TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MP İzmir adayı Oğuz’dan iddialı ‘oy’ çıkışı: Tugay’ın ailesi gerçekçi davranırsa…

Memleket Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cüneyt Oğuz, düzenlenen basın toplantısında İzmir Büyükşehir adaylığını açıklarken CHP’nin İzBB adayı Tugay’ı da yaylım ateşine tuttu. Tugay, seçimlerle ilgili iddialı konuşarak “Hatta Cemil Tugay’ın ailesinden bile destek bekliyorum. Zaten eğer sağduyulu ve gerçekçi davranırlarsa böyle olur”

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 14:04
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 14:04
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
MP İzmir adayı Oğuz’dan iddialı ‘oy’ çıkışı: Tugay’ın ailesi gerçekçi davranırsa…

Memleket Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cüneyt Oğuz, bugün düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Mevcut siyasi iklim üzerinden iktidar ve ana muhalefet partisi CHP’ye yüklenen Oğuz, iki partinin İzmir Büyükşehir adaylarını da eleştirdi. Hizmet vurgusu yapan Oğuz, üstü kapalı olarak Cumhur İttifakı’nın İzBB Adayı Hamza Dağ’ın ‘Körfez Geçiş Projesi’ni desteklediği mesajını verdi.

31 Mart gecesi için de iddialı konuşan Oğuz, 1 Nisan’da İzBB yönetiminin Memleket Partisinde olacağını ifade ederken “Bütün tepki oylarına talibim” diye konuştu.

ŞEFFAF YÖNETİM SÖZÜ

Seçilmesi durumunda şeffaf yönetim sözü vererek konuşmasına başlayan Oğuz, “31 Mart yerel seçimleri için İzmir’de büyükşehir adayı gösterildim. Doğduğum büyüdüğüm ve her alandan biriktirdiğim dostlarımla bugün bu yolculuğa çıkıyorum. İzmir 8 bin 500 yıllık kadim bir medeniyet. Ben de bu bilinçle geçmişten bugüne bu tarihi değerleri ve kültürü gelecek nesillere aktaracak şekilde, erişilebilir ve engelsiz bir belediye başkanlığı yapacağıma söz veriyorum.” dedi.

BAŞARILI OLUP OLMADIĞINA BAKMAKSIZIN ÖDÜLLENDİRDİLER

Ekonomik ve toplumsal birçok sorunla seçime gidildiğini belirten Oğuz, CHP’nin İzBB adayı Cemil Tugay’ı Karşıyaka performansı üzerinden eleştiri yağmuruna tutarak “Birçok olumsuzluğu bir arada yaşıyoruz. Mazotun litresi 45, dolar 32 lira… Bu enflasyonist yapı içerisinde yerel seçime gidiyoruz. Bu enflasyonist yapı toplum açısından da büyük çökermelere neden olmuştur. İnsanlarımız birbirine güven duymaz hale gelmiş, huzursuz bir toplum yapısı ortaya çıkmıştır. Bir yanda hükümet varken bir yanda da 22 yıldır muhalefet eden eksim var. Ana muhalefet partisi 4 ay önce bir kurultay yapmıştır. Kurultayda yaşanan değişim sonucunda işler daha da kötü hal almıştır. Atatürk’ün kurduğu partinin başına geçen üç beş arkadaşımız 100 yıllık partiyi özelleştirmiş, aile şirketi gibi hareket etmiş ve aday belirlemede dost ilişkileri, kafa kol ilişkileriyle belirlemişlerdir. İzmir’de birçok arkadaşsızımın kurultay hesaplaşması nedeniyle tasfiye edildiğini görüyoruz. Belki de belediye başkanları arasında en başarısız olan, Karşıyaka’nın çöpünü toplayamayan, ilçeyi yönetemeyen, çalışmalarına ücretlerini ödeyemeyen bir isim ödüllendirilerek İZBB adayı olarak göstermiştir. Kurultayda kendilerine destek veren kişiyi başarılı olup olmadıklarına bakmaksızın bu kişi ödüllendirirken İzmir’de yaşayan 4,5 milyon cezalandırıldı. İzmir bunu hak ediyor mu? Ben İzmirli seçmenlerin vicdanına sesleniyorum. Artık ceketimi assam kazanırım mantığıyla İzmir’de aday belirleme süreci bitmiştir. Bu, İzmirli hemşerilerimizin zihniyle dalga geçmek dışında bir şey değildir” diye konuştu.

