TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sokak sanatçılarından Başkan Tugay’a çağrı

Sokak ve Performans Sanatçıları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’a seslenerek “Gelin İzmir’in sokaklarını sanatla Özgürlüğe ve Cumhuriyete boyayalım” ifadelerini kullandı

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 08:42
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 08:42
Kaynak: HABER MERKEZİ
Sokak sanatçılarından Başkan Tugay’a çağrı

SEMİ TEKTAŞ-ÖZEL HABER- İzmir’de sokakları canlı tutan sokak sanatçıları destek bekliyor. Hak ettiği değeri alamayan sanatçılar sokağı bırakma riski ile karşı karşıya kalıyor. Sokak sanatçıları, ulusal ve uluslararası alanda İzmir’i temsil etmeyi istediklerini belirtirken zabıta memurlarının sanatçılar üzerindeki baskıdan vazgeçmesinin istiyor. Sanata destek bekleyen Sokak Sanatçıları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’a çağrıda bulundu. Yapılan açıklamada ‘sokaklar kimsesizliğe terk edilmiştir’ ifadeleri kullanılırken finansal kıtlık yaşandığının altı çizildi.

ZABITA BASKISI

Zabıtların sokak sanatçıları üzerinde gereksiz baskı kurduğunu söyleyen Sokak Sanatçısı Erdal Çomak, “İzmir, kökeni Dyonnsos şenliklerine dayanan ve Dünya üzerindeki ilk aktör birliğinin kurulduğu Teos antik şehrinden günümüze sokakta bulunan sanatın sahiplenicisi ve destekleyicisi bir şehir olmuştur. 2000 yılından günümüze Türkiye’de sokak ve performans sanatlarının kalbi körfezde atmaktadır. Kent oyuncuları, Yenikapı Tiyatrosu, Duvara Karşı Tiyatro, Sokak Sanatları Atölyesi, Tiyatro Evi ve birçok kolektif kentin sokakları için oyunlar oynamış, performanslar yaratmış ve kentin sokaklarına hayaller sermiştir. Yurt dışında birçok festivalde Türkiye’yi İzmir merkezli topluluklar temsil etmiştir. Türkiye genelinde Sokak Sanatları Yönetmeliği bulunan ilk belediye İzmir Büyükşehir Belediyesidir. Bu yönetmelik ihtiyaçlar dahilinde sanatçılara da danışılarak çıkarılmış lakin uygulama aşamasında gerekli donanıma ve entelektüel birikime sahip olmayan bazı zabıta memurları yüzünden geçmişten günümüze kişisel ve fevri uygulamalarla sanatçılar üzerinde baskı unsuru olarak kullanılmıştır. Özellikle Pandemi döneminde birçok sokak ve performans sanatçısı ciddi sorunlar yaşamıştır.  Bu bağlamda yerel belediyeler ve büyükşehir belediyesi destek sağlamaya çalışsa da sonu intihar olaylarına varan üzücü hikayeler gelişmiştir” diye konuştu. İzmir’deki sokak sanatçılarına kaynak ayrılmadığını belirten Çomak, bunun kente ihanet etmek olduğunu ifade etti. Çomak, “Pandemi süreci sonrasında yerel yönetimler kentin öz ve kendi çocuklarını desteklemek yerine şehir dışından hatta ülke dışından birçok etkinliğe büyük kaynaklar ayırmıştır. Sokak ve performans sanatlarının şehirde desteklenmesi o şehrin mutluluğunu ve güven duygusunu arttırdığı yapılan araştırmalar ile belgelenmişken kaynak yaratılmaması kente yapılmış kocaman bir ihanettir. Birçok şaibe ve yolsuzluk halı altına süpürülmeye çalışılsa da sanatçılar kırgın ve kızgındır.  Ekonomik krizin etkisiyle alınan tasarruf tedbirleri neredeyse sadece İzmir şehrinin öz sanatçılarını kapsamaktadır. Yapılan etkinliklerin konuk ağırlama ya da yeme içme masrafları ile kente birçok proje desteklenebilecekken sokaklar kimsesizliğe terk edilmiştir. Sokaklarda önceki dönemlerde kutularına atılan bozuk paralarla ihtiyaçlarını karşılayabilen sanat atölyeleri kapanmanın eşiğine gelmiştir. Kentte toplanan vergiler kültür sanat projelerine harcanmak yerine yandaş firmaların finanse edilmesine kaynak sağlamaktadır” diye konuştu.

TUGAY’A ÇAĞRI

İBB Başkanı Cemil Tugay’a çağrıda bulunan Çomak, “Yaptığımız görüşmelerde kente katkı sağlayacak yeni projeler sunduğumuzda herhangi bir olumlu geri dönüş alınmamaktadır. Kurulduğu günden bugüne eğitim çalışmaları, sokak gösterileri ve sosyal sorumluluk faaliyetlerini ücretsiz olarak gerçekleştiren ve kente ait markalar olan birçok sanat kurumu destek beklemektedir. Ülkenin Sokak ve Performans Sanatları Başkentinden Kimsesizliğin Başkenti haline gelen İzmir şehri daha iyilerini hak ediyor.  Bu bağlamda yeni seçilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Doktor Cemil Tugay’a Sokak ve Performans Sanatçıları olarak sesleniyoruz. Gelin İzmir’in sokaklarını sanatla Özgürlüğe ve Cumhuriyete boyayalım” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.