TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sendika ile CHP arasındaki görüşme sonuçsuz kaldı

Keleş, CHP heyeti ile yapılan görüşmenin sonuçsuz kalması sebebiyle iş bırakma eylemi yaptıklarını duyurdu. Memurlar CHP İzmir İl Binasına doğru yürüyüşe geçti.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2024 12:23
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2024 12:23
Kaynak: GURBET YAVUKLU
Sendika ile CHP arasındaki görüşme sonuçsuz kaldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ESHOT ve İZSU memurları arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde yaşanan tıkanma üzerine başlayan eylemler devam ediyor. Sendika Genel Merkez Yöneticileri ve İzmir Şube Başkanı Cevdet Keleş, Ankara’da CHP Genel Merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer ve beraberindeki heyet ile bir görüşme gerçekleştirdi. CHP Genel Merkezi de Başkan Cemil Tugay gibi sosyal denge tazminatları için yasal sınırda ödeme ve buna ilave yasal sınır tutarında 4 ikramiye önerisinde bulundu ancak teklife şimdiye kadar bir cevap verilmedi. Sendika yöneticileri eylemlere devam edeceklerini belirtirken CHP yöneticileri ise sendikanın taleplerini CHP Lideri Özgür Özel’e ileteceklerini aktardı. Genel Merkezden bir dönüş alamayan Tüm Bel-Sen yetkilileri önce Kültürpark belediye binası önünde açıklama yaptı daha sonrada CHP İzmir İl Başkanlığına

TUGAY’A GÖRÜŞME ELEŞTİRİSİ

CHP Genel Merkezinde, CHP Heyeti ile yapılan görüşmelere katılan Şube Başkanı Cevdet Keleş yapılan görüşmeler hakkında konuştu. Keleş,

“Günlerdir sürdürdüğümüz mücadele İzmir sınırlarını aşıp Ankara’daki CHP Genel Merkezi’ne kadar ulaştı. Ancak üzücü bir şey var, Belediye Başkanımız Cemil Tugay hala görüşmelere yaklaşmıyor. Değerli dostlar demiştik ki biz burada ne söylüyorsak CHP Genel Merkezi’nde de aynı şeyleri söyleyeceğiz. Buradaki taleplerimize olduğu gibi CHP Genel Merkezi’ne ilettik. Kesilen ve el konulan sosyal denge tazminatlarımızı yatırın. Daha sonra TİS masasını kurun, görüşmeleri başlatalım” diye konuştu.

TEZATLIK VAR

Keleş, CHP’nin ‘Bugün belediyelerdeki sosyal denge sözleşmelerinin sürdürülebilir olmadığını bu nedenle genel merkez olarak bir çalışma başlattıklarını ifade ettiğini’ belirtti. Keleş’te cevap olarak, “Bu yaklaşım doğru değil. Biz AKP’nin koymuş olduğu bu durumu toplu sözleşme hakkımıza uzatılmış bir el olarak değerlendiriyoruz. Biz bunu kabul etmeyeceğimizi ifade ettik. CHP yetkililerine şunları ifade ettik, belediyeler yasasında zaten bir sınır var. Orada diyor ki, belediyeler bütçesinin yüzde 35’inden fazlasını personele veremez diyor. CHP’nin son süreçte ezilenlerin, yoksulların, geçinemeyenlerin taleplerini gündeme getirip destek verdiğini ve bunları bizlerin de desteklediğini ifade ettik. Ancak durum böyleyken CHP’li bir belediyenin kazanılmış hak olan sosyal denge tazminatına el koymasını da bir tezat oluşturduğunu ifade ettik” ifadelerini kullandığını belirtti.

MÜCADELEYE DEVAM ÇAĞRISI

“Sendikal mücadele aynı zamanda bir demokrasi mücadelesidir” diyen Keleş, “Bu ülkede sorun sadece parasal sorun değildir. Sorun insanca yaşayabilmektir. Siyasi partilerin de taşın altına elini koyması gerekiyor. AKP’nin sınırladığı bu gerici yasalara sığınmayın, özgürlükçü olun dedik. Haktan, hukuktan, adaletten bahsedip belediye emekçileri gasp edilen haklarına karşı sendikal hakkını kullandığı için soruşturma açacaksın, baskı yapacaksın. İzmir belediyelerinde sadece Büyükşehir’de yaşanan bir sorun değil. İzmir’deki belediyelerin hepsinde yaşanıyor. Bizim yıllardır mücadele ederek, bedeller ödeyerek kazandığımız haklar AKP’nin belirlemiş olduğu yasal sınırlara çekilmek isteniyor, bunu asla kabul etmeyeceğiz. CHP’ye buradan sesleniyoruz, bu politikalarınızı gözden geçirin. Belediye emekçilerinin hakkına el koymaktan vazgeçin. Bir an önce el koyduğunuz haklarımızı tarafımıza iade edin, toplu sözleşme görüşmelerini başlatın. Mücadeleye ilk başladığımız dönemde ‘memurlar birkaç gün sokağa çıkar sesini yükseltir, gider masaya oturur’ dediler. Öyle olmayacak. Mücadeleden vazgeçmiyoruz. Haklarımızdan elinizi çekene kadar mücadeleden vazgeçmiyoruz. Bizi başarıya götürecek olan şey eylemlerimizin sürekliliğidir. Bu eylemlerden vazgeçmeyeceğiz. Sendikamız tam gün iş bırakma kararı aldı” diyerek sözlerine devam etti.

Kaynak: GURBET YAVUKLU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.