GURBET YAVUKLU

İzmir'de sokakları denize çıkan huzur dolu 7 sahil kasabasını sizler için yazdık. Doğusundan batısına her köşesi cennet olan İzmir'de özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gösterilen renkli ve dinlendirici kasabalar haberimizde...

1-ÇEŞME

İzmir'in incisi de denilen ve yaz aylarında iğne atsan yere düşmeyen, eşsiz koylarıyla son yılların en popüler tatil bölgesi olan Çeşme, akla ilk gelen yerler arasında...

Çok sayıda ünlü ismin de tercih ettiği Çeşme'nin en çok tercih edilen bölgesi de Alaçatı olarak göze çarpıyor.

2-SEFERİHİSAR

İzmir'de elektrik kesintisi - 5 Haziran 2023 Pazartesi İzmir'de elektrik kesintisi - 5 Haziran 2023 Pazartesi

İzmir’in sakin şehri olan olarak adlandırılan Seferihisar hem kışın hem de yazın vazgeçilmez yerlerinden biri…

Yaz aylarında, Akarca, İpek Kum, çam ormanları ile kaplı Ekmeksiz plajı, rüzgâr sörfüne uygun Akkum plajları ve Karakoç Kaplıcası da Seferihisar’ın Sığacık ilçesinde en gözde yerler olarak tercih ediliyor…

3-FOÇA

İzmir’in doğusunda yer alan Foça, dar sokakları ve taş evleriyle ünlüdür. Balıkçı kasabası olarak bilinen Foça, yaz aylarında güneşin denize vurmasıyla pırıl pırıl olur… Büyük Deniz ve Küçük Deniz’de ister yürüyüş yapabilir, ister güneşlenebilirsiniz.

Ama sakin koyları tercih etmek istiyorsanız tekne turlarına katılarak, soğuk sularda kulaç atabilirsiniz.

Liman kenti olan Yenifoça, misafirlerini duvarlarda begonviller, nar çiçekleri sarkan Rum evleri ve labirent dar sokakları ile karşılıyor. Yenifoça’nın eşsiz masmavi koyları, gören herkesin dikkatini çekiyor.

4- URLA

Sahil şeridindeki plajların yanı sıra, büyüklü küçüklü 12 adanın olduğu Urla'nın masmavi sularında yüzmek ayrı bir keyif.  

Urla merkeze yol ile bağlı Karantina Adası ve İzmir’den vapurla ulaşılabilen Yassıcaada’nın keyfini de bu kasabada çıkarabilirsiniz. Urla açıklarında yer alan birbirinden güzel adaları da tekne turları ile gezebilirsiniz.

Urla’nın diğer beldeleri olan Çeşmealtı’nı ve İçmeler’deki kaplıcaları da ziyaret etmeyi unutmayın.

Balıklıova, Özbek, Gülbahçe de çoğu kişinin bilmediği sakinliği ile İzmir’in şirin sahil kasabaları arasında yer alıyor. 

5- KARABURUN

Karaburun, sakinliği ve virajlı yollarıyla ve mükemmel koylarıyla keşfedilmeyi bekliyor. Berrak denizleri sayesinde kavurucu sıcaklarda rahat bir nefes aldırıyor.

Ayrıca Dolungaz, Akçakilise, Kumbükü, İğdealtı gibi plajları ve Kuyucak, Bodrum Koyu, İncirli Koy, Badembükü Koyu gibi koyların tadını çıkarabilirsiniz.

Karaburun’a bağlı olan Mordoğan'ın, gün doğumu ve gün batımı o kadar güzel ki, balıkçı kasabasına "Mordoğan" adı verilmiş. Mordoğan merkezinde yer alan limanın yanındaki ünlü plajlar; Ayıbalığı, Ardıç, Kocakum, Çatalkaya…

Gizli koylardan biri olan Manal Koyu da, kafa dinlemek için sakinliğin adı olarak karşımıza çıkıyor… Neredeyse kimsenin bilmediği bir koydur denizi sakin, derinliği naif…

6- GÜMÜLDÜR-ÖZDERE

Şirin sahil kasabaları arasında yer alan Gümüldür ve Özdere'nin, uzun plajları ile koylarını da bahar ve yaz aylarında tercih edebilirsiniz. İpekkum, Orman Kampı, Kalemlik gibi plajları ve kamp yerleri mevcuttur.

Yeşil ile mavinin buluştuğu koylarda denize girilebilir, kamp yapılabilir.

7- DİKİLİ

İzmir’in kuzeyinde yer alan Dikili içerisinde, Merdivenli ve Denizköy’de yer alan krater gölleri ve mağaraları bulunduruyor. Tertemiz suların olduğu, Hanımın Koyu, Pizza ve Kayra plajları öne çıkıyor.

Yaz, kış sakinlikten yana olan Dikili’ye bağlı Çandarlı, tertemiz suyu ve kumsallarla tatil severlerin dikkatini çekiyor.