TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Zeytinlere ‘demir perde’ darbesi!

Orman ve tarım arazilerinde hayata geçirilmek istenen santral projelerinin bir yenisi için daha süreç başlatıldı. Gökteperes Elektrik Üretim A.Ş. orman ve tarı alanı vasıflı, zeytin ve mera kullanımında kalan alanda GES projesi için ÇED sürecini başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 14:16
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 14:16
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Zeytinlere ‘demir perde’ darbesi!

Orman ve tarım arazilerinde hayata geçirilen yenilenebilir enerji kaynaklarına bir yenisi için harekete geçildi.

Gökteperes Elektrik Üretim A.Ş. ünlü Emiralem çileğinin başkenti olan Menemen’de mevcut Rüzgar Enerji Santrali(RES) projesine ek Güneş Enerji Santrali (GES) projesi için ÇED sürecini başlattı.

İlçenin Göktepe Mahallesi’nde hayat geçirilmesi planlanan “Yahşelli GES” projesi mevcutta 8 türbin ve ve 32 MWm/30,4 MWe kurulu güçle faaliyet gösteren RES’e yardımcı kaynak görevi görecek.

Proje toplamda 3 adet poligonda gerçekleştirilecek. GES-1 poligonu 2,84 hektar, GES2 poligonu 3,31 hektar ve GES-3 poligonu 3,20 hektar olmak üzere toplam 9,35 hektar alan üzerinde inşa edilecek.

Yahşelli RES Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali (GES) İlavesi Projesi’nin (8,5412 MWm) devreye girmesi ile ana kaynak kurulu gücünün toplam 40,5412 MWm/30,4 MWe olması planlanıyor.

HEM TARIM HEM ORMAN ALANINDA

Proje raporunda dikkat çeken husus ise proje alanının niteliği ve kullanım alanları oldu.

Proje raporunda GES poligonlarının, İzmir İli 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında “Orman Alanı” üzerinde bulunduğu belirtildi.

Tüm poligonların ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgu Uygulaması’nda ise “Tarla” vasıflı araziler üzerinde yer aldığı ifade edildi.

Zeytin ve içme suyu alanlarının da proje alanlarında olduğu belirtilirken raporda, “Ayrıca GES-2 alanı Değirmendere Barajı “İçme ve Kullanma Suyu Kısa Mesafeli Koruma Alanı Sınırı” ve “İçme ve Kullanma Suyu Orta Mesafeli Koruma Alanı Sınırı” gösteriminde yer almaktadır. Bu kapsamda yürürlükte bulunan Arazi Varlığı Haritası’na göre GES 1 alanı “Zeytin” GES 2 ve GES 3 alanları ise “Mera” gösterimi üzerinde yer almaktadır” denildi.

KARAGÖL’E KOMŞU

Projeye ilişkin dikkat çeken bir diğer husus ise yapılması planlanan GES ve kurulu haldeki RES’in Yamanlar Dağı Tabiat Parkı içinde yer alırken, İzmir Karagöl Tabiat Parkı’na da 5 kilometre kadar uzaklıkta bulunuyor.

Proje bedelinin ise 55 milyon 517 bin lira olması bekleniyor.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.