Uzmanların katıldığı iki söyleşide de meme kanserinin her kadın için risk oluşturduğu belirtilirken erken teşhisin önemi vurgulandı.

Karşıyaka Belediyesi ve Metropol Hastanesi iş birliği ile Çarşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Meme Kanseri’ başlıklı söyleşiye Op. Dr. Batuhan Hazer konuşmacı olarak katıldı. Doğru tedavinin hayati bir önem taşıdığını vurgulayan Op. Dr. Hazer, “Meme kanseri toplumda çok sık rastlanan bir kanser türü.  Yıllık kontrollerin muhakkak yapılması gerekiyor. Elle muayene bu hastalığın ilk kuralı. 40 yaş ve üzeri kadınların düzenli kontrollerini yaptırması gerekiyor. Eğer ailede de kanser riski var ise 25-30 yaşlarında kontroller yapılmalı. Meme kanseri ülkemizde her yıl yüzde 1 oranında artış gösteriyor fakat bu hastalık diğer kanser türleri gibi olumsuz sonuçlanan bir tür değil. Tedavi sonucu hastanın yaşam süresi, yaşam kalitesi olumlu anlamda etkileniyor. Yeter ki erken tanı konulsun” dedi. Söyleşi sonunda çekiliş ile üç katılımcıya meme kanseri test kiti hediye edildi.

Karşıyaka meme kanserinin farkında (2)

RADYOLOJİ UZMANI YÖNTEMLERİ ANLATTI

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Kadın Sağlığı Söyleşileri’ kapsamında da meme kanseri ele alındı. Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’nda gerçekleştirilen söyleşide Radyoloji Uzmanı Dr. Feray Saraçoğlu meme kanseri ve erken tanı hakkında konuşurken, hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan radyolojik görüntüleme yöntemlerini anlattı. Dr. Saraçoğlu, “Her kadının riski vardır, kadınsanız her an meme kanseri teşhisi alabilirsiniz. Moralinizi yüksek tutun, stresten ve sigaradan uzak durun, egzersiz yapın” diye konuştu.

Karşıyaka meme kanserinin farkında (1)0

“BEDENİNİZİ TANIYIN”

Genel Cerrah Op. Dr. Gülden Ballı ise meme kanserinde cerrahi tedavi yöntemlerini anlattı. ‘Meme kanserinin farkındayım, fark yaratmakta kararlıyım’ başlıklı bir sunum yapan Op. Dr. Ballı, kadınların kişisel muayenelerinin çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Bedensel algınızı memelerinize yönlendirin, memelerinizi tanıyın çünkü eğer tanırsanız bir değişiklik olduğunda fark etmeniz daha kolay olacaktır.” Ballı, elle muayenenin nasıl yapılacağını da katılımcılara anlattı. Sunum ve konuşmaların ardından katılımcıların soruları cevaplandı. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın eşi Öznur Tugay da günün anısına konuşmacılara çiçek ve hediye takdim etti.

Karşıyaka meme kanserinin farkında (1)

Türkiye Yüzyılında Devlet Millet İletişimi Örneği: CİMER Paneli Türkiye Yüzyılında Devlet Millet İletişimi Örneği: CİMER Paneli

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Meme sağlığını korumanın yolları neler? Uzmanından önemli açıklamalar...

Kaynak: BÜLTEN