TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sel baskınlarında gıda güveliğine dikkat!

Türkiye’de gerçekleşen afetlerin yüzde 9,3’lük kısmını sel afetlerinin oluşturduğunu dile getiren TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, gıda güvenliğine dikkat çekti

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2023 12:27
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Sel baskınlarında gıda güveliğine dikkat!

Sel baskını, su taşkını sonucu gerçekleşebilecek olası elektrik kesintilerinde dikkat edilmesi gereken hususlara yer veren TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, “Sel baskınından etkilenerek zarar görmüş esnaflarımıza ve yurttaşlarımıza geçmiş olsun diyor, gıda güvenliği konusunda çok daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz” dedi.

Yapılan açıklamada, “Doğal afetlerde gıda güvenliğinin önemini özellikle deprem özelinde sıklıkla dile getirmiştik. Yaşadığımız bu sel baskını ve su taşkınları sonucu da gıda güvenliğini riske atacak durumlarla karşılaşmamamız için dikkat edilmesi gerekenlere dair bir açıklama zorunluluğunu meslek örgütü olmamız kaynaklı görev olarak görüyoruz” denildi.

İLGİLİ KURUMLARA ‘GÖREV’ ÇAĞRISI

Türkiye’de gerçekleşen afetlerin yüzde 9,3’lük kısmını sel afetlerinin oluşturduğunu dile getiren yönetim kurulu, “Sel suları fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıpların dışında gıda güvenliğine dair de sorunlara neden olur. Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre su baskını sonrasında görev alması gereken afet çalışma gruplarından biri olan Afet Tarım Orman Gıda Su ve Hayvancılık Grubu’nun görev ve sorumluluklarından biri Gıda güvenliği konusunda gerekli çalışmaları yapmak olarak geçiyor. Bir diğer çalışma grubu olan Afet Ayni Bağış, Depo Yönetimi ve Dağıtım Grubunun görev sorumlulukları arasında, gıda güvenliği için denetim yaptırmak ve soğuk hava depoları kurdurmak yer alıyor. İlgili kurumları kentimizde yaşanan su taşkını ve sel baskını ile ilgili görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz. Gıda güvenliği ile ilgili bir sorun yaşamamak için gıda üretimi, satışı yapan yerlerde aşağıdaki hususlara ekstra dikkat edilmeli” bilgisini paylaştı.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Nelere dikkat edilmesi gerektiğini de vurgulayan yönetim kurulu, “Sel suyu ile temas etmiş ambalajsız, açık, dökme tüm ürünler, sel suyu ile temas etmiş olabilecek yiyeceklerden doğal kokusu, rengi veya dokusunu kaybetmiş ürünler, su geçirmez özelliği olmayan (karton, açılır kapaklı, vidalı kapaklı plastik, cam vb) paketlerdeki ürünler, bombe yapmış, hasarlı, açıldığında sıvı veya köpük fışkıran konserve ürünler derhal imha edilmeli. İmha ederken direkt çöpe atılmamalı. Tekrar kullanılma ihtimalini ortadan kaldıracak şekilde açılarak, dökülerek, ambalaja zarar vererek imha edilmeli. Sel suyuyla temas etmiş özellikle tahta kesme tahtaları, bebek ve biberon emzikleri de sel suyu nedeniyle oluşacak kirleticilerin dezenfeksiyonunun tam sağlanamaması ihtimali yüksek olduğundan imha edilmeli. Gıda ile temas eden tüm kap kacak ve diğer yüzeylerin dezenfeksiyonu sağlanmalı. Sel suyuyla temas etmiş ya da etmemiş su geçirmez özellikteki ambalajlarda bulunan ürünler de iyice dezenfekte edilmeli” mesajını verdi.

VATANDAŞLARA UYARI

Sel baskını, su taşkını sonucu gerçekleşebilecek olası elektrik kesintisi sonucu dikkat edilmesi gereken hususlara yer veren yönetim kurulu, “Buzdolabı ve/veya dondurucunun kapakları mümkün olduğunca az açılmalı. Kapağı açılmamış bir buzdolabında gıdalar ortalama 4 saat kadar yine kapağı açılmamış dondurucularda ürünler ortalama 24 saate kadar mevcut durumlarını korurlar. Bu süreleri aşmış özellikle et, süt, balık, yumurta ve ürünleri imha edilmeli. Çözünmüş ürünler bahsi geçen süreyi aşmadan yemeğe dönüştürülerek tek seferde tüketilebilir. Çözünmüş ürünler ve çözünen ürünlerden yapılan ürünler kesinlikle tekrar dondurulmamalı. Gıdaların bozulup bozulmadığını anlamak için tadına bakılmamalı. Çözünmüş ürünler dahil doğal renk, koku ve yapısı bozulmuş ürünler imha edilmeli. Sel baskınından etkilenerek zarar görmüş esnaflarımıza ve yurttaşlarımıza geçmiş olsun diyor, gıda güvenliği konusunda çok daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz” dedi.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İzmir’i sağanak vurdu, yollar göle döndü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.