TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Siyasiler seçim, işçiler geçim derdinde”

İZSU, İZULAŞ, İZBETON ve İZDOĞA şirketlerine bağlı olan 6 bin işçi 19 Mart’ta greve gidecek

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2024 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 17:23
Kaynak: MERVE AĞRIÇ
“Siyasiler seçim, işçiler geçim derdinde”

MERVE AĞRIÇ - İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İZSU, İZULAŞ, İZBETON ve İZDOĞA şirketlerinde örgütlü olan Türk İş'e bağlı Belediye İş Sendikası ile işvereni temsil eden SODEM-SEN arasında geçtiğimiz ocak ayından bu yana devam eden toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde uzlaşmaya varılamadı. Bu anlaşmanın toplamda 6 bin işçiyi ilgilendirdiğini vurgulayan Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası 2 Nolu İzmir Şube Başkanı Savaş Atalay, “Biz masada bitmesi için elimizden geleni yaptık. Fakat siyasiler kendi iç çekişmeleri derdinde. Bu nedenle masada anlaşmaya varamadık. Onlar seçim derdinde biz geçim derdindeyiz” dedi.  

İŞÇİ, İNSANCA GEÇİNEBİLECEĞİ ÜCRETLERİ TALEP EDİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)açıkladığı enflasyon verileriyle, işçiye uygulanan gerçek enflasyon verilerinin uyuşmadığını belirten Atalay, 19 Mart’ta eylem gerçekleştireceklerini aktardı. Geçim sıkıntısıyla beraber gerçek enflasyon verilerinin altında eriyip gittiklerini dile getiren Atalay, “Eyleme gidecek olan arkadaşlarımızın birçoğu ağır iş bölümlerinde çalışıyor. İnsanlar kendi pisliğinden tiksinirken arkadaşlarımız kanallarda, asfaltlarda ve hat şöförü olan arkadaşlarımız bütün gün yollarda çalışıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi’nin vurguladığı çakma enflasyon verilerini İzmir Büyükşehir Belediyesi bize reva görmüyor. TÜİK'e göre yıllık enflasyon yüzde 67,07'ye yükseldi. Enflasyon Araştırma Grubu'na (ENAG) göre ise enflasyon geçen ay yüzde 4,32, yıllık enflasyon ise yüzde 121,98 oldu. Biz ENAG’ın verilerini değil, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerini talep ediyoruz. Onu bile bize reva görmüyorlar. İşçi, insanca geçinebileceği ücretleri talep ediyor” ifadelerini kullandı.

ANLAŞMA OLMADIKÇA DOZAJI ARTIRACAĞIZ

Eyleme yaklaşık 6 bin kişinin gideceğini ve yaklaşık 20 bin kişiyi ilgilendiren bir toplu çalışmanın olduğunu aktaran Atalay, “İşçilerimiz aileleriyle ve çocuklarıyla eyleme katılacak. 19 Mart Salı günü, Konak Pier’de saat 10.00'da toplanacağız. Oradan egemenlik binasının önüne yürüyeceğiz. Bu eylem sonucunda İzmir’in birçok bölgesi olumsuz etkilenecek. Ulaşım, su ve asfalt gibi birçok şeye olumsuz yansıyacak. 22 Mart’ta ara bulucu süreci sona eriyor. Yani yasal süreç bitmiş olacak. Ondan sonraki süreçte ise grev oylamasına ve greve gideceğiz. Anlaşma olmadığı sürece her gün dozajını artırarak eylemlere devam edeceğiz. Yani süresiz bir grev gözüküyor şu anda” diye vurguladı.

Kaynak: MERVE AĞRIÇ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.