Ülke ve dünya ekonomisine dair birçok konunun gündeme geldiği İZTO meclis toplantısında sektör temsilcilerinin maliyetleri karşılayamadıkları belirtilerek, İzmir’de ekmeğin fiyatının 5 TL olduğu açıklandı.

NURETTİN BAKİ

İzmir Ticaret Odası (İZTO) kasım ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Selami Özpoyraz başkanlığında gerçekleştirildi. Ege İhracatçılar Birliği (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi de toplantıdaki yerini aldı.Ülke ve dünya ekonomisinin ele alındığı toplantıda; hafta sonu oynanan ve yaşanan saha olayları sebebiyle ileri bir tarihe ertelenen Göztepe-Altay müsabakasına da ayrı bir parantez açıldı. Öte yandan uzun zamandır ekmeğe zam isteyen fırıncıların talebi de meclis toplantısında kabul edildi. Bugünden itibaren İzmir'de 210 gram ekmek 5 TL'den satılacak. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise, EYT ve asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.

SOKAKLARI VANDALLARA TESLİM ETMEYECEĞİZ

Göztepe-Altay arasında yaşanan müsabakada gerçekleşen saha olaylarının İzmir’in hoş görü kültürüne yakışmadığını belirten Mahmut Özgener, kentin sokaklarını vandallara teslim edilmesine asla müsaade etmeyeceklerinin de altını çizdi. Özgener, “Geçtiğimiz Pazar, Göztepe – Altay maçında maalesef hepimizi çok üzen görüntüler yaşadık. Bu olaylarımünferit bir taraftar olayı olarak görmemiz mümkün değil.Kentimizin hoşgörü kültürüne hiç yakışmayan, toplumsal değerlerimizle hiç bağdaşmayan, holigan anlayışın kentimizin takımlarının tribünlerine yerleştiğini ne yazık ki bu elim olayla gözlemlemiş olduk.Tribünlerimizi, kentimizin sokaklarını vandallara teslim edemeyiz, etmeyiz. İnsanımızın, ailelerimizin, gençlerimizin, çocuklarımızın fiziksel zarar görmelerine, spor dışı holigan anlayışın zihinlerini zehirlemesine izin veremeyiz” dedi.

DÜNYA EKONOMİSİ DÖNÜŞÜYOR

Dünya ekonomisinin bir dönüşüm sürecinden geçtiğine vurgu yapan Başkan Özgener, “Dünya ekonomisi büyük bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Gelişmiş ekonomiler ile gelişmekte olan ülkeler arasında gelir farkının azaldığı, küresel para akımlarının bol olduğu ılımlı ekonomik ortam ve küreselleşmenin sınırsız bir şekilde genişlediği dönem geride kalıyor. Geçmiş meclis konuşmalarımda da bahsetmiştim. Daha sancılı bir döneme giriş yapıyoruz. Bu sancılı dönemin ilk işaretlerinden bir tanesi, dış ticarette karşımıza çıkıyor. Pandemide arz sıkıntılarına verilen ilk tepkilerden bir tanesi, bazı malların ihracatına yapılan sınırlandırmalar idi. Ukrayna’daki savaş ile birlikte gıda ve enerji fiyatlarında büyük bir artış ve yine arz yönlü sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Savaş ile ortaya çıkan gerilimlerle birlikte artık dış ticaret ve üretimin, tedarik zinciri boyunca sadece kesintisiz ve güvenilir büyümesi yönünde değil; aynı zamanda müttefiklik açısından da değerlendirmeye alınabileceği görülüyor” diye konuştu.

TARIMDAKİ BÜYÜME POTANSİYELİNİN ALTINDA

CHP’li Alçay’ın hedefi kadınlar ve gençler CHP’li Alçay’ın hedefi kadınlar ve gençler

Türkiye’nin açıklanan büyüme rakamlarını da değerlendiren Başkan Özgener, tarımdaki küçülme rakamlarına dikkat çekti. Başkan Özgener, “Ülkemiz ekonomisinde ise geçen hafta alınan faiz kararı ve dün sabah açıklanan büyüme rakamlarına dünya ekonomisindeki gelişmeler çerçevesinden baktığımız zaman, oldukça tartışmalı bir tablo ortaya çıkıyor. Dün sabah TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen seneye göre yüzde 3.9 büyüdü. Bu büyüme pandemi sonrası toparlamanın en düşük seviyesi. Tarım sektöründeki büyüme yüzde 1 ile potansiyelinin çok altında. Sanayi üretiminde büyüme durma noktasına gelirken, inşaat sektöründe yüzde 14’lük daralma var.  Hizmetler sektöründe finans sektörü ve bilişim sektörü büyümeyi yukarı çekiyor. Verilerde en dikkat çekici nokta ise çeyreklik büyüme verilerine göre daralma: Ekonomide üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe göre yüzde 0.1 daralma meydana gelmiş.  Yani, turizm gelirlerinin en yüksek seviyeye ulaştığı, Merkez Bankası’nın faizleri tekrarindirmeye başladığı üçüncü çeyrekte ekonomi bahar aylarına göre küçülmüş” ifadelerine yer verdi.

EYT VE ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Son dönmede gündemden düşmeyen EYT’lilere de özel bir parantez açan Başkan Özgener, asgari ücret ile ilgili de konuştu. Başkan Özgener, “Ülkemiz ekonomisinin 2023’teki seyrini yakından etkileyecek ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ sorunu ve asgari ücretin 2023 itibariyle yeniden revize edileceğine ilişkin gelişmeleri de yakınen takip ediyor, bu konudaki görüşlerimizi ilgili platformlarda dile getiriyoruz. EYT konusunun çözümü, daha fazla gencimizin işgücüne dahil olmasını, asgari ücretin artırılması ise çalışanlarımızın ekonomik durumlarının ve alım gücünün iyileşmesini sağlayacaktır. Her iki gelişme de çalışanlarımız açısından değerli ve elbette ki destekliyoruz.Ayrıca çalışanlarımızın gelir vergisi dilimlerinde de güncelleme yapılmasını ve haklarının eksiksiz verilmesini, iş ve çalışma koşullarının sağlıklı işlemesi açısından önemli buluyoruz. Öte yandan, tüm bu gerekli girişimler yapılırken, EYT meselesinin çözülmesi ve asgari ücretin artışının, iş dünyamızın istihdam maliyetlerini daha da yükselteceğini de her fırsatta dile getiriyoruz.Bu durum, asgari ücret dışında kalan çalışanlarımıza da en az asgari ücrete yapılan zam kadar, artış yapmamız yükümlülüğünü de beraberinde getiriyor. Ayrıca, EYT ile birlikte hem kamu hem özel sektörde bir anda en yetkin gruptaki kıdemli ve nitelikli iş gücü kaybının yaşanması da öncelikli çözülmesi gereken konularımızdan” değerlendirmesinde bulundu.