BÜTÜN TEPKİ OYLARINA TALİBİM

Memleket Partisi’nin kararsız ve bugüne kadar seçmeni olduğu partiye oy vermeyecek tepkili seçmen için alternatif olduğunun altını çizen Oğuz, “Artık her seçimde bu seçim otobandan önceki son çıkış anlayışıyla seçmeni iki parti arasına sıkıştırmanın yanlış olduğu kanısındayım. Ben Cüneyt oğuz olarak tüm seçmenlerimize sesleniyorum. CHP’ye aday belirlemeden dolayı oy vermek istemiyorum AK Parti’ye de oy vermeye elim gitmiyor diyenlere sesleniyorum. Gelin oyunuzu Cüneyt Oğuz’a verin. Bugüne kadar AK Parti’ye oy verdim ama son zamanlarda yaşananlardan dolayı oy vermek istemiyorum diyenler… Artık alternatifsiz değilsiniz. Bir alternatifiniz var, bu alternatifin adı da Cüneyt Oğuz’dur. Ben içinde bulunduğumuz durumdan çıkmak için önümüzdeki seçimin bir çözüm olduğunu düşünüyorum. U kıvılcımı İzmir’den yakmamız gerektiğini düşünüyorum. İzmir demokrattır. Demokrat olmak da yapılan yanlışlara karşı tavır almaktan geçen. Bugün içinde bulunduğumuz siyasi ortamdan memnun değilsek tepki göstermeliyiz. Ben bütün tepki oylarının Memleket Partisi’ne verilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

İKİ ADAYA DA O CÜMLELERİ ÜZERİNDEN ELEŞTİRİ

Dağ ve Tugay’ı kullandıkları bazı cümleler üzerinden eleştiren Oğuz, şunları söyledi; “CHP büyükşehir adayı dün, Ödemiş’te ‘Ödemiş’i Karşıyaka yapacağım’ demiş. Man yapma. Ödemiş çöplerini topluyor, sinek yok, işçilerin maaşını ödüyor. Böyle liyakattan uzak insanlara Büyükşehir adaylığını vermememiz lazım. Aynı şekilde AK Parti’nin adayı, ’15 yıldır elini sıkmadığım insan kalmadı’ diyerek hükümetin kaynağıyla e sıkmayı siyaset sanıyorlar. Sanki çiftçimizi o hale sokanlar onlar değilmiş gibi, tek çıkış yolu Bergama’da el sıkmakmış gibi…”

MÜDÜR VE BÜROKRAT ATAMALARINI YAPAY ZEKAYLA YAPMAYACAĞIZ

‘Yapay zeka ile aday belirleme’ üzerinden CHP’ye bir kez daha yüklenen Oğuz, “Siyaset Türkiye’de inanılmaz derecede yüzeyselleştirildi. Biz artık bunun sona ermesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz Memleket Partisi olarak üçüncü bir yol sunuyoruz. Büyükşehir Belediye alanı olduğumda belediyeyi nasıl yöneteceğim? Akıllı ve ahlaklı bir şekilde yöneteceğim. Dürüst, demokrat ve denetlenebilir bir belediye yapısı olacak Yerelden kalkınma olacak. Denizi mavi, kentimizi yeşil yapacağız. Doğal afetlere karşı mücadele edeceğiz en büyük mücadelemiz de kent yoksulluğuyla olacak. Rantı değil, İzmir’i önceleyen bir bilinçte olacağız. Erişilebilir, eşit ve engelsiz bir İzmir yaratacağız. Yapay zeka ile belediye başkanlığı yapacağız ama bunu sadece belirli verileri toplamak için yapacağız. Yani büyükşehrin müdürlerini ve bürokratların atamasını yapay zekayla yapmayacağız” dedi.

