TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Soyer partisine ateş püskürdü: Zamanı geldiğinde sorgulayacağımız çok şey var!

Karşıyaka Örnekköy Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Kapsamında 5. Etap Temel Atma Töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, siyaset konuşması yaparak ateş püskürdü. Üstü kapalı partisinden kendine gelen eleştirilere yanıt vererek, “Benim partime olan bağlılığımı, bu kente, bu ülkeye olan bağlılığımı kimseye sorgulatmadım bu saatten sonrada sorgulatmak kimsenin haddine değildi. Tam tersine zamanı geldiğinde de bizim sorgulayacağımız çok şey var” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2024 14:24
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 14:24
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Soyer partisine ateş püskürdü: Zamanı geldiğinde sorgulayacağımız çok şey var!

Birinci derece deprem kuşağında yer alan İzmir’de riskli yapı stoklarının yenilenmesi ve dirençli yapıların yapılması için ‘Sadece semtleri değil hayatları dönüştürüyoruz’ sloganıyla başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarını hızla devam ettiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Örnekköy Kentsel Dönüşüm Ve Gelişim Projesi Kapsamında 5. Etap Temel Atma Törenini gerçekleştirdi.

Yapım ihalesini Okçuoğlu İnşaat Mühendislik Müşavirlik Sanayi ve Ticaret A.Ş. & Erensan İnşaat Malzemeleri ve İnşaat Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Ortaklığı’nın kazandığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında 560 bağımsız birim inşa edilecek.

Törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra; CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP İzmir milletvekilleri Mahir Polat, Rıfat Nalbantoğlu ile Ednan Arslan, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Behice Yıldız İşçimenler ve çok sayıda ilçe belediye başkanı katıldı.

Törende konuşan Başkan Soyer, kentsel dönüşüm vizyonlarını ve yapılan çalışmalara değinirken gelecek ek dönüm için de ‘takipçisi olacağız’ sözü verdi. Soyer’in ilk kez temel atma töreninde siyasi mesaj vermesi dikkat çekti.

SOYER: FİZİKSEL DEĞİL, SOSYAL DOKUSUNU DA İYİLEŞTİRİYORUZ

Kentsel dönüşümle bina değil sosyal doku dönüşümü mesajını veren Soyer, “Bugün Örnekköy, Karşıyaka ve İzmir için çok önemli bir gün. Bizim bu şehre insan onuruna yakışır güvenli bir yaşam sözümüz var. Bugün o sözü tutmanın kıvancını yaşıyoruz. Temel atma törenini gerçekleştirdiğimiz bu alanda yapıların yıkımını tamamladık. Hak sahiplerine kira yardımında bulunmaya devam ediyoruz. 5. Etap kapsamında 585 bağımsız birimin inşaatını gerçekleştireceğiz. İzmir’in dirençli kent kimliğine yepyeni bir çehre kazandıracak bu alanda 3 ayrı imar adasında 4 ayrı blok inşa edilecek. Birinin inşaatı devam ediyor. İkincisinin temelini bugün atacağız. Diğer iki blokta hafriyat çalışamadı devam ediyor. Çok yakında temel beton dökülerek kaba inşaat çalışmalarımızı başlatacağız. Bu etapla birlikte Örnekköy'de kentsel dönüşümde yepyeni bir sayfa açıyoruz. Mahallemizi dirençli, güvenli ve doğasıyla uyumlu bir yaşam alanı haline getiriyoruz. Yıkılan her bina yerine depreme dayanıklı, sosyal donatılarıyla zenginleştirilmiş yapılar oluşturuyoruz. Bu şekilde buranın sadece fiziksel değil, sosyal dokusunu da iyileştiriyoruz” dedi.

