TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sosyal medya dilde tahribat oluşturuyor

Dilimiz Zenginlikleri Projesi Yıl Sonu Kapanış programında konuşan İzmir İl Müdürü Ömer Yahşi, sosyal medyanın oluşturduğu tahribata karşı önlemler alınması gerektiğini söyledi

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2024 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 14:03
Kaynak: GURBET YAVUKLU
Sosyal medya dilde tahribat oluşturuyor

“Dilimizin Zenginlikleri Projesi” kapsamında dereceye girmiş eserlerin sergilendiği ve eser sahiplerinin ödüllendirildiği “Dilimiz Zenginlikleri Projesi Yıl Sonu Kapanış Programı” ve “Küçük Eller Küçük Kalemler Kitap Fuarı” Alsancak Gar’da gerçekleştirildi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin de katıldığı etkinlikte 100 okuldan 450 yazar öğrenci hazır bulundu. Erken yaşlarda dilin doğru kullanımının önemine değinen Yahşi, “Sosyal medyanın dilimizde oluşturduğu tahribata karşı önlemler almalıyız. Çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz ve bu anlamda korumalıyız. Çünkü anadilimizi çocuklarımıza ne kadar düzgün öğretirsek, o kadar kendilerini iyi ifade ederler. Böylece de çok daha sağlıklı bir ruh iklimine sahip olurlar” dedi.

DİLİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Anadile ihtimam göstermenin ortak bir vazife olduğunu dile getiren Yahşi, “Dil bir milletin benliği, ortak aklı ve en derin duygularının ifadesidir. Kültür ve medeniyet evvela dil kabında yoğrulur ve sonra nesilden nesile taşınır. Milli kimliğimizin ve hafızamızın nişanesi olan Türkçeye gereken ihtimamı göstermek öncelikle biz eğitimcilerin görevidir. Yüzlerce asır güzel Türkçemizle ilimden müsikiye ve edebiyata kadar kültürün farklı alanlarında nadide eserler üretilmiştir. Ecdadımız yalnızca kurdukları ülkenin sınırlarında değil aynı zamanda dünyanın dört bir köşesine dilimizin eserlerini bırakmıştır. Bizler de onların yolundan yürüyerek, dilimizin zenginliklerini gelecek nesillere aktarmakla mükellefiz. Rahmetle Cemil Meriç’in ifadesiyle ‘Kamus bir milletin hafızasıdır’ bu yüzden dilimize sahip çıkmalıyız. Dilimize sahip çıkarsak tüm kültürümüze, edebiyatımıza da sahip çıkabiliriz” dedi.

ÇAMURDAN DİLİMİZİ UZAK TUTMALIYIZ

Sosyal medyaya dilin verdiği zararlar ile ilgili konuşan Yahşi, konuşmalarına şöyle devam etti: “Ses bayrağımız ve güzel Türkçemiz için Gazi Mustafa Kemal Atatürk şu sözleri ediyor: ‘Türk dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir. Dilini kaybeden bir toplumun diğer değerlerini koruması çok zordur’. İşte bu yüzden bizler anne-baba ve eğitimciler olarak, sosyal medyanın dilimizde oluşturduğu tahribata karşı önlemler almalıyız. Çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz ve bu anlamda korumalıyız. Çünkü anadilimizi ne kadar öğrenci ve çocuklarımıza düzgün öğretirsek, o kadar kendilerini iyi ifade ederler. Böylece de çok daha sağlıklı bir ruh iklimine sahip olurlar. Akan karanlık çamurdan dilimizi uzak tutmalıyız. Bu anlamda gayet gösteren herkese çok teşekkür ediyorum.”

Kaynak: GURBET YAVUKLU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.