TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Online çiçek satışları artık esnafa zarar vermeyecek

Online satış sitelerinin, esnafa verdiği zararı bitirmek amacıyla yeni bir proje çalışması yürütüldüğünü bildiren Başkan Kazım Kış, “Çiçeklerimizi online esnaf pazar yerinde satma fırsatı bulacağız” dedi

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 08:49
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 08:49
Kaynak: HABER MERKEZİ
Online çiçek satışları artık  esnafa zarar vermeyecek

AYSELİN UZUN-ÖZEL HABER Son zamanlar çiçek sektörünün de içinde bulunduğu birçok sektörde, büyük online satış sitelerinin oluşturduğu haksız rekabet esnafı ve üreticiyi zor duruma sokuyor. Ayrıca bu sitelerin ürünleri satışa sunarken aldıkları yüksek komisyon hem esnaf hem de tüketici olumsuz etkileniyor. Mevcut haksız rekabete ve yüksek komisyon oranlarına karşı, esnafı korumak amacıyla Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından yeni bir projeye imza atılacağını belirten İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, “Bizim Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak hazırladığımız ‘www.esnafpazar.com’ diye çok güzel bir online pazar yeri projemiz var. Bu hamle ile kendi çiçeklerimizi online esnaf pazar yerinde satma fırsatı bulacağız. Ayrıca bu proje sadece çiçek sektöründen ibaret de değil; ayakkabı, elbise gibi akla ne geliyorsa satışa sunulacak bir site olacak. Sitede çok cüzi komisyonlarla satış yapılacak ve böylece bizim gibi birçok esnafın kanını emen büyük internetten satış portalları bir nebze devre dışı bırakılacak” diye konuştu.

ÇAĞIMIZDA TİCARETİN ŞEKLİ DEĞİŞTİ

Eski usul ticaret anlayışından uzaklaşıp çağımızın ticaret anlayışına ayak uydurulması gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulunan Kazım Kış, “Çiçekçilikle alakası olmadığı halde online çiçek satan yerler hakkında binlerce şikâyet var. Bunları her yerde görebilirsiniz. Orası üzerinden satış yapan esnaftan çiçek başına yüzde 40 yüzde 60 oranında komisyon alınıyor. Bu sebeple doğru düzgün patra elde edilmiyor. Böyle olunca da buralarda tam resimdeki gibi değil de daha kötü çiçekler tüketiciye teslim ediliyor ki bu zarar bir şekilde kapatılsın. Yani hem esnaf hem tüketici kaybediyor. Ortada kötü hizmet var. Ayrıca bu sitelerin reklam güçleri fazla olduğu için özel günlerde bizlerin kazanmasının da önüne geçilmiş oluyor. Çünkü artık çağımızda ticaretin şekli değişti. Biz bunu toplantılarımızda anlatıyoruz ve tüm sektörlerde ürünlerin yüzde 80’inin internet aracılığıyla satıldığını ve bu nedenle artık esnafın da bireysel olarak internetle içli dışlı olması gerektiğini bildiriyoruz. Yani kepenkleri açıp müşteriler bize gelsin diye beklememeliyiz. Büyük portallara girip de kendi karlarını başkalarına kaptırmaktansa, internetten para kazanma yolunu öğrenek gerekiyor. Özellikle sosyal medyaya yönelik çalışmalar yaparlar ise kazançları katlanacaktır” şeklinde konuştu.

PROJE 2 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK

Esnafın, çiçekçilikle alakası olmadığı halde çiçek satışı yapan online siteler tarafından alınan komisyonlar altında ezildiğini üstelik alıcının da kalitesiz ve pahalı hizmet aldığını dile getiren Kış, “Bizim Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak hazırladığımız ‘www.esnafpazar.com’ diye çok güzel bir online pazar yeri projemiz var. Çok yakında yani yaklaşık 2 ay içinde hayata geçecek. Şimdilik test aşamasında. Bu hamle ile kendi çiçeklerimizi online esnaf pazar yerinde satma fırsatı bulacağız. Ayrıca bu proje sadece çiçek sektöründen ibaret de değil; ayakkabı, elbise gibi akla ne geliyorsa satışa sunulacak bir site olacak. Sitede çok cüzi komisyonlarla satış yapılacak ve böylece bizim gibi birçok esnafın kanını emen büyük internetten satış portallarını bir nebze devre dışı bırakılacak. Oluşturulan sistem hem esnafı hem de tüketiciyi korumaya yönelik olacak. Bu sayede insanlarımız da hem kaliteli hem de hesaplı ürüne ulaşacak. Şu anda emekleyen bir sistem olsa da bu zaman geçtikçe devasa bir sistem olacak diye düşünüyoruz. Çünkü sadece İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine bağlı 230 bin tane esnaf var. Çiçekçi esnafınızda bu kurulum içine koyacağız oda olarak yaptığımız bu çalışmada esnafımızı yüksek komisyon derdinden kurtaracağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.