“BU ÇALIŞMALAR TUNÇ SOYER’İN ŞAHSINA AİT DEĞİLDİR

İzmir’deki dönüşümün devamı dileğini ileten Soyer, gelecek yeni yönetime de seslenerek “Bizim kentsel dönmüşümden anladığımız sadece bina yıkıp yapmak değil. Bizim için kentsel dönüşüm vatandaşlarımızın güvenle yaşayacakları yaşam alanları inşa etmektir. Şehirlerin kaderi bir gecede yıkılmak olmamalıdır. 5 yıldır İzmir’de bu hassasiyetle çalışmalar yaptık. Mikro bölgeleme çalışmalarımızla İzmir’in kırmızı çizgilerini belirledik. Yani yeni yapılaşma alanlarını ortaya koyduk. Gördük ki bu yapılırsa 6 milyon nüfusu ve 3 kat daha fazla yeşil alanı barındırabiliyor. İzmir’in nazım imar planları 2030’da doluyor. Yani o tarihe kadar İzmir için yeni bir kentsel tasarım yapmak gerekiyor. Bu nedenle kentsel dönüşümü parsel ve hatta ada bazında değil, havza bazında yapabilmek için önümüzde tarihi bir fırsat var.  Dilerim ki bizden sonra görevi devralacak olan yeni yönetim, deprem araştırmaları ve İzmir’in kırmızı çizgileriyle ilgili yaptığımız Vizyon 2050 çalışmalarını bir yol haritası olarak kullanır. Çünkü bu yolda yaptığımız çalışmalar ne Tunç Soyer’in şahsına, ne de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tekeline aittir. Bu çalışmaların tek sahibi doğrudan doğruya halktır. Bu projeler, İzmir’in projeleridir” diye konuştu.

Dönüşüme soluk getirecek modellerle depremzedelerin de mağduriyetine deva oldukları mesajı veren Soyer, “2019 yılından bu yana dirençli kent için durmadan çalışıyoruz. Sadece 5 yılda etkileri çok uzun yıllar sürecek olan bir seferberlik başlattık Yaşadığımız felaketlere rağmen cesaretimiz ve umudumuzu katletmedik. İzmir’i güvenli yaşamın kalesi yapıyoruz. Toplamda bin 1150 bağımsız birimi hak sahiplerine telsim ettik .Gönül yıkmadık, gönül yaptık. 4 milyar 860 milyonluk ihale bedeliyle İzmir’in dört bir yanında kentsel dönüşüm çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yerinde dönüşüm, yüzde 100 uzlaşı ve İzBB garantörlüğünde Türkiye’ye örnek olacak bir modeli inşa ediyoruz. Biz İzmir’e daha konforlu yaşam alanı bulmanın yolarını aradık ve bulduk. Halk Konut ve kooperatif sistemiyle bunu bulduk. Toplamda 18 kooperatifle sözleşmeler yaptık. Toplamda 824 bağımsız birim inşaatı devam ediyor. Bu, depremzedelerimizin kendi evlerine kendi adreslerinde kavuşmalarını sağlayacak” ifadelerini kullandı.

“İZMİR’DE EKTİĞİMİZ HER BİR TOHUMUN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM”

İktidarın kentsel dönüşüm politikalarını da eleştiren Soyer, gelecek dönem için de söz vererek “Kentsel dönüşüm 22 yıldır mevcut iktidarın politikaları nedeniyle betonlaşmayla eşdeğer göründü. Ancak kentsel dönüşüm mevcut kültür koruyarak geleceği şekillendirmektir. Biz bunu vaat ediyoruz. Çocuklarımıza güvenli, sağlıklı ve yaşanabilir bir İzmir vaat ediyoruz. Bugün kentsel dönüşüm projecimizin özünde İzmir’i dirençli hale getirmek ve doğamızla uyumlu bir yaşam inşa etmek fikri yatıyor. Bu büyük dönüşüm yolculuğu kırsal dönüşümü ve yeşil dönüşümü de kapsıyor. Bu büyük dönüşüm yolunda sizlerin güveni ve desteği en büyük gücümüz. Görevimi kısa sürede devredecek olsam da sizler için çalışmaya devam edeceğiz. Size söz veriyorum, İzmir’de ektiğimiz her bir tohumun takipçisi olmaya, mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğim” diye konuştu.

