İzmir’de erkek basketbolunu ele aldığımızda Süper Lig’de 2 tane takımımızın yer aldığını görüyoruz. Pınar Karşıyaka ve Aliağa Petkim, nitekim alt liglerde de Türkiye Basketbol Ligi (TBL) , Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi (EBBL) ve Türkiye Basketbol 2.Ligi’nde de (TB2L)   birçok takım İzmir’i temsil etmekte fakat kadın basketbolu için aynı şeyleri söyleyemiyorum bugün sporcu şehri olarak adlandırılan İzmir’de Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde bir takımımız yok. Türkiye Kadınlar Basketbol Lig’inde mücadele eden takımlar ise doğru yapılanma oluşturamadığı için hemen hemen her yıl  ligde kalma mücadelesi veriyor.  Kadınlar Bölgesel Basketbol Lig’ine (KBBL)  her geçen yıl artan maliyetler yüzünden katılım sağlanamıyor. Kadın basketbolunda üst yapıda işler böyleyken alt yapıda güzel işler çıkaran takımlar yüzümüzü güldürüyor.

2021-2022 sezonunda İzmir’de Basketbol Gençler Ligi’nde mücadele eden tek kız takımı olan Timur Arslan Koleji Spor Kulübü U18 kategorisinde Türkiye ikinciliği elde ederken U16 kategorisinde Türkiye’nin en iyi 12 takım arasına adını yazdırmıştı. Aynı zamanda o sezon alt yapısından 2 tane sporcusunu milli takıma gönderdi. Uzun yıllardır basketbolun içerisinde olan biri olarak söylemeliyim ki bu başarı İzmir basketbolu adına çok kıymetli ve değerli fakat bu başarı kolay gelmedi onların tabiriyle ‘imkansızlıklar’ içinde geldi.  O zamanlar Koç Samet Yorulmaz ile yaptığım röportajda tesis sıkıntısından ötürü 2 ay idman yapamadıklarını aktarmıştı. İdman yapamadıkları zamanlarda ise takımla AVM’ye giderek board üzerinden taktik çalıştıklarını ve yine tesis sıkıntısından ötürü maçlarının Urla’da oynandığını söylemişti. Tüm bu imkansızlıklara rağmen bu başarıyı yakalayan yaşları küçük ama yürekleri büyük takımı tekrardan tebrik ediyorum. Ayrıca koç Cenk Yeşilada’ya da ayrı parantez açmak isterim tanıdığım günden bu yana İzmir basketboluna ciddi katkıları olmuştur. Alt yapıdan birçok oyuncuyu Süper Lig’e göndermiş doğru yapılanma için yılladır ekibiyle emek veriyor.

Bu başarılar yüzümüzü güldürse de Süper Lig’de takımımızın olmaması İzmir basketbolu adına çok büyük bir eksiklik burada takım olmadığı için oyuncular belli bir yaştan sonra başka şehirlere gidiyor. Kimisi tutunurken kimisi de basketbol hayatını sonlandırıyor. İzmir kadın basketbolunun bir diğer eksiği ise süreklilik sağlanamaması, organizasyon eksikliği yaşaması mesela KBBL’de veya TKBL’de  bir takım o sezon varsa gelecek sezon yer almıyor genelde takımlar üst liglere katılırken alt yapısını oluşturmadan giriyor buda sürekliliği sağlamıyor oysa bir takım için alt yapı en önemli kaynaktır, temeldir o temel ne kadar sağlam olursa üst liglerde o kadar çok tutunursunuz bunların örneğini BOTAŞ, Emlak Konut ve Çukurova takımlarında görebiliriz.

Bunların yanı sıra Süper Lig’de takım olmamasına sebep olan bir diğer etmen ise kadın basketbolunun değer görmemesi, toplumun kadın sporcuya olan bakış açısı.  Bırakın toplumu Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) dahi düzgün planlama yapamıyor ve değer vermiyor. Yıllardır erkek kategorisinde oynanan Basketbol Gençler Ligi (BGL) daha yeni yeni kız kategorilerinde oynanmaya başlandı. Erkek milli takımların maçları canlı verilirken kadın milli takımların maçı sadece TBF’nin yotube hesabından yayınlanıyor. Kadın basketbolu değer görürse hak ettiği yerde olur toplumun bakış açısı da değişirse çok daha iyi yerlerde olur. 

Özetle alt yapıda imkansızlıklar içerisinde böylesine başarılar geliyorsa imkanlar verilince neler yapılır siz düşünün. Öte yandan verilen imkanlar doğrultusunda doğru alt yapı yapılanması ve yatırım ile Süper Lig’de İzmir’de yerini alır. Yeter ki imkan verilsin, süreklilik sağlansın ve doğru yapılanmalar oluşturulsun, kadın basketboluna değer verilsin.