Köşe yazarımız Özgür Şengül, kadın sporcular ve yaşadıkları zoruklara değindi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı verilerine göre 2022 yılındaki dünya şampiyonlarında farklı yaş gruplarında 712 Türk sporcu, takım ve bireysel kategoride madalya kazandı.  Kadınlarımız bu kadar güzel başarıları elde ederken toplumda ki bakış açısı halen değişmemekte ve bu başarılara kıymet verilmemekte. ‘Kadınlar evinde otursun’ anlayışı var bizim toplumda yıllardır böyle bu.  Kız çocuğu spora gitmek istediği zaman garip karşılanır bazen göndermek istemezler. Bunların yanı sıra giyilen kıyafetlere söyleyecek söz bulurlar. Mesela Türkiye'ye Avrupa şampiyonalarında üç adım atlamada ilk kez altın madalya getirerek tarihi bir başarıya imza atan Tuğba Danışmaz verdiği özel röportajda bu durumu şöyle özetliyor, “Elbette, işimizi yaparken giydiğimiz kıyafetlere bile halen laf eden bir zihniyet var. Benim amacım orada kendimi sergilemek değil işimi göstermek. Tebrik beklerken bunlarla karşılaşmak çok kırıcı”

Bir tebrik bu kadar zor olmamalı, kıyafete laf etmemek zor olmamalı. Başarının değerini bilmek, anlamak, değerli hissettirmek zor olmamalı.

Günümüzde kadınlar spor alanında birçok zorluk ve tepki ile karşı karşıya kalıyor. Bu yüz yılda hala bunları dile getirmek ise utanç verici. Bir diğer utanç verici olay ise kadınların kendini korumak için Boks, Karate vs.  gibi dövüş sporlarına yönelmesi. Kadına şiddetin her geçen gün arttığı Türkiye’de kadınlar kendilerini koruyabilmek adına bu sporlara yöneliyor. Spora yönelmek her ne kadar güzel bir şey olsa da sebep bu olunca olmuyor. Güzel ülkemin güzel kadınları keşke kendini koruyabilmek zorunda oldukları için değil de hobi için gidebilse dövüş sporlarına. 

Arkadaşlarım sporcu kadınlara saygı duymayı öğrenmek zorundasınız erkek sporuna nasıl saygı duyuyor ve destek veriyorsanız kadınlara da aynı saygıyı göstermek zorundasınız. Kıyafetine laf etmemeyi, başarı elde edince alkışlamayı bilmelisiniz. Kadın isterse her şeyi yapar kadının gücü önünde hiçbir engel duramaz. 8 Mart’ta atılan sloganlar misali ‘Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa…’