İZEMDER Başkanı Rıdvan Akgün, son dönemlerde yüzde 50’ye kadar azalan kredili konut satışlarının konut kredi faizlerinde yapılacak olan düzenlemeyle tekrar ivme yakalayabileceğini belirtti

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN-ÖZEL HABER

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 Ekim’e ait konut satış istatistiklerine göre konut satış istatistikleri ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,3 azalarak 102 bin 660 oldu. Konut satışlarında İstanbul 16 bin 987 konut satışı ve yüzde 16,5 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 8 bin 146 konut satışı ve yüzde 7,9 pay ile Ankara, 6 bin 323 konut satışı ve yüzde 6,2 pay ile Antalya izledi. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ise ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 52,7 azalış göstererek 13 bin 268 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 12,9 olarak gerçekleşti. Ocak-ekim döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,2 artışla 241 bin 869 oldu. Özellikle kredili konut satışlarındaki düşüş, gayrimenkul sektöründe kredi faiz indirimi düzenlemesinin yeniden konuşulmaya başlanmasına neden oldu.

BİZDE DÜZENLEME BEKLİYORUZ

Deprem bölgesine en anlamlı yardım Deprem bölgesine en anlamlı yardım

İzmir Emlak Kulübü Derneği (İZEMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, konut kredisi faizlerinde indirim beklentisi olduğunu ancak olaya bütüncül bakmak gerektiğini ifade ederek, “Yılbaşında faiz indirimi olur mu yılbaşından itibaren konut satışlarında tapu pozisyonu ne olacak? Emlak sektöründe konut fiyatlarına ne etki edecek? Bu üç farklı bakış açısını ortaya koymak gerekir. Gayrimenkul sektöründe özellikle Merkez Bankasının faiz oranlarını indirmesi ile birlikte özel bankaların faiz oranlarını yüzde 35-40’lara çıkarması, gayrimenkul edinimi sağlayan veya barınma ihtiyacını karşılamak için konut almak isteyen insanların alım-satımını durdurdu. İstese de vatandaş konut alamadı. Parası, imkanı olmasına rağmen de alma imkanı sağlayamadı. Ocak ayından itibaren banka konut kredi faizlerinin yüzde 1’lerin altına düşeceği beklentisi bizim gibi emlak müşaviri derneklerinde ve odalarınca da bekleniyor. İşin uzmanları olarak bizde bu düzenlemeyi bekliyoruz. Fakat faiz oranları düşerken konut almak isteyen ödeme imkanı olan insanların bankadan istediği krediyi limite eğer sınır koymadıkları müddetçe elde etmesi halinde reel piyasada ciddi bir canlanma, ekonomide ciddi bir ivmeyi göreceğiz” dedi.

GAYRİMENKULE OLUMSUZ ETKİ EDECEK

Gayrimenkul sektörü olarak yılbaşından itibaren tapu harçlarındaki vergiyle ilgili düzenlemenin sektörü zorlayacağının altını çizerek “Hükümetin vergi kaybını kaldırmak için yılbaşından itibaren gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından yapılacak değerleme sonucunda çıkacak ekspertiz değerinin tapuda esas kabul edilmesi ve bunun karşılığında da tapu harçlarında yaklaşık bugün piyasada olduğu gibi düşük değerlerde değil yüksek değerlerde yani en az 5 misli tapu harçları artacak. Bu da gayrimenkul fiyatlarına olumsuz etki edecek. Yüzde 20 gayrimenkul fiyatlarını artıracak. Çünkü müteahhitler yapmış oldukları inşaatlarda asla gerçek değerleri gösterip gerçek faturaları kesmemektedir. Üretmiş oldukları konutların gerçek fiyatlarının 5’te 1 altında değer göstermektedir. Böyle olunca gerçek değerleri tapuda gösterirse müteahhitler hem KDV hem de gelir vergisi ödeyeceğinden piyasada özellikle çalıştıkları konutlarda işçilik ile ilgili fatura toplayamadıklarından dolayı bu da vergi ve KDV olarak devlete 500 bin TL’ye yakın artı her konut başına para ödeyecekler. Bunu da müteahhit üretmiş olduğu konutlara ve dükkanlara yansıtacak. Yani tapu harçlarının ekspertiz doğrultusunda yapılması halinde Türkiye’deki inşaat sektörü karışacak, müteahhitler ya fiyat artıracak ya da iflas edecek. Büyük binlerce konut üreten firmalar, konutları gerçek değerinde satan firmalar piyasada kalacak, küçük müteahhitler piyasadan tamamen silinecek. Gayrimenkul sektöründe bu endişe de var şu anda” diye konuştu.  

TAPU HARCI YÜZDE 1 OLMALI

Akgün, konut kredi faizlerinde yapılacak olan düzenlemenin konut satışlarında artışa neden olacağını çünkü insanların bir ev sahibi olma hayalinin olduğuna değinerek sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ev sahibi olmak isteyenler en kötü 100 bin TL fazla tapu masrafı veririz diyecek. Alıcı-satıcı anlaşırsa bu konuyu yine kendi aralarında halletmiş olacak. Burada devletin tapu harçlarını yüzde 1’lere çekmesi lazım. Vatandaş düzgün gösterebilsin. Vatandaş bu konuda çelişkili bir vaziyette bekliyor.”