Kendinizi masal diyarındaymış gibi hissettiren Kapadokya, Türkiye’nin gizemli ve tarihi zenginliklerle dolu olan bir bölgesidir. Benzersiz kaya oluşumları, yer altı şehirleri, nefes kesen manzaralarıyla ve peri bacalarının bulunduğu adeta bir açık hava müzesi gibi olan Kapadokya, ziyaretçilerine kapılarını her daim açıyor. Kapadokya, sıcak hava balonları ile gökyüzünde bulutların içinde dans eden bir renk cümbüşü ve yerel el sanatlarının zenginliği ile donatılmış dünya çapında bir turistik haline gelmiştir.

KAPADOKYA NEREYE BAĞLIDIR?

UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Kapadokya, coğrafi oluşumlarının 250 km²lik bir alanda yoğunlaştığı Kapadokya, Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmıştır. Ancak bu üç il içinde yer alan Kapadokya, Nevşehir sınırları içerisinde bulunan Göreme’de yer almaktadır.

KAPADOKYA’YA NASIL GİDİLİR?

Kapadokya’ya ulaşmak için öncelikle Nevşehir’e varmak gerekiyor. Bulunduğunuz ilden uçak veya otobüs ile gitmek oldukça kolay ve mümkündür. Ayrıca bulunduğunu ilde tren seferi mevcut ise Kapadokya’ya bazı illerden tren seferleri de bulunuyor. Kapadokya’da dolaşmak için araç kiralayabilirsiniz ya da tur şirketlerinin hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

İstanbul, Ankara ve diğer büyük şehirlerden Nevşehir veya Kayseri'ye uçakla veya otobüsle gitmek mümkündür. Ayrıca, bu şehirlerden Kapadokya'ya düzenli olarak tren seferleri de bulunmaktadır. Kapadokya'ya vardığınızda, bölgede dolaşmak için araç kiralama veya tur şirketlerinin hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

KAPADOKYA’DA NELER YAPILIR?

Eski adı Katpatuka olarak bilinen Kapadokya’da çok sayıda ziyaretçilerini etkileyecek aktiviteler ve görülecek yerler mevcut. Öncelikle burada doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi yerlerde bulunuyor. Kapadokya denilince akla ilk gelenlerden bir tanesi Peri Bacaları bir diğeri ise Sıcak Hava Balonları…

İzmir’de doğa içerisinde kafa dinleyebileceğiniz adres: Homeros Vadisi İzmir’de doğa içerisinde kafa dinleyebileceğiniz adres: Homeros Vadisi

PERİ BACALARI

Kapadokya’nın sembolü haline gelmiş peri bacalarını ziyaret ederek buradaki doğal oluşumları yakından görebilirsiniz.

SICAK HAVA BALONLARI

Bir diğeri ise sabahın erken saatlerinde uyanarak sıcak hava balonlarına binerek eşsiz muazzam peri bacalarını gökyüzünden seyredebilirsiniz.

YER ALTI ŞEHİRLERİNDE GİZEMLİ NOKTALAR

Kaymaklı ve Derinkuyu gibi yer altı şehirlerini keşfederek, tarihi ve kültürel güzellikleri deneyimleyin.

EL SANATLARINI KEŞFEDİN

Kapadokya’nın ünlü sanatlarından biri olan el yapımı seramik, halı ve takı gibi ürünlerin olduğu dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, çömlek atölyelerine giderek dilediğiniz gibi çömlekler yapabilirsiniz.
BU İÇERİK DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Mezopotamya’nın kalbi Mardin’de gezilecek 5 yer