banner18

banner19

banner3

“Kadınlar özgür olursa dünya yerine oturmuş olur”

‘Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa’ sloganını kadın mücadelelerinde sıklıkla duyuyoruz. Fakat Doç.Dr. Şentürk bunun tam aksini söylüyor: “Kadınlar özgür olursa dünya yerine oturmuş olur”

KADIN 26.03.2021, 13:04 26.03.2021, 13:15
“Kadınlar özgür olursa dünya yerine oturmuş olur”

SULTAN GÜMÜŞ / RÖPORTAJ

Derler ki, bir akademisyenin en önemli çıktısı insan yetiştirmek… Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesinde görev alan Doç.Dr. Zülfiye Acar Şentürk bunu hakkıyla gerçekleştiren eğitimcilerden. Mesleğine olan tutkusundan, bir kadın emekçi olarak yaşadığı zorluklara değin birçok konuyu konuştuk kendisiyle. Ve tabii yıllardır kangrene dönüşen kadınların sorunlarını da. Şentürk, şu sözlerle her şeyi çok güzel özetliyor aslında: “Kadınlar özgür olursa dünya yerinden oynamaz. Aksine daha da oturmuş olur. Eksiklikler tamamlanır. Dünya dingin ve huzurlu bir hal alır. Kadınların korkuları azalır, iç huzuru artar, kadınlar huzurlu ve korkusuz olunca dünya da iyi hale gelir.”

Öncelikle okurlarımıza kendinizi tanıtabilir misiniz?

Konyalıyım ama Söke’de doğdum. Bu bana nergis, sümbül ve fırından taze çıkmış sıcak ekmek kokusuyla dolu bir çocukluk geçirmemi sağladı. Bu yaşımda ne zaman bu kokuları duysam kalbim sızlar. Savaştepe Öğretmen Lisesi’nden mezunum. Bol gözyaşı, yokluk, özlem ve kendini var etme çabasıyla dolu altı yıl. Felsefe öğretmenliğini kazanıp gitmedim. 2 yıl bekleyip İletişim Fakültesi kazandım. 2 yıl zaman kaybı gibi gelse de buraya kadar olan zamanımın iyi geçmesi için gerekiyordu. 10 yıla yakın özel sektör deneyiminin ardından 15 yıldır üniversitedeyim. Şükrettiklerimin başında sağlığım, ferdi olmaktan gurur duyduğum ailem, eşim ve işim geliyor. Kitaplar hayatımın her yerinde. Fotoğraf çekmek inanılmaz heyecanlandırıyor. Konuşmak nefes almak kadar olmasa da çok kıymetli benim için. Bana ihtiyacı olduğunu düşündüğüm çocuklar, yaşlılar, ağaçlar ve hayvan dostlarımıza kıyamıyorum.

Bir eğitimci olarak sizin hayatınıza kimler dokundu?

Bana “iyi insan” nasıl olur duygusunu yaşatan ve tüm kız çocuklarına sevgi ve şefkat gösteren , bizler okuyalım diye inanılmaz mücadele eden rahmetli babama ne kadar teşekkür etsem az. Kız çocukları için “baba sevgisi” ne büyük bir servet bilseniz. “İyilikten iyi bir şey yok” anlayışını hayat felsefesi yapan anneme de güçlü kadın olma yolunu bize küçük yaşlarda gösterdiği için teşekkür etmeliyim. Evin en küçüğü olarak benden büyük abla ve ağabeylerime de sevgi, saygı ve iyilikle dolu oldukları için teşekkür etmek isterim. Bana yol gösterdiler, ışık oldular.  Eşime de babam gibi olduğu ve vicdan dolu kalbi için bu vesile ile bir de buradan teşekkür etmek isterim. İnsan doğup insan kalabilen ve hayatıma dokunan herkese sevgiler ..

Bir kadın emekçi olarak işinize duyduğunuz ilgiyi, merakı ve sevgiyi anlatabilir misiniz?

