Bekçilerin üst arama yetkisine AYM'den yeni karar Bekçilerin üst arama yetkisine AYM'den yeni karar

ŞÜKRAN ŞEYMANUR ARSLAN

İLKSES TV ekranlarında yayınlanan Sultan Gümüş Kaya ile Birinci Sayfa programının konuğu İklim Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Doğan Yaşar oldu. 
Su ihtiyacını karşılamak için çok derinlerden su çekmek zorunda kalınacağını söyleyen Prof. Dr. Yaşar, kritik mesajlar verdi: “Onda da arsenik ve ağır metal çıkacaktır… Bilinçsiz su kullanımı nedeniyle göller bölgesini, çöller bölgesine, Konya Ovası’nı da obruk ovasına çevirdik! Su varsa, devlet var. O yüzden suları çok dikkatli kullanmalıyız. Suyun kıymetini bilmeliyiz.” 

doğan yaşar


NEREYE KADAR? 
Ege Bölgesine Nisan ayında yaklaşık yüzde 37 oranında yağmur yağdığını kaydeden Prof. Dr. Yaşar,  şunları ekledi: “Marmara’da yüzde 80 gibi ortalamanın çok üzerinde yağdı. Ama bunlar barajları dolduracak kadar değil. Küçük bir barajı dolduracak kadar yağdı. Balçova barajını dolduramadı. Balçova’nın 1 aylık suyu var, İzmir’e yetecek kadar.” 
Sellerin yaşanabileceğini de söyleyen Yaşar, “Genelde her büyük kuraklığın sonrasında sel olur. Vadilerde, doğal sit alanlarında, Avrupa ülkelerinde yol yapmak bile mümkün değil. Türkiye’de yıkıp geçiliyor, otel yapılıyor. Keşke elden bir şey gelse. Yerel ve merkezi yönetim birlikte çalışmalı. Su konusuna çok fazla müdahale eden kurum var. Ortak tek bir kurumda olmalı. Bu su kullanımına, su çekimi dayanmaz. Bitiyor artık. Manisa’da 40 metre olan su şuan 400 metrelere inmiş durumda. Nereye kadar?” 

doğan yayın

KONYA OVASI ‘OBRUK OVASI’ OLDU 
“Çok derinlerden su çekmek zorunda kalacağız” diyen Prof. Dr. Doğan Yaşar, “Onda da arsenik ve ağır metal çıkacaktır. Şu an İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin dörtte biri su ile ilgili enerjiye gidiyor. Bir sonraki kurak dönemde bunların altından kalkamayız. Barajlarımız yüzde 100 dolu olsa bile her bir damla suyu kullanırken iki defa düşünmeliyiz. Amerika’da çim sulamak, havuz doldurmak, araba yıkamak yasak. İspanya’da kaçak su kullanan, kuyu açan 26 kişi tutuklandı. 256 tane kuyu açılmış. Türkiye’de sayı belli değil. 300 bin civarı kuyu olduğu tahmin ediliyor ve ancak 80-100 bini kayıtlıdır. Bu bilinçsiz su kullanımı nedeniyle göller bölgesini, çöller bölgesine, Konya Ovası’nı da obruk ovasına çevirdik! Su varsa, devlet var. O yüzden suları çok dikkatli kullanmalıyız. Suyun kıymetini bilmeliyiz” eleştirisinde bulundu.