12 nerenin plakası? 12 plaka kodu hangi ile ait? 12 nerenin plakası? 12 plaka kodu hangi ile ait?

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda eğitim öğretim hayatına devam eden öğrencilerin, kullanmaları gereken birtakım kırtasiye ürünleri bulunuyor. Yeni eğitim döneminin başlamasıyla birlikte hem öğrencilerde hem de velilerde, alınacak malzemeler konusunda bir telaş başladı. Bu noktada en çok incelenen konulardan biri de kırtasiye yardımı oldu. Kırtasiye yardımı ile ilgili tüm detayları haberimizin devamında sizin için derledik.

Kırtasiye yardımı başvurusu nedir? Nasıl yapılır?

Okulların açılmasının ardından, derslerde kullanılması gereken kırtasiye malzemelerinin neler olduğu da belli oldu. Tüm öğrencilerin sene boyunca ihtiyaç duyacağı bu ürünler, veliler tarafından alınmaya başlandı. Bu noktada, alım gücü yeterli olmayan aileler için birtakım yardım seçenekleri ortaya çıkıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeterli maddi imkana sahip olmayan ailelerin çocukları mağdur olmasın diye yürüttüğü çalışmaları duyurdu. Bu çalışmalardan biri kırtasiye yardımı olarak karşımıza çıkıyor. Bakanlığın kırtasiye yardımı olarak adlandırdığı bu destek, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren okullarda okumakta olan öğrenciler için yürürlüğe koyuldu. Buna göre; okul çağında olan ve eğitim öğretim hayatı aktif bir şekilde süren çocuğu olan bir aile, senede bir kere olmak üzere bin 300 TL yardım alacak. Geri ödemesiz olarak verilen bu tutar, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardım çatısı bünyesinde gerçekleştirilecek. Başvuru şartlarını yerine getiren ve başvurusu onaylanan tüm ailelerin kırtasiye yardım tutarı, Türkiye Cumhuriyeti Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) üzerinden ya da başvuru esnasında verilen banka hesap numarasından ilgili hesaba yatırılacak.

Kırtasiye yardımı başvuru şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu kırtasiye yardımından faydalanmak isteyen ailelerin, bu yardımı alabilmeleri için yerine getirmeleri gereken bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalı.

Başvuru yapan ailenin dar gelirli olarak kabul edilmeli (hane halkında kişi başı aylık ortalama net gelir düzeyinin, asgari ücretin 3’te 1’inin altında olması gerekir)

Maddi açıdan yetersizlik yaşayan aileler, sosyal yardımlaşma kaydı oluşturmalı.

Ek olarak afet ve felaket sayılabilecek bir olaya maruz kalmış ve bundan etkilenmiş ailelerin çocukları için de kırtasiye yardımı veriliyor.