İşimi çok seviyorum. İşimi sevdiren aslında insanların hayatlarına dokunma isteği ile ilgili. Her dersime aynı heyecanla başlıyorum. Öğrencilerim benim için bir zenginlik. İlk tanıştığım her sınıfa ‘bu sınıftaki herkes önce iyi insan, bazıları uzun süreli öğrencim, arkadaşım olacak. Hepimiz pırlantayız, üzerimiz ümitsizlik ve karamsarlıktan toz bağlamış olabilir, birbirimizin değerini ortaya çıkaracağız’ derim. Dünyaya kaç kez gelsem yine bu işi yaparım. Bilgiler kitaplarda var, önemli olan o süreçte deneyim, iyilik, sevgi ve kendimize dair iyilikleri paylaşabilmek. Gençlere özellikle de genç kadınlara rol model olabilmek çok önemli. Sırf bu yüzden de çok seviyorum işimi.

BENİ ÖZGÜR VE GÜÇLÜ KILIYOR

Aynı sektörde görev aldığınız erkek eğitimciler ile aranızda bir ayrımcılık yapılıyor mu? Sadece maddiyat olarak değil, güç, düşünce olarak da ayrıştırılıyor musunuz?

Bu durumu sektör bazlı değil de kurum bazlı değerlendirebilirim. Hatta amire kadar iner bu değerlendirme. İlk çalıştığım kurumdaki ikinci amirim bu konuda olumsuz bir örnek. Kadın olmaktan öte bekar kadın olmak sorun olabilir. Bekar kadın saldırılacak bir alan olarak görülüyor. Evli kadınları eşleri savunup, koruyabilir algısı var maalesef. Ben şimdi de kendimi savunabilirim, eşimi böyle konumlandırmak hem kendime hem de ona saygısızlık olur. Tüm olumsuz durum ve düşünceler bekar kadınlara yükleniyor. Şimdi çalıştığım kurumda kadın olarak kendimi değerli hissediyorum. Bir ilçede meslek yüksekokulu müdürüyüm. Diğer dört ilçenin müdürleri de kadın. Bu bizi güçlü kılıyor. ‘Kadınların dünyayı güzel hale getireceğine’ inanan bir rektörle çalışmak kendi adıma beni daha özgür ve güçlü kılıyor. Kadın ve erkek olarak güçlü bireyler olmak kendimize, kendi cinsimize ve başkalarına saygılı olmayı da birlikte getiriyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun ‘Şiddetten Ölen Kadınlar İçin Dijital Anıt’ verilerine göre 2021’in ilk 65 gününde 67 kadın katledildi. Bir önceki yıllarda yaşanan şiddet olayları ise malumunuz. Ülke, kocaman bir kadın mezarlığı adeta. Bir eğitimci olarak bu sorunun önüne nasıl geçilebileceğini düşünüyorsunuz?

Bu haberleri duyup gördükçe mideme kramplar giriyor. Çok üzülüyorum. Öncelikle kadınların erkek üzerinden kimlik ve değer bulmasının önüne geçilmeli. Kadın babasının kızı, erkeğin anası, kocasının karısı olduğu sürece bu durum değişmeyecek. Erkek soyun devamı, erkek güç, erkek namuslu gibi kodların da değişmesi gerekiyor. Bunun için tüm ülkenin toptan eğitimden geçmesi şart. Topluma rol model olanların, siyasetçilerin erkek egemen üslubu bırakması çok önemli. Medya çıktılarının da çok etkisi var. Dizilerdeki kadın temsilleri içler acısı. Herkes memnun gibi durumdan. Erkeğin kadını aldığı, kadının evlenirken ailesinin kendisi için altın değeri biçtiği, evliliğin kurtuluş olarak görüldüğü anlayışın değişmesi de lazım. Erkekler hayatın merkezine konulmaya aileden başlıyor. Ortalık paşalardan geçilmiyor. Anneler erkek çocuklarına ‘kızlar sana kurban olsun’ , ‘benim paşama kız mı yok?’ dedikçe, babalar küfür ve erkek olmaya anlam yükledikçe şiddet bitmez. Şiddete eğilimi olan ve uygulayan erkekler, bu durumun hayatlarının her alanında devam edeceğini sanıyor. Önüne gelene küfredip, kendisine kurbanlar arıyor. Bir de kadınlara birinin karısı olunca hemcinslerini aşağılamamaları, erkek çocuk doğurunca kız analarını yok saymamaları gerektiği öğretilmeli. Bu kimlik durumu erkeklere inanılmaz bir güç veriyor.

DÜNYA DİNGİN VE HUZURLU BİR HAL ALIR

‘Kadın ruhu konusunda otuz yılı aşkın çalışmalarıma karşın, yanıtlamayı başaramadığım bir soru var. Kadın ne ister?’ diyor. Sigmund Freud. Sizce kadın gerçekte ne ister?

