İKÇÜ’de okuyan 19 yaşındaki Ayşegül Erdoğan, kafede oturduğu sırada her zaman yanına geldiği ve sevdiği mahallenin köpeği tarafından ısırıldı. Kuduz paniğiyle hastaneye giden Erdoğan, hastanelerin ‘Kuduz aşısı yok, bekleyeceksiniz’ cevabıyla karşılaştı. Erdoğan, “Sağlığımdan endişe ediyorum” dedi.

NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER

İzmir’de uzun zamandır bulunamayan bazı ilaç ve aşılar halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Özellikle köpekler tarafından ısırılan vatandaşlar, hastanelerden ‘Aşı yok’ denilerek geri gönderiliyor. Son örnek ise İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde (İKÇÜ) okuyan 19 yaşındaki Ayşegül Erdoğan…Erdoğan, arkadaşlarıyla birlikte oturduğu kafede yanına gelen köpeği sevdiği sırada parmağından ısırıldı. Panikle hastaneye giden ve aşı olması gereken Ayşegül Erdoğan, gittiği her hastaneden ‘Kuduz aşısı yok, bekleyeceksiniz’ cevabıyla karşılaştı. Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle de iletişime geçen Erdoğan, bakanlıktan da aynı yanıtı aldı. Sağlığından endişe duyduğunu dile getiren ve köpek ısırmasından 2 gün sonra Eskişehir ve Manisa’dan gelen sınırlı sayıdaki aşılardan ilk doz aşısını yaptırabilen Erdoğan, “Isırıldıktan ancak 2 sonra ilk doz aşımı oldum ve bana aşı takvimi oluşturuldu. Aşı takvimine göre 4 doz aşı olmam gerekiyor fakat 1 Ocak’ta olmam gereken ikinci dozu hala daha olamadım. Sağlığımdan endişe ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesine gidiyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesine gidiyor

HİÇBİR HASTANEDE AŞI BULAMADIM!

Yaşadığı köpek ısırılma olayını anlatan Ayşegül Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Köpek bizim mahallede olan ve her zaman sevdiğim bir köpek. Arkadaşlarımla kafede otururken, her zaman ki gibi yanıma geldi ve kendini sevdirdi. Ancak bu kez bir anda parmağımı tuttu, ben de refleksle parmağımı çekerken dişleri sürttü ve parmağımdan kan geldi. Bu yüzden telaşlandım. Ayrıca köpeğin aşısı yoktu, çünkü küpesizdi. Apar topar hastaneye gittim ama aşı yoktu. Aşı için her yeri aradım. Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle de iletişime geçtim. İzmir’de 3-4 hastane gezdik, hiçbirinde aşı yoktu. Sağlık Bakanlığı da bize Türkiye genelinde aşının olmadığını söyledi. Kendilerine ne yapmam gerektiğini sorduğumda, bana ‘Elimizde aşı yok, yapabilecek bir şey de yok, sadece bekleyeceksiniz’ diyorlardı. Aşı arayışlarımız devam etti. Eskişehir ve Manisa’da 20 tane aşının olduğunu öğrendik. Aşı, köpeğin beni ısırmasından iki gün sonra İzmir’e gönderilmiş. Aşının geldiğini bana Valilikten bir kadın söylemişti. Ben de hemen hastaneye gittim ve benim için aşı takvimi oluşturuldu. 29 Aralık’ta ilk aşımı oldum. 1 Ocak’ta da ikinci dozumu olmam gerekiyordu. Hastaneye gittim ve bir kez daha ‘Aşı yok, bekleyeceksiniz’ dediler. Ben de ikinci dozumu olmak için bekliyorum.”

TEDİRGİNİM

Erdoğan şöyle devam etti: “Köpeğin ısırdığı yerde bir şey olmadı ama iki gün boyunca başım çok ağırdı. Yan etkilerinin arasında da baş ağrısı gösteriyordu. Bir şey olmamış da olabilir, olmuş da olabilir. Emin değilim. Ama biraz tedirginim, çünkü dört doz aşı olmam gerekiyor ancak aşı takvimim aksadı, daha ikinci dozu bile olamadım.”