KalDer İzmir Şubesi, İzmir Milli Kütüphane’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. Yıl kutlaması yaptı. Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında yapılan etkinlikte İzmir Milli Kütüphane Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Puğ, “Cumhuriyetin 100. Yılında Atatürk’ü Anmak ve Anlamak’ başlığıyla bir sunum gerçekleştirdi.

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sanem Kılıç, ülkemizin aydınlık geleceğini oluşturan, 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak yaktığı özgürlük ateşinin, Cumhuriyet’in ilanıyla nihai hedefine ulaştığını söyledi.

Atatürk, silah arkadaşları, kurucu meclis ve şehitlerimizin armağanı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bizlere işaret ettiği laik, demokratik, özgürlükçü yolun sorumluluğunu daha bir şevkle üstlendiklerini söyleyen KalDer İzmir Başkanı Kılıç, “Bu özel günde, Türkiye’mizin 100 yıl içinde atlattığı badireleri ve verdiği üstün mücadeleleri hepimizin bir kez daha düşünmesi ve o keskin dönemeçlerden dersler çıkarması gerekiyor. Atatürk ve şehitlerimize borçlu olduğumuz bu sorumluluk, Türkiye’nin ikinci yüz yılına girerken tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da omuzlarındadır” dedi.

DÜNYADA FARK YARATAN ÜLKE OLMALIYIZ

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüz yılında, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak; çağdaş dünya devletleri içinde ülkemizin saygın yerini korumak ve yükseltmek için bu değerlere her zamankinden daha güçlü sahip çıkmamız gerektiğine işaret eden Kılıç, “Tarihten süzülerek, nice mücadeleler verilerek oluşturulan evrensel değerlerden olan demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ilkelerini koruyan ve yücelten bir Cumhuriyet yaratmak, ikinci yüzyılda hepimizin sorumluluğudur. Bunu yaparken sanayisiyle, özellikle tarımıyla, katma değerli üretimiyle, nitelikli ve kaliteli eğitimi ile Dünya’da fark yaratan bir ülke olmak yeni yüzyılda temel hedefimizdir” dedi.

ŞİİRLERLE ATATÜRK’Ü ANLAMAK

Mecliste onaylandı: Sel mağdurlarına maddi destek geliyor Mecliste onaylandı: Sel mağdurlarına maddi destek geliyor

İzmir Milli Kütüphane Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Puğ, “Cumhuriyetin 100. Yılında Atatürk’ü Anmak ve Anlamak’ başlığıyla bir sunum gerçekleştirdi. Atatürk’ün vizyonunu ve laik demokratik Cumhuriyet’e giden yolda göstermiş olduğu kararlılığı çeşitli anekdotlarla anlatan Puğ, ayrıca kurtuluş ve özgürlük şiirlerini de dinleyiciler için seslendirdi.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Atamızın emaneti Cumhuriyet 100 yaşında! Vali Elban: bugünden itibaren Türklerin yüzyılı başlıyor

Kaynak: BÜLTEN