mayın ve bubi tuzaklarına takılır. İsrail birliklerine gece baskınları mutlaka olur. Bunları bilen ABD deli dana gibi sağa sola saldıran İsrail’i frenliyor.

Gazeteci Tucker Carlson’a açıklamalarda bulunan ABD’li eski Albay Macgregor, konuşmasının sonunda ise Türkiye’nin gücüne vurgu yapıyor.  Türkiye’nin bölgenin en kuvvetli ordusuna sahip olduğunu ifade eden Macgregor, “Türkler, Sünni Müslümanlardır. Sünni dünyasının lideridir. Bölgenin en kuvvetli ordusuna sahipler ve İsrail’e çok yakınlar. Güçlerini çok hızlı bir şekilde Suriye üzerinden Güney’e taşıyabilirler. Çok tehlikeli bir yoldayız” demesi dikkat çekti.