ÇAĞLA GENİŞ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2030 Ulaşım Ana Planı’nda yer alan Karabağlar-Gaziemir Metro Hattı projesinin tanıtım toplantısına katıldı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Başkan Soyer’in yanı sıra ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, belediye bürokratları, siyasi parti temsilcileri ve muhtarlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program açılış konuşmalarıyla devam etti.

HEYECANIMIZ ÇOK BÜYÜK

Etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Soyer, “Heyecanımız çok büyük, tarihi bir an. Ok yaydan çıktı bugün o hedefe doğru ilk adımı atıyoruz. Bu büyük heyecanımızı paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyorum. 3,5 yıl önce yola çıktığımızda arkadaşlarıma şunu söyledim. İzmir’i demir ağlarla öreceğiz. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında İzmir’i iki yeni metro hattına kavuşturuyoruz. İzmir tarihinin en büyük yatırımı buca metrosu için inşaata başladık Buca metro hattı tamamlandığında 400 bin kişi taşıyacağız. Dünyanın tüm çağdaş kentleri gibi İzmir’in her karşını demir ağlarla örüyoruz, örmeye devam edeceğiz” dedi.

32,6 KİLOMETRELİK HAT!

Projenin detayları hakkında bilgi veren Başkan Soyer, “İzmir’in raylı sistemler ağının en yeni halkasını sizlerle paylaşmak üzere buluştuk. Karabağlar-Gaziemir hattı diye ifade ediyoruz ama konak’tan da geçiyor. 32,6 kilometrelik bu hat tamamlandığında İzmir’in en uzun metro hattı olacak. Tamamı yer altında hizmete verecek bu hatta 24 istasyon olacak. Bu istasyonlardan üçü Menderes sınırları içinde kent merkezi ile Menderes arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak. Karabağlar-Gaziemir metro hattıyla günde 340 bin yolcu taşımayı öngörüyoruz. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Buca metrosu 765 milyon Euro’luk bedeliyle İzmir tarihinin en büyük yatırımı olmuştu. Karabağlar-Gaziemir metro hattının toplam maliyeti 2 milyar 105 milyon Euro. Yani İzmir tarihinde yapılmış en büyük yatırım rekorunu böylece yeniden kırmış olacağız. Üstelik bunu da baştan sona İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla başaracağız. Karabağlar-Gaziemir Metrosu’nun Konak bağlantısını da sağlayacağız. Bunun için Konak’ta ayrı bir istasyon inşa edeceğiz. Yolcular, ‘kılçık hattı’ dediğimiz bu hatta, halen inşaatı devam eden Buca Metrosu’nun General Asım Gündüz İstasyonu’na bağlanabilecek. Buradan Buca-Üçyol Metrosu’na ve Konak Kılçık Hattı’na geçiş yapılabilecek. Hattın bir diğer özelliği ise İzmir’in uluslararası ticaret merkezi Fuar İzmir’i kent merkezine bağlayacak olmamız. Bu hattın tamamlanmasıyla birlikte, kent içi entegre toplu ulaşım sistemimizde oluşturduğumuz aktarma merkezlerinde, farklı ulaşım alternatiflerine geçişler kolaylaşacak. Böylece, Halkapınar’da İZBAN, Metro ve Tramvay; Konak’ta Vapur, Tramvay ve Metro General Asım Gündüz İstasyonu’nda Buca Metrosu ve Konak Kılçık Hattı,  ESBAŞ ve Havalimanında istasyonlarında İZBAN bağlantıları sağlanacak. Bu hattımıza ilişkin proje ihalemizi gerçekleştirdik. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün, projemiz üzerindeki incelemeleri, Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığımıza bağlı teknokrat arkadaşlarımızla birlikte sürüyor. Onayın ardından Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Strateji ve Bütçe Dairesi Başkanlığı’na gidecek ve yatırım programına dahil edilecek. Biz de finansman ve yapım ihalesi süreçlerini başlatacağız” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETİN 1 TANE U TABELASI YOK

Ulaşım yatırımları üzerinden iktidarı eleştiren Başkan Soyer, “Özetle, tüm bu ekonomik koşullar altında, dar boğazda, dolar, Euro başını alıp gitmişken biz çalışmaya devam ediyoruz. 2023 yılı Yatırım Programında Otogar - Halkapınar metrosu için 9. Kez, yani 2014 yılından bu yana 3 bin liralık bir bütçe koydular. Sadece bu hatta değil Selçuk-Ortaklar, Ödemiş-Kiraz demiryolu projelerine de ayrılan bütçeler biner lira. Sanmayın ki geri kalan çalışmalarda durum farklı. Şunu açıkça ifade edeyim: İzmir merkezi bütçeye 40 koyuyor fakat sadece 1 alıyor. Hiç merak etmeyin. İzmirlinin hak ettiği kent yaşamını kurmak için kaynağı nerede olursa olsun bulup İzmirlilere hizmet etmeye devam edeceğiz. İzmir’in kent içi ulaşımda bir dünya kenti olması için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Kaybedilen yılları telafi etmek için varımızı, yoğumuzu ortaya koyuyoruz. Ve gururla söylüyorum: İstanbul’da birçok metronun girişinde U harfi yazıyor. Bunlar, Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı hatlar. İzmir’de ise hükümetin 1 tane U tabelası yok. İşte bu yüzden bizim için, çıktığımız bu yoldan geri dönüş yok. Tüm zorluklara karşın İzmir’e hizmet getirmeye kararlıyız. İzmir’i demir ağlarla öreceğiz dedik, yaptık. Ve buna kararlılıkla devam edeceğiz. Karabağlar-Gaziemir metrosunun İzmir’e ve İzmirlilere şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Ve biliyoruz ki. Biliyorum ki çok az kaldı, bir şey değişecek, her şey değişecek” açıklamasını yaptı.

