TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Soyer ve Tugay’ı karşı karşıya getirmişti: İşe alımlarda ‘ticari sır’ detayı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ve İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki dönem Başkanı Tunç Soyer’i karşı karşıya getiren ve Soyer’in CİMER’i işaret ettiği ‘işe alım’ polemiğinde CİMER’e yapılan ‘bilgi edinme’ başvurusunda ‘ticari sır’ detayı dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 15:42
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 16:01
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Soyer ve Tugay’ı karşı karşıya getirmişti: İşe alımlarda ‘ticari sır’ detayı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın göreve başlamasının ardından belediyedeki istihdam fazlası ve işten çıkarmalar gündeme gelmişti.

Belediyenin mali yapısı ve personel giderlerinde dengeyi yakalamak için işten çıkarmaların yapılacağı iddiaları gündeme gelirken geçtiğimiz haftalarda İZSU bünyesinde çalışan 40 İZDOĞA işçisi, ardından İZENERJİ’nin farklı birimlerinde çalışan 21 işçi 'personel fazlalığı' gerekçesiyle işten çıkarılmasıyla birlikte fitil ateşlenmiş ve işten çıkarmalarda tansiyon yükselmişti.

Yaşanan olayların ardından Büyükşehir tarafından yapılan açıklamada, ekonomik sürdürülebilirliğe vurgu yapılırken 1 Ocak 2024'ten sonra belediye ve iştiraklerinde toplam bin 909 kişiye işbaşı yaptırıldığı ve yerel seçimin ardından mazbata alım sürecine kadar 1-6 Nisan arasında da belediye iştiraklerinde 312 kişinin işe alındığı belirtilmişti.

Açıklamada ayrıca, işe alımlarda ‘dikkatli davranılmadığı’ göndermesi yapılarak “İhtiyaç fazlası olduğu, aranan kriterleri taşımadığı, işe başlama öncesi işlemlerinde eksiklikler saptanan yaklaşık 250 kişinin de çalıştırılmasının kurum açısından idari, hukuki ve mali yönden uygun olmadığı kanaati oluşmuştur” ifadeleri de kullanıldı.

SOYER CİMER’İ İŞARET ETMİŞTİ

Büyükşehir’in açıklamasının ardından gözler, İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki dönem Başkanı Tunç Soyer’e çevrilirken Soyer, ‘polemik’ çıkışı yaptığı açıklamasında CİMER’i işaret ederek “Eğer CİMER’e bakılırsa onların uygun olup olmadığını anlaşılır. Ben bu konuda polemiğe girmek istemiyorum” demişti.

CİMER’DEN ‘TİCARİ SIR’ DEDİ

Öte yandan; Soyer’in açıklamalarının ardından CİMER’e Büyükşehir, İZSU, İZBETON ve Büyükşehir iştiraklerinde çalışan personel sayısı ve işe alımlara ilişkin ‘bilgi edinme’ hakkı kapsamında yapılan başvuruda da ‘işe alım polemiği’ aydınlanmadı.

CİMER üzerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na personel sayısı, istihdam fazlası, işe alımlara ilişkin sorulan sorular ‘Ticari sır’ gerekçesiyle yanıtsız bırakıldı.

CİMER tarafından verilen yanıtta şu ifadelere yer verildi;

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiş olup müracaatınızda yer alan hususlar tarafımızca değerlendirilmiştir.

Bilgi edinme yasasının uygulanmasına ilişkin esas ve usuller hakkında yönetmeliğinin;

Ticari sır

Madde 34 - Kanunlarda ticari sır olarak nitelenen bilgi veya belgeler ile, kurum ve kuruluşlar tarafından gerçek veya tüzel kişilerden gizli kalması kaydıyla sağlanan ticari ve mali bilgiler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır.

Kurum içi düzenlemeler

Madde 36 - Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır.

Maddeleri gereği kurumumuzla ilgili talep ettiğiniz bilgiler paylaşılmamaktadır.”

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.