Tarihi ve kültürel açıdan her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan İzmir, şehir içi ulaşımın kolaylığı ile de adından söz ettirmeyi başarıyor. Otobüs, metro ve İZBAN seferlerinin sıklığı, geniş yol haritası, hızlı araçları ile gerek kent sakinlerinin gerek de yurt içi ve yurt dışından gelen turistlerin toplu taşımaya olan ilgisi her geçen gün artıyor. Özellikle şehrin önemli kültür noktalarına ulaşımı kolaylaştıran İZBAN seferleri, yaz-kış en çok tercih edilen ulaşım ağlarının başında geliyor. Açıldığı dönem 30 adet durakta faaliyete başlayan İZBAN, bugün güncel ağını genişleterek Aliağa-Selçuk istikameti arasında toplam 40 durakta hizmet veriyor.

İZMİRİM KART İLE GEZELİM

İzmir ulaşım ağının genişliğinin yanı sıra, ücretlendirme konusunda da kişilere kolaylık sağlamaya devam ediyor. Otobüs ve metro seferlerinde sabit uygulanan geçiş tutarı, İzban söz konusu olduğunda değişiyor. Kentin önemli bir bölümünü kapsayan seferlerde, gidilen mesafeye göre ödenen tutar farklılık gösteriyor. Buna göre yolcular indikleri duraklarda yer alan geri ödeme noktalarına kartlarını okutarak, iade işlemlerini gerçekleştiriyor.

İzmir'de elektrik kesintisi - 2 Ekim 2023 Pazartesi İzmir'de elektrik kesintisi - 2 Ekim 2023 Pazartesi

İZBAN’LA 5 TURİSTİK BÖLGE

selcuk_ilkses -1

1. SELÇUK

Selçuk; binlerce yıllık tarihi kökeni, çok yönlü kültürel dokusu ve özellikle arkeolojik açıdan kıymetli yapılara ev sahipliği yapması ile Dünya çapında üne sahip bölgelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası sayılan Efes Antik Kenti başta olmak üzere; Meryem Ana Evi, Efes Antik Kenti Tiyatrosu, Saint John Kilisesi, Hadrian Tapınağı, Şirince gibi tarihi değerlere sahip oluşu sayesinde, özellikle yaz aylarında her ülkeden turisti ağırlıyor.

aliağa_ilksessss

2. ALİAĞA

Kentin önemli sanayi merkezlerinden biri olan Aliağa, turistik açıdan da oldukça cezbedici alanlara sahip. Aliağa Kuş Cenneti, Uçansu Şelalesi, Kyme ve Aigai antik kentleri ve Çakmaklı Köyü, gezginler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bölgeler olarak karşımıza çıkıyor. İlçenin Foça, Bergama ve Dikili’ye olan yakınlığı da tercih edilirliğini artırıyor.

gun batımı _ilkses_ ksk

3. KARŞIYAKA

İzmir’in en hareketli lokasyonları arasında yer alan Karşıyaka, yılın her dönemi popülaritesini koruyor. Zübeyde Hanım Anıt Mezarı, İzmir’in en eski fotoğraf evi olan Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Uşakizade Köşkü, Karşıyaka Bilim Müzesi, Gün batımı seyir terası gibi noktalar, ilçenin en sık ziyaret edilen alanları arasında yer alıyor. Ek olarak Mavibahçe ve Hilltown gibi merkezler de alışveriş yapmak isteyenlerin uğrak noktaları arasında bulunuyor.

kordon_ilkses -1

4. ALSANCAK

Şarkılara konu olan Kordon boyu, ünlü Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Gündoğdu Meydanı, Pasaport ve İzmir Atatürk Müzesi gibi alanlara sahip olan Alsancak, her dönem geniş kitleler tarafından ziyaret ediliyor. İlçenin Konak’a olan yakınlığı da ziyaretçi çekmesinin bir diğer nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

klasro_ilkses

5. CUMAOVASI

Yaz turizminin baskın olduğu Menderes’in bağlı olduğu Cumaovası, tatilcilerin listelerinde üst sıralara yükselen bir diğer lokasyon olarak kendini gösteriyor. Clarois Plajı, Klaros Örenyeri ve Boncukköy bölgenin turistik alanları arasında yer alıyor.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Öğrenince şok olacaksınız! Bu ürünler aslında erkekler için üretildi

Kaynak: GURBET YAVUKLU