Kadın ne ister sorusunun cevabı çok spesifik. Kadının yetiştirilme tarzı, yaşadığı coğrafya, kendi kişisel özellikleri, deneyimleri ve bu hayatta neler yapmak istediğiyle paralel. Her kadının isteği kendini nasıl yorumladığı ve konumlandırdığı ile ilgili. Bir de kadının kimden ne istediği de önemli. Kendisinden, ailesinden, partnerinden istedikleri de farklı. Kimi kadın mücevher ister kimisi içten bir tebessüm. Kimi kadın çalışarak saygınlık kazanmak ister kimisi de evlendiği kişinin soyadı ve ünvanıyla. Freud’un cevap bulamaması çok normal demek. Kaç tane kadın ve ruh, beyin, kalp varsa o kadar da istek vardır. Ben ne isterim dersek, ismimin geçtiği yerde yüzlerde tebessüm oluşturacak iyi işler yapmak isterim.

Sahiden, kadınlar özgür olursa dünya yerinden oynayacak mı?

Kadınlar özgür olursa dünya yerinden oynamaz. Aksine daha da oturmuş olur. Eksiklikler tamamlanır. Dünya dingin ve huzurlu bir hal alır. Kadınların korkuları azalır, iç huzuru artar, kadınlar huzurlu ve korkusuz olunca dünya da iyi hale gelir. Gece arkasına bakmadan yürüyen, evinin her odası sevgi dolu olan, profesyonel yaşantısında işiyle anılıp saygı gören, meta olarak düşünülmeyen mutlu kadınlar, dünyayı sakin ve ılımlı bir yer haline getirir. Öte yandan, kadın erkek tartışmaları uzadıkça ve çözüm bulunamadıkça konu anlamsız hale geliyor. Şiddet artıyor. Bu kadar çok şiddet haberi görmek tıpkı savaş haberleri gibi diğerlerini seyirci haline getirip konuyu sıradanlaştırıyor. ‘Yine mi kadın şiddeti?’ diyoruz. Sosyal medyada o gün herkes şiddet karşıtı paylaşımlar yapıp faillere lanet okuyor. Ertesi gün kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şiddet mağduru kadınların ebeveynleri, çocukları ne durumda bilmiyoruz. Arkalarında sosyal medya paylaşımları ve travma yaşayan yakınlar bırakıp gidiyorlar. Her gün eksiliyor kadınlar. Eksilmediğimiz, varlığımızla değer kattığımız, ruhumuzun rengarenk halini dünyaya bahar çiçekleri gibi yansıttığımız günlerin yakın olması dileğimle.

Yorumlar (8)
Aygül Mumdzic 3 hafta önce
Ne kadar güzel anlatılmış...Tebrikler
Büşra Kuyuldar 3 hafta önce
Eşsiz bir eğitimci, kısa süreliğine öğrencisi olmak beni çok onure ediyor. Rengarenk güzellikler diliyorum kendisine.
Kalemine sağlık Sultan Gümüş
Selahaddin kaya 3 hafta önce
Fevkalade
Kıymet çetin 3 hafta önce
Çok güzel bı röportaj olmuş. Mükemmel
Alev Ayyildiz 3 hafta önce
Çok keyifli bir söyleşi. Bir nefeste okudum gibi. Zülfiye hocamin samimi net ve özgün cevaplari kendine has enerjisi, sorularin kalitesi ve soruluş tarziyla bütünleşmiş. Sorunlar ve çözümler öylesine net ki hadi yapalim hadi böyle olalim diyor insan.
Halime Çetin 3 hafta önce
Hiç sıkılmadan okunan çok keyifli bir röportaj olmuş. Emeğinize sağlık
Yunus Uğur 3 hafta önce
Süper bir anlatım tek nefeste okudum, Zülfiye hocamın düşünceleri gerçekten çok kıymetli.
Songül GÜLELİ 3 hafta önce
İsminizin geçtiği yerlerde yüzümüzde tebessüm oluşuyor hocam :)Harikasınız
16
hafif yağmur
Namaz Vakti 19 Nisan 2021
İmsak 04:55
Güneş 06:23
Öğle 13:16
İkindi 16:58
Akşam 19:58
Yatsı 21:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23