TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ne kentsel dönüşüm bitti ne de doğal gaz geldi

Aktepe Mahallesi, 16 yıldır bitmeyen kentsel dönüşüm ve buna bağlı olarak verilmeyen doğal gaz sebebiyle isyan etti. Mahalle sakini Ergün Kaya, “Bizlere 16 senedir kentsel dönüşüm gelecek denilerek doğal gaz vermiyorlar” dedi

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2024 08:56
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 09:06
Kaynak: HABER MERKEZİ
Ne kentsel dönüşüm bitti ne de doğal gaz geldi

AYSELİN UZUN/ÖZEL HABER - İzmir’in Gaziemir ilçesine bağlı Aktepe Mahallesi’ne mahallelinin tüm uğraşlarına rağmen 16 yıldır doğal gaz verilmiyor. Mahalleli ve muhtar bu durumu İzmirGaz Genel Müdürlüğüne anlattıklarında tatmin eden herhangi bir cevap alamadıklarını kendilerine, ‘Aktepe’de kentsel dönüşüm var. Şimdi doğal gaz döşersek kentsel dönüşüm sırasında bunlar tekrar bozulacak. O yüzden öncelikle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bu konuda 10 yıllık teminat alıp bize getirmeniz gerek’ dendiği belirtildi. Teminat almak için belediyeye gittiklerinde bir muhatap bulamadıklarını dile getiren Aktepe Mahalle Muhtarı Mehmet Gençer ise “Büyükşehir’den bize mahallede kentsel dönüşümün başladığını bu sona erene kadar doğal gaz için teminat vermenin mümkün olmayacağı söylendi” ifadelerini kullandı.

NEYİ KİME ANLATACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK

Muhtar Mehmet Gençer, Aktepe’de bitmek bilmeyen bir sorunlar silsilesi olduğuna dikkat çekerek “Aktepe’de yıllardır çabalamamıza rağmen doğal gazımız yok. Sorunumuzu bildirmek için İzmirGaz Genel Müdürlüğüne gittiğimizde bize, mahallede kentsel dönüşüm olduğunu ve temeller kazıldığı için İzmir Büyükşehir Belediyesinden bu konuda 10 yıllık teminat almadan doğalgaz veremeyeceklerin söylediler. Çünkü doğal gaz verildiği takdirde 2-3 ay sonra kentsel dönüşümle beraber binalar yıkılırsa masrafın boşa gitmesinden sakınıyorlarmış. Bunu düzeltmek için belediyeye gittiğimizde ise bize mahallede kentsel dönüşümün başladığını bu sona erene kadar doğa lgaz için teminat vermenin mümkün olmayacağını söylediler. Ancak maalesef yıllar önce başlanan kentsel dönüşümün daha bir bloğunun yarısı yeni bitti. Şimdi ise nedeni bilinmeksizin inşaat durdu. Her açıdan zora sokuluyoruz. Öte yandan burada yapılan binalarla alakalı mahalleliyle hiçbir kontak kurulmadı. Yapımı tamamlanan bazı evlerin ise mahalleden olmayan şahıslara satıldığını konusunda duyumlar aldık. Mahalleli zaten bu kentsel dönüşümü istemiyor. Biz yerinde dönüşüm olmasından yanayız ama bu talebimizde yerine getirilmedi. Böyle olunca da biz neyi kime anlatacağımızı şaşırdık. Bizimle alakalı tüm olaylar bizden bağımsız olarak gelişiyor” açıklamasında bulundu.

“MAHALLENİN SORUNLARI HAT SAFHADA”

Yaklaşık 35 yıldır Aktepe Mahallesi’nde oturan Ergün Kaya, mahallenin en eskilerden biri olduğunun altını çizerek önceleri Aktepe Mahallesi’nde yol, su, elektrik dahi olmadığını ancak hepsini mahallelinin kendi uğraşlarıyla getirdiğini belirtti. Şimdilerde ise 16 yıldır bitmeyen kentsel dönüşüm ve ona bağlı olarak döşenemeyen doğal gaz sorunlarının baş gösterdiğini söyleyen Kaya, bu konuda da yine mahalleli olarak tek başına çabaladıklarını vurguladı. Kaya, “Aktepe’de başta doğal gaz olmak üzere oyun parkımız, pazarımız yok. Bizlere 16 senedir kentsel dönüşüm gelecek denilerek doğal gaz vermiyorlar. Talepte bulunduğumuzda, ‘Belediye bize teminat verirse biz de size doğal gaz veririz’ diyorlar. Yani kentsel dönüşüm nedeniyle doğal gaz döşenen yerlerin bozulmasından korkuyorlar. Ancak ne kentsel dönüşüm tamamlanıyor ne de doğal gaz geliyor. Bizi bu konuda bir kısır döngüye soktular. Bu nedenle bütün kış mağdur oluyoruz. Ayrıca birçok belediye başkanı buraya kapalı pazar yeri yapacağız diyerek vaatte bulundu ama hiçbiri yapmadı. En basitinden bir bankamatiğimiz bile yok. Emekli maaşımızı çekmek için ya Karabağlar’ın ya da Gaziemir’in merkezi yerlerine gitmek zorunda kalıyoruz. Özellikle bizim yaşımızdakiler için bu tarz sıkıntılar çok zorlayıcı oluyor. Yani demem o ki mahallenin sorunları hat safhada. Biz öncelikle doğal gaz sorununun giderilmesini istiyoruz. Hemen yanımızda, Aydın Mahallesi’nde ve serbest bölgede doğal gaz var ama bizde yok” şeklinde konuştu.

“ÇİLE ÇEKİYORUZ”

Bir diğer mahalle sakini Emine Çoral ise yine doğal gaz olmamasından yakınarak “Yaşımız belli ve aynı zamanda sakatlıklarımız da mevcut. Bu yüzden doğal gaz olmadığı için soba yakarken, onun küllerini atarken çile çekiyoruz. Zaten kömürün fiyatı da çok yüksek. Almıyoruz. Sobalarımız tütüyor, evlerimiz berbat oluyor. Şu an istediğimiz tek şey doğal gaz. Çok yakınımıza kadar doğal gaz geldi ama bize gelmedi. Pazar yerimize gelecek olursak, rezil bir halde. Yağmur yağdığı günler yerler çamur içinde kalıyor. Mahalleli olarak bu sorunların bir an önce çözülmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.