Etkinliklerden ilki İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen ortak gösteri oldu. Kutlama etkinliğinde motosikletli polis timleri ve atlı polislerin geçişinin yanı sıra köpek eğitim merkezinin gösterisi de yer aldı. Öğrencilerimizin yoğun katılımının sağlandığı ve Konak Meydanı’nı dolduran halkın yoğun ilgisiyle karşılanan etkinlik izleyicilere heyecanlı olduğu kadar keyifli anlar da yaşattı.

Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapılarını açıyor Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapılarını açıyor

“100. Yılda 100 Zeybek Gösterisi” 

İlgi çeken etkinliklerden bir diğeri de Konak Meydanı’nda gerçekleşen “100. Yılda 100 Zeybek Gösterisi” oldu. Konak Meydanı’nda Karabağlar, Gaziemir, Konak, Balçova, Bornova, Buca, Karşıyaka, Menemen ve Bayraklı halk eğitimi merkezleri tarafından gerçekleştirilen gösteri; meydanda bulunan halk tarafından büyük ilgi ile karşılandı ve etkinliğe katılımın yoğun olduğu görüldü.

Türk milli yiğitlik geleneği olan zeybeklik geleneği barındırdığı bağımsızlık, mertlik, cesaret, atılganlık ve vatanperverlik duygularıyla birlikte; gerek milli mücadelemizdeki önemi gerek kültürümüzdeki yeri ile Cumhuriyetimizin 100. Yıl coşkusunu ve sevincini Konak Meydanı’nda olanca görkemi ile yansıttı.

Anadolu Selçuklu'dan Cumhuriyet (4)

Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Ritim Gösterisi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinliklerden diğeri de Balçova Halk Eğitimi Merkezi tarafından gerçekleştirilen ritim etkinliği idi. Konak Meydanında gerçekleştiren etkinlikte, 22 kişiden oluşan ritim gurubu bendir, çömlek, marakas ve toplu kaşık kullanarak gerçekleştirdikleri ritim performansıyla izleyenleri kendilerine hayran bıraktı.

Anadolu Selçuklu'dan Cumhuriyet (5)

“Cumhuriyetimizin 100. Yılı Defilesi” İzmirlilerle Buluştu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kurtuluş mücadelemizin köklü hatırasını yaşatmak ve “istiklalden istikbale” köprüler kurmak adına, Cumhuriyetimizin 100. yaşını eşsiz bir coşkuyla kutlamak için birbirinden değerli etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda İzmir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından  “Cumhuriyetimizin 100.Yılı Defilesi” düzenledi. Halkın yoğun ilgi gösterdiği defileye İzmir Vali Yardımcısı Dr. Fatih Kızıltoprak, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Serdal Şimşek, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Doç. Dr. Özden Ölmez Ceylan ve Zeynep Başdaş da katıldı.

Anadolu Selçuklu döneminden, Cumhuriyete ve günümüze uzanan gelenekle yeniliğin muhteşem birleşimine tanıklık edilen defilede, el tezgâhlarında dokunan yerli ve doğal dokuma kumaşların yanı sıra ipekli ve kadife kumaşlar üzerine titiz el işçiliği ile işlenen geleneksel motifler konuklara tanıtıldı. Bindallıdan kaftana, geleneksel giysilerden güncel tasarımlara kadar; İzmir Olgunlaşma Enstitüsü sanat atölyelerinde özenle hazırlanan göz alıcı kıyafetlerin zamansız güzelliği Türk kültürünün zarafeti ile yoğrularak izleyicilerin beğenisine sunuldu. Defile, İzmirlilerden büyük alkış aldı. Defilede toplam 26 parça kıyafet sergilendi.

Anadolu Selçuklu'dan Cumhuriyet (6)

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Cumhuriyet coşkusu Bayraklı'da sporla başladı

Kaynak: AA