banner18

Özel’den Kurum’a ‘işgal’ yanıtı

Bakan Kurum’un “İzmir yönetimi işgal altında” sözlerine sert yanıt veren CHP’li Özel, “Hadsiz bir şekilde İzmirli seçmenin tercihini aşağılıyor sen kimsin atanmış!” çıkışını yaptı

İzmir 16.09.2022, 16:04 17.09.2022, 01:49
Özel’den Kurum’a ‘işgal’ yanıtı

ÇAĞLA GENİŞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Özgür Özel, partisinin İzmir’deki il başkanlığı binasında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. CHP’li Özel, AK Parti’nin yeni başlattığı sosyal konut projesine eleştiriler yöneltirken, ‘İzmir yönetimi işgal altında’ sözleri gündem olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a “Hadsiz. Nerede kaldı milli irade” sözleriyle yüklendi. Özel, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 100.kurtuluş yılı için hazırladığı ‘Barışın İkinci Yüzyılı’ ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 9 Eylül konuşmasının İYİ Parti cephesinden tepki çekmesini de değerlendirdi.

ESAD’A SELEKTÖR YAPIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir gazetede köşe yazısına konu olan ‘Keşke Esad Özbekistan’a gelseydi görüşürdüm, yüzüne söylerdim’ sözlerini değerlendiren Özel, “Bugün Recep Tayyip Erdoğan’ın MKYK toplantısında söylediği ifadeler köşe yazarının köşesine taşımış ‘Keşke Esad Özbekistan’a gelseydi görüşürdüm yüzüne söylerdim’ diyor ama o gelmedi. MKYK toplantısı dinlemenin mümkün olmadığı bir toplantı ama en can alıcı söz servis edilmiş demek. Köşe yazarının ortam dinlemesi yapması değil, AKP’nin kurumsal olarak Erdoğan’ın cümlesini servis etmesi söz konusu. Tayyip Bey hangi şartta olursa olsun Esad ile görüşmeyi kafaya koymuş ve bunun yolunu yapıyor. Esad’a selektör yapıyor. Esad’la görüşülmelidir. Aracı olmadan görüşülmelidir. Kılıçdaroğlu bunu 10 yıldır dilinde tüy bitene kadar söylüyor. O günden bugüne kadar ne oldu. Katil Esad’la görüşmem o benim için Esed diyenler seçim senesine gelince bugün başka bir noktaya geldi. Ey Merkel deyip U dönüşü yapıp Şansölye Merkel’in karşısına geçen Recep Tayyip Erdoğan. Ey Biden deyip Biden’a hayırlısı olsun ziyareti için telefonda 4 ay sırada bekleyen Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’ya özür mektubu yazan Erdoğan’ın bu u dönüşünü yapacağı zaten belli ve kaçınılmaz. 22 Haziran 2012’den beri 245 şehidimiz var. Polis, asker ve kamu görevlisi. Hepsi bu inadın sonunda Suriye’de şehit olan evlatlarımız. 245 camsız evde, 245 koca Türk Bayrağı, 245 ocağa ateş düştü, bugün gelmiş Esad’la görüşmek isterdim çok geç kaldınız çok canlar yandı bugün gelinen noktada. Ne diyordu dün bir gece ansızın gelebilirim Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türk askerlerinin söylediği şarkı, Esad için söylüyormuş bekle beni diye. Şimdi cevap beklediği belli, görüşmesinde şaşılacak bir şey yok Esad’la görüşerek Avrupa Birliği’ni bu işe dahil ederek, Suriye’deki savaşı bitirecek Türkiye’deki sığınmacıların Suriye’ye geri gitmelerini sağlayacak irade CHP’de Millet İttifakı’ndadır. Atatürk’ün komşularla iyi ilişkiler içinde olun vasiyetini terk ederek, komşundaki devlet dışı unsurları değil resmi unsurları muhatap al ilkesini terk ederek Suriyeli sığınmacılardan Erdoğan sorumludur” dedi.

BABASININ POZİSYONUNA SOYUNUYORSA...

AK Parti milletvekili Mücahit Arınç’ın açıklamaları ile ilgili konuşan Özel, “AKP milletvekili Mücahit Arınç SBK VE rüşvet iddiaları ile ilgili şöyle söylemiş, İddiaların gerçekliği ile ilgili bir durum varsa gereğinin yapılması elzemdir.’ Bir zamanlar Bülent Arınç kimsenin demediğini diyen görece AKP’nin tutumuna göre daha vicdanlı pozisyonlar açan üstlendirdi ama her kavşakta her sıkıntıda Erdoğan her bunaldığında ilk yardıma o koşar sonra yine başka bir pozisyon açar bazen de iş öyle kapanır gider. Mücahit babasının pozisyonuna soyunuyorsa Türkiye bunu değerlendirsin. 18 gün önce bir suç duyurusunda bulunduk. AKP’den savcılardan ses yok. Mücahit Arınç’tan ses yok. Partisinden duymayı beklediğimiz ses çok yukarlarda, esas beklediğimiz ses savcılardan. Savcıların bu kadar kokuşmuş olaylara kayıtsız kalmalarına biz kayıtsız kalmayacağız. Gün gelince ben bir şey yapmadım derlerse ‘Bazen bir şey yapmamak bir şey yapmaktır’’ bunun hesabını sorarlar” ifadelerini kullandı.

