TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yerel yönetim çalıştayı başladı: Umut 2024’te iktidar olacak

Cumhuriyet Halk Partisi ve Sosyal Demokrasi Derneği’nin ortak düzenlediği Yerel Yönetimler Çalıştayı bugün başladı. Çalıştayda yapılan konuşmalarda genel iktidarın yerelde iktidardan geçtiği belirtilirken “2024 yerel seçimleri bize umudunu iktidar yaptırmayı öğretecek” denildi

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2023 08:06
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Yerel yönetim çalıştayı başladı: Umut 2024’te iktidar olacak

Cumhuriyet Halk Partisi ve Sosyal Demokrasi Derneği, Yerel Yönetimler Çalıştay İzmir programında bir araya geldi.

Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, SDD Genel Başkanı Sami Doğan ve SDD İzmir Şube Başkanı Cengiz Onur, STK temsilcileri ve çok sayıda ilçe belediye başkanı katıldı.

“Nasıl bir kent” sorusuna yanıt aranacak olan programda yapılan konuşmalarda genelde iktidar için önce yerel iktidar mesajı verildi.

çalıştay

ONUR: 2024 BİZ UMUDU İKTİDAR YAPMAYI ÖĞRETECEK

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan SDD İzmir Şube Başkanı Cengiz Onur, 2024 yerel seçimi için umut mesajı vererek “Cumhuriyetin ilanı ile Mustafa Kemal Atatürk ile özdeşleşen İzmir, özgürlüğün, çağdaşlığın simgesidir. Ülkemizin pek çok adresinden gelenleri kaynaştırılmış, farklı inanç ve kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Baskı ev dayatmaya hep karşı durmuş, aynı zamanda barış ve hoşgörünün kentidir İzmir. Yerel yönetimler kentlerde yaşayan insanlara kirli değil temiz havayı solumak görevi vardır. Yerel demokrasi manifestosunu yazabilmek için Cumhuriyetin 2. yüzyılında yerel yönetim ilkelerini sosyal demokratik bir şekilde yazılması gerekir. Kent manifestomuzu hazırlamak için birbirimize destek vermeliyiz. Partiler artık iktidara sadece halkla gelmiyorlar. Birilerinin arkasında ulusal ve uluslararası sermayeler ve cemaatler varsa, sosyal demokrat belediyeler arkasında ise sendikalar ve vatandaşlar vardır. İyi bir toplum yukarıdan aşağıya oluşturulamaz. Ancak ve ancak insanlar için yapılan eylemlerle oluşturulabilir. Bu, bizim en zorlu görevimizdir. Gelecek nesillerin hayatını şekillendirecektir. 2018’de ‘Adam kazandı’ demişlerdi. Ama 2019’da diyemediler. Adam kazanamadı. 2019 yerel seçimleri bize umudu örgütlemeyi öğretmişti. Adam yine kazanamayacak. 2024 yerel seçimleri bize umudunu iktidar yaptırmayı öğretecek. Karamsarlığa kapılmıyor. Aydınlık karanlığı yenecek” dedi.

DOĞAN: EĞER YERELDE İKTİDAR OLUNURSA…

SDD Genel Başkanı Sami Doğan, genelde iktidarın yerelden geçtiğinin altını çizerek “Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde ülkemiz yeni bir sınav verecek. Yerel demokrasi ilkelerinin daha net açığa çıktığı bir sürece dönüştürebiliriz bu dönemi. Bizler, bugünden başlayarak yerel yönetim ilkelerimizi berraklaştırmak ve topluma mesajlarımızı daha net verebilmek için bu çalıştayı düzenledik. Sosyal demokrasinin iktidara gelmesinde yerel yönetimlerin önemi büyük. Eğer yerelde iktidar olunursa genel iktidarı kazanmak daha kolay olacak” diye konuştu.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Tunç Soyer’e İkinci Kemeraltı Çalıştayı’ndan teşekkür

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.