Türkiye’de kadın olmak bir hayli zorken kadın sporcu olmak daha da zordur hele birde kadın futbolcuysanız… ‘Kadından futbolcu olur mu?’, ‘Elinin hamuru ile erkek işine karışma’ sözlerini eminim çoğu kez duymuşsunuzdur. Tabi birde ‘Erkek Fatma’ damgası yiyorsunuz… Futbol sanki sadece erkeklere özgü bir şeymiş gibi…

Tüm bu sözlere, ön yargılara rağmen birçok başarı hikayesi yazmış kadın futbolcularımız ve takımlarımız var. Bugün İzmir’e baktığımızda Konak Belediye Spor Kadın Futbol Takımı 2013-2014 sezonunda UEFA’da adını son 32 takım arasına adını yazdırmış ve bu başarıyı yakalayan ilk Türk takımı olmuştu. Şüphesiz Konak Belediye Spor’un kadın futbolunda bir marka hale geldiğini, milli takımlara oyuncu çıkardığını ve toplumun ön yargısını yıkmakta önemli rol oynadığını söyleyebiliriz.

Günümüzde Kadınlar Süper Lig’inde üç büyük takımların yer alması kadın futbolunun gelişmekte olduğunu göstergesi fakat bir o kadar geç kalınmış bir hareket. Bunların yanı sıra Türkiye Futbol Federasyon’unun erkek gelişim ligleri ile kadınlar Süper Ligi’ne aynı bütçeyi ayırması kulüpleri bir hayli zora sokuyor. Takımlar 3. Lig’ten üst lige çıkarlarken 2.Lig masraflarını nasıl karşılayacaklarını henüz Play-OFF maçlarını oynarken düşünüyorlar.

TFF’den yeterli desteği alamadıkları için bazen liglere katılım sağlayamıyorlar. Erkeklerde Süper Amatör Ligi’nde oynayan futbolcu para kazanırken kadınlarda ikinci ve üçüncü liglerde bırakın para kazanmayı sporcunun cebinden çıkıyor para. Kulüp her masrafın üstesinden gelemiyor. Bazı kulüpler ayakta dahi kalamıyor. Altay mesela yaşadığı ekonomik krizden ötürü kadın futbol takımını kapattı. Bu cümlem Türkiye’de kadın futboluna verilen değeri özetlemiştir diye düşünüyorum.  

Kadın futbolunun geri planda kalmasının bir diğer etmenin ise medya olduğunu düşünüyorum.

Journo, yaptığı bir araştırmada şu ifadelere yer vermiş: Medya, futbolda kadınların varlığını yılda bir kez hatırlıyor. 8 Mart’ta yayımlanan haberleri incelediğimizde, kadın futbolu haberlerinin sanki otomatiğe bağlandığını gördük.

TFF ve medya üzerine düşen görevi gerçekten yaparsa toplumun da ön yargılarını yıkmasını sağlar o zaman kadın futbolu değerde görür taktirde edilir. Buda birçok başarıyı beraberinde getirir.