DAĞ FARE DOĞURDU

Sosyal Konut Projesi’ne üzerinden iktidara yüklenen Özel, “Murat Kurum son bir haftanın en çok konuşulan AKP’li siyasetçisi. Bir toplu konut projesi açıklandı. Dağ fare doğurdu. CHP şunu söylüyor, ‘Türkiye’yi orta direği, işçisini herkesi birden yoksullaştırıp orta direği çökerttiler. Sosyal konutlara ihtiyaç var doğru ama bugün takip edilen yöntem doğru değil. Sosyal konut projesine karşı değiliz. 4 şey var yüksek ödemeler, peşinat istenmesi, 6 ayda ödemelere zam gelecek olması, eve geçmeden kira ödeme zorunluluğu. 1 Ekim’de kanun teklifimizi veriyoruz. 5500 lira asgari ücret alan biri, polis, öğretmen kirayı mı ödeyecek bu parayı mı ödeyecek? Başvursunlar evler yapılsın kira ödemekten kurtulduğu ay kira ödemeye başlasın. 3 ay da eve taşınma masrafları için almayalım eve taşınınca alalım. 60 bin lira peşinat istiyor kim kaybetmişte asgari ücretli adam bulmuş. Bu tutarlar yüksek diyoruz. Banker Kastelli gibi tanıtım yapıyorlar. 2280 Niğde’de Siirt’te Çorum’da ama iş gelince Ordu’ya, İzmir’de 2+1 2280 değilmiş çünkü 3000 TL’ye yakınmış. Bir gecede konuta yüzde 15 zam yaptılar. İstanbul’da 780 bin lira. Biz TOKİ2nin bu süreçleri iyi yönetmediğini söylüyoruz. Biz başvuramayın demiyoruz, başvuranın evini biz teslim edeceğiz. 5 bin kişi dava açmış TOKİ2ye bu TOKİ böyle bir TOKİ. Biz gelince gerçek sosyal konutlar projeler olacak, bu proje olması gereken gibi değil. Düzelirse ne ala düzelmezse gelince düzelteceğiz. Kurum asgari ücretli 2200 liralık taksiti çok buldu. Borç istemeye de utandı, öbür kampanyamıza başvursun 1200 TL taksitle arsasını alıp kendisine ev yapsın diyor. Evladım eseni kim okuttu derler bu çocuklara. Sayın Kurum seni hangi okulda kim okuttu? 5500 lira asgari ücret alıyor 1200 liraya arsa vereceğim diyor. Neyden yapacak kumdan mı yapacak evi, para yok diyor adam para! Ya borç alsın borç almazsa fazla mesai yapsın sanki yapmıyor asgari ücretli, ya da ikinci bir işte çalışsın. Gece uyuma bekçilik yap ya da taksicilik yap diyor. Bir Bakan günde 10 saat çalışan asgari ücretliye ek iş yap der mi? Kendilerinin bir eli balda bir eli yağda. Sana gelince eve gitme ek işe yap” şeklinde konuştu.

KURUM’A ‘İŞGAL’ YANITI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un ‘İzmir yönetimi işgal altındadır’ sözlerine yanıt veren Özel, şunları söyledi: “Hadsiz. İzmirli seçmenin tercihini aşağılıyor. Özel şunları kaydetti, ‘’Bu Kurum çıkmış demiş ki ‘ Şuan maalesef İzmir işgal altındadır’ demiş. Hadsiz, hadsiz. İzmir’de nerede yönetimdeyiz nerede ilçe belediyelerimizde en aşağısında yüze 70, 80 oy aldığımız ilçeleri yönetiyoruz. Her 10 kişiden 6’sı, 5’i İzmir’i sen yönet demiş sen işgal altında diyorsun. Yüzde 22 oyla iktidara gelmiş İstanbul Büyükşehir’i yönetmiş Erdoğan. O zaman işgal denmemiş de… Nerede kaldı milli irade? Seçmenlerimiz görsün Murat Kurum böyle bir adam. Hadsiz bir şekilde İzmirli seçmenin tercihini aşağılıyor sen kimsin atanmış! İzmirliler onu seçmiş, sen Tayyip Erdoğan’ın atanmışısın, sen kimsin dış mandalı zurnanın en aşağıdaki deliğisin. İzmirliler senin alnını karışlayacak zaten. Binali Bey’de çok biliyordu atanmışların en büyüğü. Çık İzmir’de Büyükşehir’e mi aday olursun mahalleden muhtar adayı ol karşına çıkacak aday alnını karışlayacak sen İzmir’de muhtar olamazsın!”

