Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun, herkesi 2023 yılında kentsel ulaşım yöntemleriyle şehirleri keşfetmeye ve bu şehirlerin gelecekteki enerjisini korumaya çağırdığı “Avrupa Hareketlilik Haftası” başladı. Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa çapında düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bu yılki teması “Şehrini Keşfet”, sloganıysa “Gelecek enerjini koru” olarak belirlendi.  AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında İzmir’de programlara katıldı. Alternatif ulaşım metotlarına teşvik, 2002’den beri düzenlenen bu geniş çaplı farkındalık kampanyasıyla karar vericilerin sürdürülebilir ulaşımı ve kentsel aktif hareketliliği teşvik etmesini sağlamak ve yurttaşları sürdürülebilir ulaşıma yönlendirmek amaçlandığı belirtildi. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerde, sürdürülebilir bir dünya ve yüksek yaşam kalitesi için hareketin, daha az enerji tüketiminin, temiz ve akıllı ulaşım biçimlerinin önemi vurgulandı.

büyükelçi

‘TÜRKİYE KAMPANYAYA EN FAZLA BELEDİYE İLE KATILAN ÜLKELER ARASINDA’

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, katıldığı bir dizi etkinlik sonrasında Lozan Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında; “Bu hafta Avrupa Hareketlilik Haftası’nı kutluyoruz. Bu çok önemli ve büyük bir kampanya ve dünyanın pek çok farklı ülkesinde aslında 50’den fazla ülkede kutlanıyor. Birçok şehir bu kampanyaya katılıyor. Türkiye son yıllarda en fazla sayıda belediye ile katılan ülkeler arasında. Gerçekten son derece önemli bir kampanyayı sürdürüyoruz. Aslında şu anda birçok şeye adapte olmaya çalışıyoruz. İklim değişikliği bunlardan bir tanesi. Belediyeler de ulaşım ağıyla çok önemli bir karbondioksit salınımı gerçekleştirdikleri için, çok büyük bir oyuncu bu kampanyada. Bu salınımın gerçekten azaltılması lazım. Bununla ilgili olarak hem belediyelerin hem de vatandaşların büyük bir katkısı olabilir. Daha küçük alanlarda bile büyük değişimlere öncülük edebiliriz. Bu haftanın ilk gününü İzmir’de kutluyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Şehir gerçekten çok uzun bir süredir bu Hareketlilik Haftası’nı kutlayan şehirlerden bir tanesi. Aynı zamanda yeşil dönüşümle de hareketliliğe katkıda bulunuyor” dedi.

büyükelçii

İZMİR, PLANINI UYGULAYAN 10 ŞEHİRDEN BİRİ’

Avrupa Birliği olarak İzmir’in çabalarını desteklemeye çalıştıklarını ifade eden Büyükelçi Landrut, “İzmir bu tür projeleri sürdürdüğümüz, akıllı kentsel hareketlilik planını uygulayan 10 şehirden bir tanesi. Bunun için de çok daha yeşil, dirençli ve sürdürülebilir bir şekilde ulaşım ağını güncellemeye çalışıyoruz ve bununla ilgili pilot projeler uygulanıyor. İzmir’de uyguladığımız ikinci proje alanı da; deniz taşımacılığının karbondan arındırılması. Bununla ilgili olarak da AB’nin önemli katkıları oluyor. Aslında hem belediye başkanı hem de belediye önemli bir katkıda bulunuyorlar. Gerçekten çok iyi bir iş birliğimiz var. Bugün de ben toplu taşıma araçlarının bir kısmını deneyimleme fırsatı buldum. Karşıyaka’dan feribota bindik. Burada sistemin nasıl geliştiğini ve genişlediğini yerinde tecrübe etme fırsatım oldu” ifadelerini kullandı.

Alia Park Atla Terapi ve Rehabilitasyon Merkezi açıldı Alia Park Atla Terapi ve Rehabilitasyon Merkezi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, büyükelçiyi ağırladığı Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, belediye olarak karbon ayak izine verdikleri önemi vurguladığı konuşmasında, “Bugün Avrupa Hareketlilik Haftası bağlamında, sayın Büyükelçimiz Nikolaus Bey ile birlikte birçok etkinliğe katıldık. Biraz önce tramvayla Üç Kuyular'dan, Lozan Meydanı'na geldik. Bu hafta hareketliliğin farkına varmak için önemli bir hafta. Ancak hareketliliği sadece bununla sınırlı görmüyoruz. Bütün etkinlilerimize aslında hareketlilik kavramının oturtulmasını sağlamaya çalışıyoruz. Sayın Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in ortaya koyduğu vizyonla yaya trafiğini daha fazla kılmak için ve bir yerden bir yere yaya gitmeye özendirmek için irademizi ortaya koyuyoruz. Bununla ilgili birçok çalışma da yapıyoruz. Özellikle bisiklete çok önem veriyoruz. Bütün bunlar bir araya geldiğinde karbon salınımını gerçekten düşürmek istiyoruz. O anlamda bugün çok güzel bir etkinlik oldu” sözlerine yer verdi.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Şaşal Su yeniden İzmir'le buluşuyor

Kaynak: AYSELİN UZUN