KEMAL ÖZKURT

Ters laleler ziyaretçileri hayran bırakıyor Ters laleler ziyaretçileri hayran bırakıyor

Dünya üzerinde bir çok meyve sevilerek tüketiliyor fakat henüz faydalarını bilmediğimiz meyve türleri oldukça fazla. Bu meyvelerden biri olan Gilaburu  meyvesi, özellikle kanser ve böbreklere olan faydaları gerekçesiyle son yıllarda oldukça tüketiliyor. Ülkemizde İç Anadolu bölgesinde yetişen Gilaburu meyvesi birçok derde deva olmasıyla ün kazanmış durumda.

3340010_810x458

GİLABURU MEYVESİ NEDİR?
Kırmızı küçük toplar halinde bulunan Gilaburu frenk üzümü adıyla da bilinmektedir. Gilaburu meyvesi yüksek C vitaminin yanında içerdiği A ve E vitaminleriyle, likopenden zengin olması ve mineraller nedeniyle sağlığa çok faydalı bir meyvedir. Suyu içilerek, reçeli, kompostosu yapılarak tükeitlebileceği gibi meyve olarak da yenilebilmektedir. Hafif buruk bir tada sahip olan gilaburunun birçok faydası vardır.

GİLABURU MEYVESİNİ NASIL TÜKETİRİZ?
Gilaburu meyvesinin farklı şekillerde kullanımı mevcuttur. Buruk bir tada sahip olan gilaburunun reçeli, marmelatı hazırlanarak kullanılabilmektedir. Özellikle gilaburu suyu tam bir şifa kaynağıdır. Eczanelerde ve aktarlardan temin edilen suyu 2-3 haftalık periyodlarla tüketilir ve 1 hafta kullanımına ara verilir. Taze olarak bulunabilirse yulaflara, tatlılara eklenerek de tüketilebilmektedir.

Gilaburu

GİLABURU MEYVESİNİN FAYDALARI
Yapılan araştırmalar sonucunda Gilaburu meyvesinin kansere karşı koruyucu olduğu ve doğal savunma mekanizmasına yardımcı olduğu açıklanmıştır. Böbreklerdeki taşların ve kumların vücuttan atılmasına katkısı olan meyvenin böbrekler için de çok faydalı bir besindir. Antioksidan, antikanserojen, antimikrobiyal etkiye sahip olan meyvenin yaşlanmayı azaltma etkisi de vardır. Kolesterol yüksekliğine iyi gelir. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde etkilidir. Cildi güzelleştirir. Cildin nem ihtiyacı için önemli bir besindir. Uykusuzluğu giderir. Son olarak da zayıflama diyetlerinde yardımcıdır. Meyve suyu özellikle şekersiz bir şekilde tüketildiğinde yağ yakımını hızlandırır.

GİLABURU MEYVESİNİN ZARARLARI
Gilaburu meyvesi birçok hastalığa iyi gelse de çok tükketildiği zaman çeşitli yan etkilere sebep olabilr. Çok fazla tüketilmesi ishal gibi bağırsak sorunlarına yol açabiliyor. Aynı zamanda alerjik bünyeye sahip ve kronik hastalıkları olan kişilerin gilaburu tüketirken çok dikkatli olmalıdır. Herhangi bir alerjik reaksiyon görüldüğünde tüketimi bırakılıp doktora danışılmalıdır. 

gilaburu-faydalari-nelerdir-facebook