O KAZIKLAR RÜYANA GİRSİN!

Buca Metrosu ihalesi ile ilgili yaşanan gelişmelere değinen Özel, Nurol İnşaat’ın davadan feragat etmesine, “Buca Metrosu konusu. Nurol İnşaat başvurmuş. Buca Metrosu sen durduracaktın ya, Tunç Soyer METRO Yaparsa seni çıldırtıyor. Yasal engeller kalktı, 15 gün kaldı ilk kazıkları çakıyoruz. O kazıklar rüyana girsin senin” yorumunu yaptı.

MUZ CUMHURİYETİ Mİ BURASI?

KPSS sınavının 20 tane sorusunun bir dershane kitapçığında çıkması skandalı hakkında konuşan Özel, “KPSS 18 Eylül pazar günü yapılacak sınav. 20 tane sorusu bir dershanenin kitapçığından çıkan sınav. Geçmişte soruların çalındığı cemaat servis edildiği, kendi mesleğini yapamayanların hakkının yendiği AKP döneminin en büyük rezaleti. Yazın ortasına kadar çalıştılar sınav iptal oldu, iyi geçip hakkı olanlar aynı başarıyı tekrarlayıp tekrarlamayacağını bilmeden stres içindeler. B u sınavın tekrarlanmasının büyük haksızlık olduğunu ama tekrarlanmamasının haksızlığın daniskası olduğunu biliyorlar. Devlet Denetleme Kurulu’nu harekete geçirdi Erdoğan ÖSYM başkanı görevden alındı. O günden bugüne ne oldu, sonuç? ÖSYM başkanı kendi mi basmış bu soruları? Hiç bir şey yok. Ruhsar Pekcan dezenfektandan yolsuzluk yapar istifa etti, konu kapandı! Nasıl kapanır? Bu okyanustaki muz cumhuriyeti mi burası?” dedi.

ATATÜRK’E İTİRAZ EDİYOR!

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Barışın İkinci Yüzyılı’ afişlerinin İYİ Partili Müsavat Dervişoğlu tarafından tepki görmesi ardından Soyer’in 9 Eylül konuşmasının İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in tepkisini çekmesi hakkındaki soruya yanıt veren Özel, “Tunç Soyer’in açıklaması bir kez daha söyleyelim muhteşem bir hazırlık yapmış bütün ekibiyle diğer belediyelerimizle birlikte düşman işgalinde kurtuluşun şanına şerefine yara bir şekilde dünyadaki bütün bu konuya meraklı herkesin dikkatini çekecek bir şekilde kutladı. Cumhur İttifakı’nda bir hazımsızlık başladı. Bulurken baltayı taşa vurmuşlar 100 yıl önceki yöneticiler diyor Soyer… Gaflet delalet hatta hıyanet içindeydiler buna Osmanlı’ya saldırdı diye saldırdılar zaman geri sarıldığında kim iktidar sahibi; Vahdettin. Öbürü kim Damat Ferdi paşa hükümeti. Tunç Soyer’e bunu niye dediğinde cevabımızı itiraz eden Atatürk’e diyor! Vahdettin’in idam fermanına rağmen Atatürk kurtuluş mücadelesi başlatıyor. Birileri bunu söyleme bu doğru değil diyor, onlar Yunan’ı denize dökmeye mi karşı? Fesli Deli kadir keşke Yunan kazansaydı diyordu. Millet İttifakı’nda Atatürk sevgisinden, saygısından, Cumhuriyetin kazanımlarını sahiplenme konusunda bir sorunumuz yoktur. Biz İYİ Parti ile aynı parti değiliz. Partiler arasında bir ittifakın bileşenleri arasında nüanslar olabilir. Bu Millet İttifakı’nın gücünü gösterir. Bahçeli, ‘ekonomik pahalılık var’ diyen üyesini hop ihraç ediyor. Cumhur İttifakı böyle bir ittifak, Millet İttifakı bazı farklı görüşlerini savunabilen bir ittifak, Meral Hanım’ın sözlerinden kriz çıkarabilmek için büyük bir siyasi mühendis olmak gerekir. Buradan Millet İttifakı’na bir kriz çıkartmak mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:43
Güneş 07:04
Öğle 13:05
İkindi 16:21
Akşam 18:57
Yatsı 20:12
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Osasuna 7 13
7. Real Sociedad 7 13
8. Villarreal 7 12
9. Valencia 7 10
10. Rayo Vallecano 7 10
11. Celta Vigo 7 10
12. Mallorca 7 8
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 7 1
banner27