TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tezkere tartışmasında iktidara ‘işgal’ salvosu: Telaşınızın sebebi ne?

Türkiye siyaseti Türk askerinin Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon için cumhurbaşkanına verilen yetkinin iki yıl uzatılmasını öngören tezkerenin TBMM’de kabul edilmesini tartışırken CHP İzmir İl Başkanlığı açıklama yaparak merkezi iktidara seslendi

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2023 10:19
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Tezkere tartışmasında iktidara ‘işgal’ salvosu: Telaşınızın sebebi ne?

Dünyanın siyaset arenasında İsrail-Hamas savaşı tüm yıkım ve insanlık suçlarıyla devam ederken Türkiye’de savaş geriliminin yanı sıra geçtiğimiz haftalarda TBMM’de ‘tezkere’ tartışmaları başlamıştı.

Türk askerinin Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon için cumhurbaşkanına verilen yetkinin iki yıl uzatılmasını öngören tezkere düzenlemesi geçtiğimiz hafta TBMM gündemine gelmiş ve CHP, önergeye karşı çıkmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, düzenlemeyi ‘vatana ihanet’ olarak değerlendirirken tezkerede yer alan ‘yabancı asker bulundurma’ ifadesi siyasette yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Öte yandan; CHP İzmir İl Başkanlığı, 81 ilde eşzamanlı düzenlenen açıklama kapsamında tezkere tartışmasına ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Açıklamayı, il başkanlığı adına İl Sekreteri Özlem Ünsal yaptı.

YABANCI ASKERLER KİMLER?

Tezkerenin içeriğinde yer alan ‘yabancı asker’ ifadelerine dikkat çeken Ünsal, “TSK unsurlarının Irak ve Suriye'deki görev süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. CHP, bu ülkenin ilk ve ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisidir. Dolayısıyla teröre karşı verilecek her türlü mücadeleyi amasız/fakatsız destekler. Bununla birlikte, tezkerede yer alan ve doğrudan doğruya milli egemenliğimize gölge düşürebilecek sakıncaları milletimizle paylaşmak da bizim görevimizdir. Söz konusu tezkere, yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasının, daha net bir ifadeyle, yabancı asker postallarının kutsal vatan toprağımızı çiğnemesinin önünü açmaktadır. Saray İktidarına sormak isteriz: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ordusu yok mudur? Askerimiz, polisimiz, korucumuz ne için mücadele etmektedir? Söz konusu yabancı askerler kimlerdir ve ordumuzun veremediği hangi mücadeleyi verecektir? Türk Milleti, vatanını canından aziz bilir. Anadolu'nun her karış toprağında yurdumuzu korumak, milletimizi yüce tutmak için milyonlarca vatan evladı görev beklemektedir” dedi.

chpitezekere1

YABANCI ASKER DEMEK İŞGAL DEMEKTİR

CHP’nin itirazının temelini açıklayan Ünsal, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dile getirilen ve milletimizin hemen her kesimi tarafından desteklenen bu itiraz, müzakere dahi edilmeden gündemden düşürülmüştür. Bu telaşın sebebi nedir? Türk Milleti, vatanını tehlikede gördüğü her an elbette direnç gösterecektir. Ancak çekincemiz, ülkeyi yöneten Saray İktidarının bir kez daha "Allah da milletim de beni affetsin' diyecek duruma düşmesidir. Bilinmelidir ki CHP, ‘terörle mücadele’ adı altında, yabancı askerlere vatanımızın kapılarını açan maddeye itiraz etmektedir. Altı okundan biri milliyetçilik olan CHP'nin, “11 yabancı silahlı kuvvetleri Türkiye'de bulunması” ifadesini kabul etmesi mümkün değildir. Çünkü yabancı asker demek, işgal demektir” diye konuştu.

UMUDUNU TÜRK ORDUSUNDAN KESİP YABANCI ASKERLERE BAĞLAYANLARI…

MHP’nin tezkere konusundaki tavrını da eleştiren Ünsal, şunları söyledi; “İşin dikkat çekici bir boyutu da Saray’ın iktidar ortağı olan MHP, yabancı askerlere Türk topraklarının kapısının açılmasına, CHP itiraz edene kadar sessiz kalmıştır. Ardından ‘Türkiye'ye gayrimeşru yabancı postalların ayak basması diye bir şey yoktur, şayet olursa verilecek sadece bir canımız vardır’ diye, hamasetten öteye gitmeyen bir açıklama yapılmıştır. Sizin için ‘meşru-gayrimeşru yabancı asker’ ayrımı olabilir.  Ama vatan toprağını namus bilen bizler için, böyle bir ayrım yoktur, olmayacaktır. Büyük Önder Atatürk'ün ifadesiyle, zaferleri ve geçmişi, insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber uygarlık nurlarını taşıyan kahraman Türk Ordusu'ndan umudu kesip, yabancı askerlere bel bağlayan Saray ve Şürekâsını, aziz milletimizin vicdanına havale ediyoruz.”

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR- İzmir'de elektrik kesintisi - 22 Ekim 2023 Pazar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.