TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye’nin tek meyve sebze fuarı İzmir’e geliyor

Antalya’dan İzmir’e taşınan Türkiye’nin tek meyve sebze fuarı Interfresh Eurasia Fuarı, meyve, sebze, mamüller, gıda ürünleri ve tarım teknolojileri gibi geniş bir yelpazede sektör temsilcilerini buluşturarak meyve ve sebze ihracatına önemli katkılar sunmayı hedefliyor

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2024 13:17
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2024 13:17
Kaynak: HABER MERKEZİ
Türkiye’nin tek meyve sebze fuarı İzmir’e geliyor

KEMAL ÖZKURT / Meyve sebze sektöründe Türkiye’nin tek fuarı olan Interfresh Eurasia Fuarı Antalya’dan İzmir’e taşındı. Egeli yaş meyve sebze ihracatçıları için bulunmaz bir fırsat niteliğindeki fuar Meyve, Sebze ve Mamülleri, Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Ambalaj, Tarım Teknolojileri alanlarında 26-28 Eylül tarihilerinde İzmir’de Fuar İzmir’de düzenlenecek. Türkiye'nin gıda ihracatında güçlü sektörlerinden, yıllık 3,5 milyar dolar dövizi ülkemize kazandıran meyve sebze sektörü, İzmir’e gelecek alım heyetleri ve market zincirleriyle yapılacak ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek. Taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatında 2026 yılı için ortaya koyduğu 2 milyar dolar hedefine ulaşmasına katkı koyması beklenen İnterfresh Eurasia Fuarı için Ege İhracatçı Birlikleri’nde (EİB) basın toplantısı düzenlendi.  EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği(EYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Antexpo Fuarcılık Genel Koordinatörü Murat Özer, EYMSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve EYMSİB Meyve Sebze Mamul Alt Komite Başkanı Deniz Celep katıldı.

İHRACATÇIMIZIN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK

İnterfresh Eurasia Fuarı’nın, Egeli ihracatçıların gücüne güç katacağını belirten Başkan Uçak, “İnterfresh Fuarı’nın, fuarlar kenti İzmir’e ve sektörümüze uzun yıllar hizmet edeceğine, gücümüze güç katacağını düşünüyorum ve çok mutlu ve gururlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Fuarda temsil edilen sektörler olarak Türkiye genelinde 7,8 milyar dolar, Ege Bölgesi’nde 2,4 ihracat gerçekleştiriyoruz. 2028 yılında Türkiye genelinde 10 milyar dolar, Ege Bölgesi’nde 3,5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada İnterfresh Eurasia Fuarı büyük katkı sağlayacak. EİB 2023 yılında yaptığı  18,3 milyar dolarlık ihracatın yüzde 40’ına tekabül eden 7,3 milyar dolarlık ihracatı tarım sektörleri gerçekleştirdi. Bu rakamlar Türkiye’nin tarımsal ürün konusunda liderliğini ortaya koyuyor. Ege Bölgesi ve İzmir’de bu fuarın düzenlenecek olmasının da çok yerinde bir karar olduğu ortaya çıkıyor. Bu sene stand satışlarının ikiye katlanmış olması da bunun en güzel ıspatı. Interfresh Eurasia Fuarı’nın uzun yıllar Ege Bölgesi lezzetlerinin vitrini olması için desteğimiz sürecek” şeklinde konuştu.

MEYVENİN DÖRT HALİ FUARDA YER ALACAK

Türk meyve sebze sektörlerinin vitrini konumundaki Interfresh Eurasia Fuarı’nda 2024 yılında meyvenin taze, kurutulmuş, dondurulmuş ve konserve olmak üzere 4 halinin temsil edileceğini söyleyen dillendiren Özer, Ege Bölgesi’nin 4 sektörde de çok güçlü olduğu için bu kararı aldık. 15 market zinciri şimdiden Interfresh Fuarına ziyaretçi olarak kayıtlarını yaptırdı. Yalnızca market zincirleri değil yurt dışındaki büyük toptancılar, Halciler ve ticaret erbapları yani Traderlar’da bu yıl daha yoğun bir şekilde Interfresh Eurasia Fuarı için İzmir’de olacaklar. İhracat projesi olarak başladığımız bu yolculukta geldiğimiz nokta başarılı olduğumuzun göstergesidir. Interfresh Eurasia geçtiğimiz yıl 44 farklı ülkeden alıcıya ev sahipliği yapmıştı. Büyüyen yelpazesi ile, taze meyve sebze, dondurulmuş ürünler, kurutulmuş ürünler, konserve ürünleri, gıda ve gıda teknolojileri, paketleme ve ambalaj teknolojileri, soğuk hava sistemleri, lojistik ve sektörün tarım teknolojilerinin sergileneceği Interfresh Eurasia Fuarına 50’nin üzerinde ülkeden farklı büyüklüklerde “Alım Heyetleri” bekliyoruz.  Bu tablo Interfresh Eurasia Fuarı’nın 7 yılda düzenlediği fuarların ne kadar başarılı bir geçmişi olduğunu ve sektörün bize olan güvenini gösteriyor” dedi.

EYMSİB Meyve Sebze Mamul Alt Komite Başkanı Deniz Celep ise mamulcülerin konserve, kurutulmuş ve donmuş kısmında çalıştıklarını ve bu sektörlerden Ege Bölgesi’ndeyüzde 30’a yakınının fuara katılacağını belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.