TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vatandaş ikinci eli bile kredi kartıyla almak istiyor

İkinci el ayakkabı satışında ve ayakkabı tamirinde gözlemlenen artışın ekonomik sıkıntılardan kaynaklandığını vurgulayan Erhan Arık, “Vatandaş ikinci eli bile kredi kartıyla almak istiyor” dedi

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 08:36
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 08:36
Kaynak: HABER MERKEZİ
Vatandaş ikinci eli bile  kredi kartıyla almak istiyor

AYSELİN UZUN-ÖZEL HABER Yenişehir Pazaryeri’nde 10 yaşından bu yana ayakkabı tamirciliği ve ikinci el ayakkabı satışı yapan esnaf Erhan Arık, son yıllarda insanların gelir düzeyinin düşmesi sebebiyle ayakkabı tamiri ve ikinci el ayakkabı satışının arttığını, insanların ortalama bir ayakkabıya 3-4 bin TL vermekte zorladığını belirtti. Üstelik müşterilerin ikinci el ayakkabıyı dahi kredi kartıyla almak istediğini söyleyen Arık, “İnsanların alım gücü azaldı. O yüzden daha çok ikinci el ayakkabılara yöneliyorlar. Piyasada ikinci el bir ayakkabı 200-300 TL’ye satılırken aynı ayakkabının sıfırı piyasada 3-4 bin TL. Durum böyle olunca insanlar ister istemez bizden alıyor. Çünkü tek ihtiyaçları ayakkabı değil.” şeklinde konuştu. İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkan vekili Tahsin Çobanoğlu ise “Geçmişe bakıldığında insanların daha tutarlı olduğunu ve kendi ayakkabılarını yenilettiğini, tamir ettirdiklerini biliyoruz. Bu konuda eskiye oranla sektördeki olanaklar da gelişti tabi bunun da bir etkisi olabilir” diye konuştu.

ÇOCUĞUNA YENİ KENDİNE ESKİ AYAKKABI

Arık, son yıllarda ayakkabı tamiri ve ikinci el ayakkabı satışına dair, “İnsanların alım gücü azaldı. O yüzden daha çok ikinci el ayakkabılara yöneliyorlar. Piyasada ikinci el bir ayakkabı 200-300 TL’ye satılırken aynı ayakkabının sıfırı piyasada 3-4 bin TL. Durum böyle olunca insanlar ister istemez bizden alıyor. Çünkü tek ihtiyaçları ayakkabı değil. Zaten artık vatandaş ikinci eli bile kredi kartıyla almak istiyor 200-300 TL’lik alışveriş yapıyorlar kart geçebilir miyiz diye soruyorlar. Bunun dışında ayakkabı tamiri de fazlasıyla arttı. Bazı insanlar uzun yıllar giymedikleri, evde dolapta duran ayakkabılarını getirip tamir ettiriyorlar. Hatta tamir bile edilemeyecek düzeyde eskimiş ayakkabıları bile ‘İdare edeyim bir süre daha’ deyip tamir ettiriyorlar. Düşündüğümüzde bir emekli maaşı 10 bin lira, insanlar gıda ihtiyacını zor karşılıyor. O evde bir de evlenecek çocuk varsa çocuğundan kısmamak için kendi harcamasından kısıyorlar. Vatandaş çocuğuna yeni, kendine eski ayakkabı alıyor.” açıklamasında bulundu.

DAHA HESAPLI VE MANTIKLI

“Ayakkabı tamir ettirmek kadar doğal bir şey yok” diyerek sözlerine başlayan Başkan Vekili Tahsin, “Geçmişe bakıldığında insanların daha tutarlı olduğunu ve kendi ayakkabılarını yenilettiğini, tamir ettirdiklerini biliyoruz. Bu konuda eskiye oranla sektördeki olanaklar da gelişti tabi bunun da bir etkisi olabilir. Çünkü artık ayakkabı kliniği denilen yerler var ve eski bir ayakkabıyı kusursuz bir şekilde yeniliyorlar. Bu da vatandaşa yeni ayakkabı almaktan daha hesaplı ve mantıklı geliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.