Bazı siyasetçiler tarafından kamuoyunu yanıltıcı açıklamalar yapıldığı belirtilerek sorunun TOKİ’nin sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklandığı dile getirildi. TOKİ tarafından yaptırılan su deposunun fotoğrafları paylaşılarak, tesisin bu haliyle hizmete alınmasının mümkün olmadığını belirtildi. Açıklamada “Yazılı bildirimlere rağmen hatalı imalatlar düzeltmediği için sitenin içme suyu hizmetlerine ilişkin idaremize bir devir söz konusu olmamıştır” denildi.

ÖDEMİŞ TOKİ

SANAT YAPILARI YÖNETMELİĞE AYKIRI

İZSU Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“TOKİ Başkanlığı’nın, Türkiye genelinde yaptığı konutların yerleştiği ada içerisindeki tüm alt yapı ve üst yapı projeleri ile yapım işleri kendi bünyelerinde çözümlenmektedir. İnşaatların tamamlanması sonrasında ise işletilmek üzere İZSU Genel Müdürlüğü’müze devri yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili idaremiz ve TOKİ arasında anlaşmaya varılmış ve protokol imzalanmıştır.

TOKİ

Bakan Özer’den İzmir’e okul müjdeleri Bakan Özer’den İzmir’e okul müjdeleri

Ödemiş ilçesinde TOKİ Başkanlığı tarafından yapılan 468 konutluk inşaatın içme suyu hizmetlerine ilişkin protokol ise, idaremiz ile TOKİ arasında 4 Nisan 2022 tarihinde imzalanmıştır. Söz konusu protokolde sitede içme suyu kuyusunun açılması, su deposunun yapılması, site içi iletim hatlarının döşenmesi ve su temini sağlanması işlerinin tamamının TOKİ tarafından gerçekleştirilmesi ve yapılacak imalatların İZSU tarafından kontrolünün sağlanacağı konusunda anlaşmaya varılmıştır.

İZSU Genel Müdürlüğü, yaptığı kontrollerde TOKİ tarafından site içerisinde yapılan su deposunun fen ve sanat yapıları yönetmeliğine aykırı imal edildiğini tespit etmiş ve konu ile ilgili tutulan tutanaklar teknik ekiplerimizce TOKİ’ye bildirilmiştir.

İZSU

HATALI İMALATLARI DÜZELTMEDİ

TOKİ, idaremizde yapılan yazılı bildirimlere rağmen hatalı imalatları düzeltmediği için sitenin içme suyu hizmetlerine ilişkin idaremize bir devir söz konusu olmamıştır.

İdaremiz, süreçle 7 Nisan 2023 tarihinde TOKİ, Ödemiş Kaymakamlığı ve TOKİ yüklenicisine konu ile ilgili bilgilendirme yazısı yazmış ancak tarafımıza herhangi bir geri dönüş yapılmamıştır.” HABER MERKEZİ