AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılında düzenlenen “Türkiye’nin 100’ü Cumhuriyetin Kadınları” programında konuştu.

Genç Kadın Girişimcilere Yol Haritası başlığıyla İktisat Kongresi Binası’nda düzenlenen programa Çankırı’nın yanı sıra iş dünyasının kadın yüzleri de katıldı.

Toplantıda konuşan Çankırı, ülke istikbalinin kadınların refahı ve hem iş hem de toplumsal hayata katılımıyla aynı değerde olduğunu söyledi. Ülkenin kadınlar ve erkeklerin omuz omuza vermesiyle kurulduğunu da hatırlatan Çankırı, kadınlara çağrıda bulundu.

CEYDA ÇANKIRI-1

ÇANKIRI: BİZ BİRBİRİMİZE NE KADAR DESTEK OLURSAK…

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Çankırı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kadınların de katkısıyla kurulduğunu hatırlatarak “Yeni Türkiye’mizi layık olduğu düzeye ulaştırmak için ekonomiye önem vermeliyiz. Siyasi ve asgari zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa devamlı olamaz. Ekonomi demek her şey demektir. İnsan varlığı için ne lazımsa hepsi demektir ekonomi. Her şey demektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini ve mirasını yaşatmaya devam ediyoruz. Kurtuluş sonrası Türkiye’nin iktisat bakış açısını belirleyen en önemli olay İzmir İktisat Kongresi’dir. Bununla birlikte iktisadi kuruluşun ulusal niteliğe geçmiştir. Bu millet kurtuluş Savaşı’nı kadın erkek omuz omuza kazanmıştır. Bu dayanışmada kadınların rolü çok büyük olmuştur. Sadece zor zamanlarda değil her zaman karar alma mekanizmalarında kadınların yer alması gerekiyor. Yapılan hukuki düzenlemelerle Atatürk önderliğinde biz kadınlara milletvekili seçilme hakkı tanındı. Bundan tam 89 yıl önce biz kadınlar en demokratik hakkımız kavuştuk. Kadınların olmadığı bir siyasi ve sosyal yaşamda toplumsal ilerlemeden bahsedilemez. Kadının değiştirici ve dönüştürücü gücü partimizin en önemli dinamosudur. Milletin Meclisinde Partimizden 50 olmak üzere 121 kadın milletvekilinin varlığı, Türkiye genelinde sadece partimiz içerisinde 5 bin 297 kadın meclis üyemiz vardır Bu yeterli değil, artırmak da elimizde. Biz birbirimize ne kadar destek olursak bu sayılar daha da artacaktır” dedi.

ÇANKIRI1

AK Partili Hakan Kalfaoğlu: Buca Belediyesi’nde asgari ücret 35 bin lira olacak! AK Partili Hakan Kalfaoğlu: Buca Belediyesi’nde asgari ücret 35 bin lira olacak!

MAZLUM COĞRAFYALARDA KADINLARIN HAYATI DAHA DA ZORLAŞIYOR

Kadınların dışarıda bırakıldığı herhangi bir alanda ilerleme ve gelişmenin mümkün olmadığının altını çizen Çankırı, Gazze’de yaşanan kıyıma da değinerek “Toplumun bir kanadının eksik uçtuğu bir alanda sağlıklı gelişim göstermek mümkün değildir. Genel siyasette olduğu gibi Kadınların yerel yönetimlerde söz sahibi olup bir kadın, bir anne perspektifiyle yapacağı hizmetler toplumun kadın hassasiyetini daha derinden hissetmesi açısından son derece önemlidir. Ne yazık ki mazlum coğrafyalarda kadınların hayatını belki 100 kat zorlaştıran durumlar meydana geliyor.  Savaşlar, çatışmalar en önce kadınları ve çocukları vuruyor. Filistin’de yaşanan vahşet hepimizin yüreğini sızlatıyor. Bebeklerin, çocukların, kadınların, masum sivillerin gözlerimiz önünde öldürülüyor olması hiçbir vicdanın kabul edebileceği bir durum değildir.  Haksızlık, adaletsizlik ve ayrımcılığa uğrayan her bir kadının yanında yer almak, insan olan herkesin asli görevidir. Unutulmamalıdır ki; kadın ve çocuğa yönelik şiddetin her türlüsüyle mücadele aynı zamanda annemizin, eşimizin, kızımızın hakkını, hukukunu, onurunu korumanın da mücadelesidir” diye konuştu.

