Kore'ye 1950 yılında gönderilen askerler arasında yer alan Mehmet Bakış, savaşı bazen ağlayarak bazen de yazdığı şiirleri okuyarak hatırlıyor.

Gemiyle 1 ayda Kore'ye gittiklerini, ardından yürüyerek cepheye ulaştıklarını anlatan Bakış, cephede bulunduğu 9 ay boyunca Türk askerlerinin büyük fedakarlık ve kahramanlıklarına tanık olduğunu ifade etti.

500 bin çocuk Süt Kuzusu ile büyüdü 500 bin çocuk Süt Kuzusu ile büyüdü

"Nerede tehlikeli yer varsa Türk askeri gidiyordu"

Türklerin büyük başarı gösterdiğini kaydeden Bakış, şöyle konuştu:

"Amerikalılardan teslim aldık cepheyi. Amerikalılar cepheyi alıyor 10 gün kalıyor, biz alıyoruz 1 ay kalıyoruz. Nerede tehlikeli yer varsa Türk askeri gidiyordu. Son cephe tehlikeli geçmişti. Pusu keşif koluna gidiyoruz. Bir vadi vardı, arada da boşluk; boşluğu kapatmak için bir manga asker, yerleşiyor akşam 5'ten sabah 5'e kadar yatıyorsun. Bizden evvel düşman gelip oraya yerleştiyse senin hayatın gitti, şansına."

"Osman ismini verdiğimiz Koreli çocuğun bakımını üstlendik"

Bir arkadaşının karnından vurulduğunu gözyaşları içinde anlatan Bakış, "O günleri Allah bir daha yaşatmasın, Müslümanlara göstermesin. Oranın insanı da perişan oldu. Köyler yanmış, fakirlerdi. Pirinçten başka yedikleri bir şey yoktu." dedi.

Tugaylarına sığınan "Osman" ismini verdikleri Koreli bir çocuğun bakımını üstlendiklerini de anlatan Bakış, şöyle konuştu:

"Onlar bize karşı çok sevgi saygı gösteriyorlar. Bir ara buraya geldi birisi, benim önümde yere eğiliyor. Gemiler geliyor, yemeğe davet ediyorlar, gidiyoruz. Kore'de kabristanları öyle bir yapmışlar ki her tarafı gül bahçesi, 18 devletin askeri vardı orada, kabristanlarda başta bizim asker geliyor. Kabristanları çok muazzam yapmışlar, Türklere karşı saygıları sonsuz. Kore'de bizim kabristanlık var. 'İyi ki sizi Allah bize gönderdi, sizden yardım aldık.' diyorlar. Bizim kadar orada fedakarlık gösteren devlet yoktur."

Amatör olarak şiir yazdığını belirten Bakış, Kore Savaşı'ndan döndüğünde yazdığı şiiri okudu.

Kore Savaşı'na katılmak üzere gönderilen ilk Türk tugayı, 17 Eylül 1950'de yola çıkmıştı.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Menemen Çömlek Festivali'nde hünerli eller yarıştı

Kaynak: AA