“BU KAVGA BURADA BİTMEZ”

Soyer Cumhur İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ’a da ‘kentsel dönüşüm’ konusunda ince eleştiri mesajı verdi. Proje programlarında ilk kez siyaset konusuna giren Soyer, ateş püskürerek şunları söyledi; “Kentsel dönüşüm alanında bu son dönemimiz. Az yaptın çok yaptın denilebilir. Ama sizi temin edebilirim ki elimizden gelenin en çoğunu yaptık. Bugün miting meydanlarında konuşan iktidar partisinin adayına bile uzlaşıyla yerinde dönüşüm demeyi öğrettik. Diğer kentlerde yıllarca yapılan rantsal dönüşümü İzmir’de yapamayacaklarını anlamış olmamalılar ki belediye garantörlüğünde yerinde dönüşüm sözü veriyorlar. Ben ne yaptıysam sizleri için yaptım. Partimin ilkeleri doğrultusunda sosyal demokrat halkçı politikalara doğrultusunda yaptım. 30 mart mesai bitim saatime kadar devam edeceğim. Görev sürem içerisinde akıl alamaz saldırılarla iftiralara, haksızlıklara maruz kaldım maruz kaldım. Yılmadım, yıkılmadım geri adım atmadım. Acı olan o gün bu saldırılara sessiz kalanların bu gün sessiz kalmaları yetmiyormuş gibi bir de beni sorgulamaya kalkmışlar. Benim partime olan bağlılığımı, bu kente, bu ülkeye olan bağlılığımı kimseye sorgulatmadım bu saatten sonrada sorgulatmak kimsenin haddine değildi. Tam tersine zamanı geldiğinde de bizim sorgulayacağımız çok şey var. Bu kavga da burada bitmez bu sevda burada da bitmez.”

TUGAY: İZBB’NİN KENTSEL MODELİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK GÖSTERİLMESİ GEREKEN MODELDİR

Büyükşehir’in dönüşüm modelinin Türkiye’ye örnek olacağının altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, “5 yıl boyunca Karşıyaka’da CHP adına Karşıyaka’da elimden gelen en iyi hizmeti insanlarımıza ulaştırmaya çalıştım. Alnımız açık, yüzümüz ak. Karşıyaka’da Tunç Başkanımızla birlikte önemli mesafeler kat ettik. Maalesef şanssızlıklarla dolu bir dönem yaşadık. Pandemi ve depremi yaşadık. Depremin yarattığı yıkımı aşmak için pek çok çalışma yaptık. Bunlarda ortak aklı önemsedik. Ardından bir ekonomik kriz ortamına girdik. Bu ortamda özellikle yükselen inşaat maliyetleri, giderler ve bunlara karşı belediyenin azalan bütçeleriyle elimizden geleni yaptık Bu süreçte halkımızdan kopmadık, elimizden geleni yaptık. İzmir’in sadece bugününü değil geleceğini de planlamak adına çok önemli çalışmalar yaptık. Bütün bu olumsuzluklar içerisinde insanlarımıza onurla ve gururla belediyecilik hizmeti götürdük. Ben Örnekköy’de ve Karşıyaka’da yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarını yakından takip ettim son zamanlarda hızlanan ve önemli bir aşamaya gelen, bugün de yeni bir aşamasına geçtiğimiz çalışmalar için Büyükşehir belediyesini yürekten kutluyorum. İzBB’nin kentsel modeli Türkiye’ye örnek gösterilmesi gereken modeldir Burada gösterilen başarı, yapacağımız işlerin teminatıdır. Çok yakın bir zamanda burada dönüşüm tamamlandıktan sonra bu bölgedeki yaşam kalitesinin çok artacağını, halihazırda yaşayan insanların burada yaşamaya devam edeceğini biliyorum. O günleri görmeyi büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. Sayın Başkanım özellikle burada son dönemde hızlandırdığınız ve İzmir’in dört bir yanında yaptığınız kentsel dönüşüm çalışmaları için size çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.