ÇANKIRI2

“ŞEHİRLERİN BİR KİMLİĞİ OLSA İZMİR KADIN OLURDU”

Kadın işgücü ile İzmir arasında ilinti kuran Çankırı, “İnanıyorum ki özgüvenleri yüksek, cesur, eğitimli kadınlarımızın sanayiden siyasete her alanda sayılarının artması, ülkemizi daha ileri ve gelişmiş bir seviyeye taşıyacaktır. Kadınlarımız hayatın her alanında, varlıklarını en iyi şekilde gösteriyor, birikimlerini ortaya koyuyorlar. Yaptıkları işlerle, başarılarıyla gurur duyduğumuz nice kadınımız var. Bizim tarihimizde kadın söz konusu olduğunda hiçbir koşulda ayrım yapılmamıştır. Kadın her zaman üretim hayatının içinde bulunmuş,  ailesinin yüküne omuz vermiştir.  Bugün de şehir hayatında olduğu gibi kırsal alanda da kadınlarımız el emekleri ve alın terleriyle yaşamın zorluklarını paylaşmaktadır. Ben her zaman şehirlerin bir kimliği olsa İzmir kadın olurdu derim. Çünkü İzmir hem güzelliğiyle hem de güçlü kadınlarıyla tam bir kadını anımsatıyor. Girişimcilik dendiğinde akla hep şehir ortamı gelir. Oysa girişimcilik, kırsal alanda yaşayan kadınlarımız için de geçerli bir sıfattır. Bugün burada aramızda temsilcileri bulunan güzide kurumlarımız, son yıllarda her alanda kadının güçlendirilmesi adına başlattığı proje ve programlarla girişimciliğin kapısı sonuna kadar açmıştır” ifadelerini kullandı.

KADININ EMEĞİ İLE TÜRKİYE’NİN İSTİKBALİNİN BİRDİR

Kadınlara çağrıda bulunarak harekete geçmeleri mesajı veren Çankırı şunları söyledi; “Gerçekleştirdiğimiz il ve ilçe ziyaretlerimiz sırasında birbirinde farklı alanlarında faaliyet gösteren,  yenilikçi, kaynakları etkin ve verimli kullanan,  bulunduğu çevreye rol model olan kadınları görüyor, gelecek adına umudumuzu artıyor. Buradan kadınlara çağrıda bulunmak istiyorum.  Herkesin bir hikâyesi var, sizlerde bu hikâyelerin kahramanlarısınız. Her birinizle gerek bireysel gerek kurumsal olarak bir araya gelerek hem sosyal hayatımız hem de kültürel değerlerimiz adına mühim ve değerli işlere imza attık. Kadın elinin değdiği her işin değer kazanıp bereketleneceğine canı gönülden inanıyorum. Kadınların eğitimli, bilinçli ve güçlü olduğu oranda ailelerin de güçleneceğine inanıyorum. Güçlü aileler, toplumumuzu âdeta demirden bir kale gibi koruyacaktır.  Kadının emeği ile Türkiye’nin istikbalinin birdir. Cumhuriyetimizin 100. yılında kadını hayatın her alanında hak ettiği konuma çıkartacak imkânları sağlamaya devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı, kadınların omuzlarında yükselecektir.”

TENZİLE1

CELEP: KENDİ POTANSİYELİMİZİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ

Programda konuşan TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Deniz Celep, iş dünyasında kadın erkek eşitsizliğinin kaldırılması için odalar ve borsalar olarak çalışılması gerektiğini belirterek “Karşımızda duran bir gerçek var. Kadınlarımızın yüzde 70’i işgücünün dışında. Bizler bu zorluğun üstesinden gelmek adına buradayız. Kadınlarımızın işgücüne katılımının zorluklarının farkındayız. Ancak bu zorlukları aşmanın yollarını keşfetmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini geri bırakmak en büyük hedefimizdir. İzmir ili ve çevre ilçelerimizle beraber 19 kişilik bir icra kurulumuz ve 400’ü aşkın üyemizle yeni döneme büyük hedeflerle girdik. İzmir’deki bütün iş kadınlarımızın gerçekleştireceği projelerle kadınlarımızın iş dünyasında yerini alması dünyanı refahı için çok önemlidir. Kalkınma, kadınlar ve erkekler arasında eşit katılımla mümkündür. Sorunları biliyoruz ve bunlara yönelik etkili çözümleri üretebiliriz. Birlikte çalışarak daha parlak bir gelecek inşa edebiliriz. Tüm kadınlar olarak çok değerliyiz ve kendi potansiyelimizi ortaya çıkarmalıyız. Bu kongreler, eğitimler ve fırsatlar bizim için çok kıymetli. Kendi girişimcilik ekosistemimizde daha önemli bir rol oynamak ve daha kapsayıcı bir iş dünyası kurmalıyız. Bizler uluslararası arenalarda da başarılarımızı gösterebiliriz. İzmir kadınları olarak bunun için de çalışmalıyız”

C KADINLARI

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR - Ceyda Bölünmez Çankırı: Bu halk değişim ve dönüşüm istiyor

Kaynak: TENZİLE AŞÇI