TENZİLE AŞÇI

28 Mayıs cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerine sayılı günler kala siyasi arenada çalışmalar da hızlanıyor.

Seçimlerin 2. tura kalmasıyla birlikte hem Cumhur İttifakı hem Millet İttifakı bileşenleri saha çalışmalarında vites artırırken Millet İttifakı’nı oluşturan 6 siyasi partinin İzmir İl Başkanları bir araya gelerek Kemeraltı Abacıoğlu Hanı’nda bir ortak basın açıklaması yaptı.

Sandık güvenliğine ilişkin açıklamalar yapan başkanlar, Narlıdere Kaymakamlığı’nın seçim gününe ilişkin muhtarlara baskı uyguladığını söylediler.

ASLANOĞLU: MUHTARLARIMIZ BASKI ALTINA ALINAMAZLAR

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, seçim günü muhtarların okullara girmesinin engellenmeye çalışıldığını ifade ederek “Bugün özellikle muhtarlara yapılan baskılarla ilgili sizlerle bir araya geldik. Narlıdere Kaymakamlığı, muhtarlara telefon açtırarak seçim günü okullara giremeyecekleri ya da gidemeyeceklerini söylüyorlar ve bunu yazılı olarak da göndereceklerini belirtiyorlar. Bugün muhtarlarla ve muhtar dernekleri başkanlarıyla bir araya geldik. Dernek başkanlarımız da buna benzer şeyler söyledi. Hiçbir kaymakam ya da vali anayasa dışında emir veremezler. Ayrıca muhtarlarımız vatandaşların oylarıyla seçilmişleridir, baskı altına alınamazlar. Seçim güvenliğini tehlikeye atmadıkları sürece okullar girip çıkabilirler. Kaymakamlara seslenmek istiyoruz. Muhtarlara baskı yapmaktan vazgeçin” dedi.

ERDURAN: HÜKÜMETİN KAYBETME TELAŞINNIN GÖSTERGESİ

Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran ise “Bu yaşananlar hükümetin kaybetme telaşının bir göstergesidir. Dolayısıyla hiçbir muhtarımız ve yöneticimiz asla tedirgin olmasınlar. Sağlıklı bir seçim olacaktır. Günün sonunda gülen milletimiz olacaktır” diye konuştu.

BEZİRCİLİOĞLU: TEMİZ BİR SEÇİM İÇİN…

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu ise sağlıklı bir seçim için yetkililere çağrıda bulunarak “Sadece muhtarlar özelinde değil Türkiye genelinde hiçbir şaibeye yol açmayan tertemiz bir seçim istiyoruz. Türkiye’nin kaderinin oylandığı bir seçim bir nevi referandum olacak. Düzgün ve sağlıklı bir seçim için seçim öncesinde ve sonrasında milletimizin iradesinin sağlıklı bir şekilde tecelli etmesi için elimizden geleni yapacağız. Buradan yetkililerle sesleniyorum. Temiz bir seçim için hep birlikte çaba sarf edelim” ifadelerini kullandı.

SİVASLI: MUHTARLAR VATANDAŞLARA YOL GÖSTERİYORLAR

Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur Sivaslı, muhtarların engellenmesinin vatandaşların aleyhine olacağı mesajını vererek şunları söyledi; “Konumuz vatandaşın ve bizim gündemimiz sandık güvenliği. Bu konuda büyük bir tedirginlik var. Sabah da muhtarlarımızla bir araya geldik. Onların da kaygıları ve sorunları var. Vatandaşlarımız bazen oy kullanma konusunda sorun yaşıyor. Seçmen kağıdının kaybedilmesi gibi… Muhtarlarımız da okullarda durarak vatandaşlarımıza yaşadıkları sorunlarda yol gösteriyorlar. Ama engellendiklerini gördük. Biz de bu konuda bir farkındalık yaratmak için bir araya geldik. 

Meteorolojiden sarı kod: Ege’de de durum kritik! Meteorolojiden sarı kod: Ege’de de durum kritik!

FARALYALI’DAN İZMİRLİLERE ÇAĞRI

Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı, İzmirlilere çağrıda bulunarak “3 gün sonra çok kritik bir seçim yapılacak. 21.turda rakibimizin gerisinde kaldık. Günlerdir çalışıyoruz. Aradaki oy farkını nasıl kapatırız ve seçimi nasıl kazanırız. Başkanlarımızla sahada çalışıyoruz. En büyük ümidimiz seçmenin istediği değişim. İzmirli seçmenlerimizden isteklerimiz var. Birincisi… Oy kullananlar sizin arkadaşlarınız, komşularınız. Onlarla sizler onlara ulaşabilir, iletişim kurabilir, konuşabilirsiniz,  1 oy 1 oydur. İkincisi de sandık güvenliği. Sandıklar kapandıktan sonra oyların sayılması sürecinde gönüllü olarak müşahitlik edelim. Bu şekilde aklında bazı planlar olanların planları boşa çıksın” dedi.

PAMUKÇU: İZMİR BİZİMLE OLURSA DAHA DA GÜÇLÜ OLACAĞIZ

DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Egemen Pamukçu ise birliktelikle güçlüyüz diyerek “Bugün muhtarlarımıza seçimlere gitmesinler diye engel konulmaya çalışıyor. Bizim bütün mücadelemiz bu hukuksuzluğu artık son bulmasıdır. Bütün çalışmalarımız Türkiye’nin 29 Mayıs’ta yeni bir sabaha uyanmakdır. Bugün Kemeraltı’ndayız vatandaşlarımıza korkmuyoruz mesajı vermek için geldik. Yan yana yürüyoruz. Pazar günü de Millet İttifakı’nın paydaşları olarak sahada olacağız. Tüm İzmirli vatandaşlarımızdan da talebimiz saat 5’ten sonra oy attığınız sandıklara giderek lütfen siz de gözlemleyin. Bu, her Türk vatandaşının anayasal hakkıdır buna hiçbir kaymakam engel olamaz. Biz hep beraber güçlüyüz. İzmir bizimle olursa daha da güçlü olacağız” ifadelerini kullandı.