İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı tarafından "Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan" başlığı ile düzenlenen kadın çalıştayları serisinin yedincisi 18 Mart 2023 Cumartesi günü Ankara'da gerçekleştirilecek. 81 kente yönelik kadınların farklılaşan sorunlarını ortaya çıkarmak ve ortaklaşan sorunlara çözüm önerileri geliştirmek için, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in himayelerinde düzenlenen çalıştayların en önemli çıktısını, ulusal politikaya yön vermek amacıyla yerel ve bölgesel düzeyde hazırlanacak kadın temalı il ve bölge bildirgeleri oluşturuyor. Çalıştaylarda pozitif ayrımcılık kaygısıyla kadınlara yönelik cinsiyet kotası, yüzde 20 olarak erkeklere uygulanıyor.

AK Partili Kaya’dan Eken’in Soyer övgüsüne tepki AK Partili Kaya’dan Eken’in Soyer övgüsüne tepki

Başkent’te düzenlenecek çalıştaya Ankara’nın yanı sıra; Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir ve Niğde illerinden de katılım sağlanacak. Sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, akademisyenler, kadın kooperatifleri, oda ve borsa temsilcileri ile toplamda 200’ü aşkın kişinin katılım sağlayacağı çalıştay, iki ayrı oturumda gerçekleşecek.

Çalıştayın ilk oturumunda, her şehrin temsilcileri yurttaş masalarında bir araya gelerek, kendi kentlerinde yaşayan kadınların karşılaştığı sorunları, bu sorunların kaynağını ve çözüm önerilerini tartışacak. Tartışmanın ardından her il için tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerini içeren il bildirgeleri hazırlanacak. İl masalarından birer temsilcinin seçilmesiyle bölge masasında devam edecek olan ikinci oturumda, kadınların bölge genelinde yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri üzerine tartışmalar yürütülecek, ortak görüşler ve öneriler doğrultusunda kadın temalı bölge bildirgeleri hazırlanacak. Çalıştay, 18 Mart 2022 Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında Ankara Bilkent Otel’de (Üniversiteler, İhsan Doğramacı Blv No:6, 06800 Çankaya/Ankara) gerçekleşecek. HABER MERKEZİ