NEŞET ERTAŞ’IN ADI VERİLECEK

Konuşmasının sonunda Başkan Soyer, halk ozanı Neşet Ertaş’ın adını bir metro istasyonuna vereceklerini müjdeleyerek, “Her zaman söylüyorum... Bizi birbirimizden ayıran farklardan çok daha güçlü olarak bizi birbirimize bağlayan bağlar var. Ülkücüsü, milliyetçisi, solcusu, sosyal demokratı... Bir tane isim vardı İzmir’de Karabağlar’da uzun yıllar yaşamış sevgili Neşet Ertaş. Bir istasyona onun adı çok yakışmaz mı?” dedi.

3 BİN LİRALIK ÖDENEK ÇIKIŞI!

Menderes Belediye Başkan Vekili Erkan Özkan ise, “İlçemize her yönden artı bir değer katacaktır. Hemşerilerimiz ulaşımda büyük konfora ulaşacaktır. Bu gurur bizlere yaşattığı ve tüm kısıtlamalara rağmen İzmir’i demir ağlarla örmeye devam ettiği için Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ediyorum. Geçenlerde Halkapınar-Otogar metrosu için ayrılan 3 bin liralık ödenek vardı başkanım... Onu nasıl kullanacaksınız bilmiyorum ama hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

İLÇEM ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

İthal cep telefonlarının gümrük fiyatına gelen zam iptal edildi İthal cep telefonlarının gümrük fiyatına gelen zam iptal edildi

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Tunç başkanımıza çok büyük alkış istiyorum. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına yakışacak İzmir’in en büyük yatırımı. Şu anda tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. İlçem adına söylüyorum, Gaziemir tunç başkanımızla birlikte altın çağını yaşıyor. Aktepe-Emrez kentsel dönüşümde yaptığım konuşmada bugünün en mutlusu benim demiştim çünkü yıllardır sürüncemede olan bir şeydi ve temeli atıldı. 31 mart seçiminden 1 ay sonra başkanım ziyarete geldiğinde sormuştu, bir numaralı projen ne diye ben de Gaziemir metrosu demiştim. Kimsenin duymadığı büyük bir proje. Balkanımızın vizyonu o kadar önemliydi ki notunu aldı 1 hafta sonra basında bir açıklama... Gaziemir metrosu geliyor diye, o gün çığlık attım. Ok yaydan çıktı dedim. Büyükşehir 2019 Kasım ayında ön proje ihalesi yaptı. Biz gördük sondajlar yapıldı etütler yapıldı. Bakanlığın ÇED raporu ile ilgili sorunlar aşıldı ve bugün kesin proje aşamasına gelindi. Gaziemir için 100 yıllık bir hayal... dedemin adını taşıyan meydanın altında metro geçecek! Bu sadece bir ulaşım projesi değil. İklim değişikliği dünyamızı tehdit ediyor. bu proje birçok aracın trafikten çekilmesine sebep olacak, çevreci bir proje. Hiç hayal etmediğim hızla devam eden bir proje. İnşallah yakında bir iktidar değişimi de yaşayacağız. İzmir’e 1 metre metroyu hak görmeyenler sandıkta cevabını alacaklar ve iktidar değişimiyle Gaziemir metrosu daha hızlı şekilde hayata geçecek. İlçem altın çağını yaşıyor, size çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

SADECE BİR ULAŞIM PROJESİ DEĞİL

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da, şunları söyledi: “Göreve geldiğimizde Karabağlar’ın 4 büyük sorunu vardı. Ulaşım, kentsel dönüşüm, mevcut plan revizyonları ve sosyal yardımlar... Karabağlar’ın 4 temel sorunu vardı. O günden bugüne bu sorunların çözümü konusunda hem Büyükşehir hem de belediyemiz var gücüyle çalışmakta. Bunların içinde kenti geliştirecek konulardan biri de Karabağlar’ın iç ulaşım akslarının geliştirilmesi ve metronun Karabağlar’a gelmesi. Bu sadece bir ulaşım projesi değil aynı zamanda dönüşüm projesi. Karabağlar hak ettiği modernleşmeye doğru hızla adım atacak. Bu yönüyle de bu projelerin önemi çok büyük. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Karabağlar her şeye muhtaç ama iyi yolda.”