Karabağlar'da haziran ayı toplantısı yapıldı Karabağlar'da haziran ayı toplantısı yapıldı

NURETTİN BAKİ
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeleri Derneği (İZTOMÜD) üyeleri yeni lokalinde buluştu. Toplantıda konuşan Başkan Levent Aşçıoğlu etkili bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışacaklarını ifade etti. Dernek olarak İzmir ekonomisine katkı sağlayacaklarını ifade eden Aşçıoğlu, ülkenin içinde bulunduğu ekonomi durumla ilgili olarak da “Bana göre ekonomi kötü ama başkalarına göre kötü olmayabilir” dedi. İstihdam konusunda sıkıntı yaşandığını da ifade eden Aşçıoğlu, “İzmir’de ara eleman konusunda birçok sıkıntımız var. Türkiye’deki üniversitelerin yüzde 60’ı lise seviyesinde bile değil” diyerek, ailelerin meslek liseleri konusunda bilinçlenmesi vurgusu yaptı. 

iztomüd

EN ETKİLİ STK OLACAĞIZ
Derneğin kuruluş amacını anlatan Başkan Aşçıoğlu, “1994’te babamın hatırına İZTO’da meclise girdim. 2009’da bıraktım. 2013’te tekrar girdim. Bu derneği nazar değmesin diye 41 kişiyle kuralım dedim. Ekrem Başkan daha önce dernekleşmemiz istenmedi. Muhalefet edeceğimiz düşünüldü. Ekonomiye katkıda bulunmak için eski ve yeni üyelerle bir araya geldik. Seçimlere ve komitelere karışmadık. Bütün il başkanlarını ziyaret ettik. Burada daha çok üretim yapalım daha çok istihdam yaratmak için burayı tuttuk. İstişarelerle 11 kişilik yönetim kurulu oluşturduk. 400 üyemiz var. İzmir’in en etkili sivil toplum kuruluşu olacağız. 41 arkadaşımıza 6 komiteyi bölüştüreceğiz. Üyelik ve üyelik geliştirme, sektörel ve iş geliştirme, gezi- organizasyon ve kültür, kurumsal ilişkiler, eğitim ve lokal komitelerimiz var. Siyaset yapmıyoruz ancak hepimizin siyasi bir kimliği var. Partilerde önemli görevler yapan üyelerimiz var. Hedeflerimizde siyaset olmasa da yaşamımızda siyaset var” dedi.

VİZYONU GENİŞLETECEĞİZ
Derneğin vizyonunu genişleteceklerini söyleyen Aşçıoğlu, “Bu dernekte başkan, iki dönem başkanlık yapabiliyor. İki sene başkanlık yapacağım. Kalıcı bir başkan değilim. Komite olarak yaptığımız görevlerimizin dışında meclis üyelerine katkılarımız da oluyor. Vizyonu geniş olan bir derneğiz. Hep birlikte bu vizyonu genişletip İzmir’in en büyük derneği olmak istiyoruz. Yeni projeler için her zaman hazırız. İzmir ekonomisine katkı sağlayacak her bir proje için hazırız” ifadelerini kullandı.

ACİL ÇÖZÜM ŞART
Ekonominin gidişatı hakkında yorumlarda bulunan Aşçıoğlu, “Ülkedeki ekonomik gelişmeler İZTO meclisinde çok ciddi bir konu olarak konuşuluyor. Kredilere ulaşamıyoruz. Bana göre ekonomi kötü ama çoğu kişiye göre iyi. Biz İzmir’deki tüm siyasi parti başkanlıklarına gittik. Gelin bize anlatın ülke nereye gidiyor dedik. Bana göre yönetimimize göre ekonomi iyi değil. Biz burada şimdi bütün siyasi partilerin temsilcilerini ağırlayacağız. Sınıf farkı çok açıldı. Dengenin açılması dünyanın en büyük problemi. Yanımda elektrik şokumla geziyorum. Ülkeye çok mülteci giriyor. Biz bunların olmamasını istiyoruz. Devletimizin yanındayız. Kim yönetirse yönetsin hükümetimizin yanındayız. Kim gelirse gelsin çok acil bir çözüm şart” dedi. Basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayan ve İzmir’de kiraların fahiş fiyata yükselmesini inşaat sektöründe yaşanan durgunluğa bağlayan Aşçıoğlu, “Ülkenin bu duruma gelmesinin nedeni inşaat sektörüdür” dedi

İZMİR’DE ARA ELEMAN SIKINTIMIZ BÜYÜK
Başkan Aşçıoğlu, “Üretim yapılmadan istihdam yapamıyorsunuz. Hepimiz işvereniz. Vasıflı eleman bulamıyoruz. 81 ilde üniversite açıyorsunuz, bu çözüm olmuyor. Böyle bir eğitim sistemimiz olamaz. Meslek liselerine İZTO olarak destek veriyoruz. İzmir’de ara eleman konusunda birçok sıkıntımız var. Türkiye’deki üniversitelerin yüzde 60’ı lise seviyesinde bile değil. Bunun yerine aslında ara okullarda teknik liselerinden mezun olan çocuklar çok yüksek maaşlara çalışabiliyorlar. Üniversitelerden mezun olan çoğu genç asgari ücretle çalışıyor ya da işsiz geziyor. Bu konuda insanların biraz daha bilinçlenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.