100’ÜN ÜZERİNDE PROJEMİZ VAR

Seçime yönelik vaatlerine de değinen Oğuz, şunları söyledi; “Kentsel dönüşüm en önemli sorunlardan biri. İzmir’de 4 yıl önce bir deprem yaşadık. Biz depremleri engelleyemeyiz ancak onlarla yaşamaya öğrenebiliriz. Biz Büyükşehir olarak depreme ve doğal afetlere karşı hazırlıklı bir şehir kuracağız. Şehrimizin bir önemli sorunu da trafik sorunu. Trafik özellikle bazı saatler ve bölgelerde kilit haline geliyor. Biz alternatif yıllar üretip mevcut yolları yeraltı ve yer üstüne bağlayacağız, bazı yerlere battı-çıktı yaparak trafikte rahatlamaya neden olacağız. Ayrıca akıllı trafik sistemini bir an önce hayata geçirmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda deniz ulaşımından da maksimum derecede faydalanabilmek için her türlü yatırımı yapacağız. Ayrıca raylı sistemi daha güvenilir ve geniş hale getirip aktarma sürelerini aşağıya çekeceğiz. !00’ün üzerinde projemiz var. Körfez bizim için önemli bir konu. Gelen her belediye başkanı Körfez’i temizleyeceğini söyler. Körfez’de oluşturulacak sirkülasyon kanallarıyla Körfez’in kendi kendini temizleyeceği bir sistem düşünüyoruz. Ayrıca Poligon ve Bostanlı derelerinin ıslah edilmeleriyle dere yatakları genişleterek hava koridoru yaratmanın önemi olduğunu düşünüyoruz. Basmane Çukuru sorunu da İzmir’in kanayan yaralarındandır. Basmane sorununu yeraltından Kültürpark’a bağlayarak çözmek bir projemiz var. En çok kıymet verdiğim projelerden biri. Şirinyer NATO’dan sahile kadar olan Yeşil Vadi bölgesinin düzenlenip rekreasyon alanı haline getirilmesine öncülük etmek.  Tüm mahallelere kreşler açıp çalışan kadınlarımızın hayatına dokunmak önceliğimiz. Ayrıca her ilçede gençlik merkezi ve spor kompleksi kurmak istiyoruz. Kadın sığınma evleri… İzmir’in en önemli ihtiyaçlarından biri. Bunu tespit edilmiş bazı ilçelerimizde hayata geçireceğiz Tarım, çok önemli. Özellikle İzmir, Osmanlı döneminde tarımın başkenti. Ancak son dönemde rant ekonomisi, betonlaşma ve binalara geçit vererek bu tarım arazileri ele geçirildi Biz bun önüne geçeceğiz. Tarım arazilerinin imara açılmasını engelleyeceğiz. Ayrıca çiftçimizin destelenmesi, üretim kooperatifleri ve malların dağıtımının gerçekleşmesi konusunda kooperatifleşmeyi destekleyeceğiz.”

Proje finansmanlarının bulunması noktasındaki yöntemini de açıklayan Oğuz, “Yapacağız her projede finansman çok önemli. Gerçek anlamda proje üretmek finansmanıyla her şeyi ortaya koymaktır. Biz bunların finansmanını ve uygulanabilirliğini nasıl sağlayacağız? Öncelikle mali olarak disiplin altında çalışan bir İzBB’yi hayata geçirmek zorundayız. Büyükşehir’in itibarını uluslararası düzeyde saygınlık kazanacak düzeye getirmeliyiz. Tahvil ihraç ederek… İzBB bundan sonra tahvil ihraç ederek uluslararası pazarda sorunlarını çözen, buradan elde ettiği kaynaklarla şehri için hayta geçireceği projelere bunları kullanacak bir hale gelecektir” ifadelerini kullandı.

DAĞ’IN KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİNE DESTEK

Yılan hikayesine dönen Opera Binası sorunu için de çözüm yolunu açıklayan Oğuz, Dağ’ın Körfez Geçiş Projesi’ne de destek vererek “Karşıyaka’da bir opera Binası var. Bunun çözüm bulması gerekiyor. Biz göreve gelir gelmez 6 ay yorunca bir kamuoyu yoklaması yapacağız ve 6 ayı sonunda orada nasıl bir hizmet merkezi yapılacağına karar vereceğiz ve bu verdiğimiz kararı 2 ay içinde hayata geçirmeye başlayacağız. Ayrıca iki yakayı birleştirme projeleri var .ben bunun karşısında değilim. Eğer iktidar İzmirli insanların hayatlarını kolaylaştıracak bir şey olacaksa ben karşısında değilim. İstemezükçü değiliz. Zamanında Konak tüneli yapılırken de birçok isim istemezükçü olmuştur. O yüzden iktidarın ay da Büyükşehir’in yapması önemli değil. O paralar devletin parası devletin parası bizim paramız” diye konuştu.

1 NİSAN’DA SEÇİMLERİN KAZANANI MEMLEKET PARTİSİ OLACAKTIR

Seçime yönelik oy hedefi konusunda rakam belirtmeyen Oğuz, ‘seçmen özgürlüğü’ vurgusu yaparak “Süleyman Demirel’e sandıktan ne çıkar diye sormuşlar. ‘Ne girerse o çıkar’ demiş. O yüzden bugünden 31 Mart’ta seçmenlerin nasıl bir tavır sergileyeceklerini bilmiyorum. Ben sadece şimdiden kendimin ne olduğunu ve diğer rakiplerimden farkımı anlatıyorum Ben iddialı bir siyasetçiyim. Hayatım boyunca iddialı oldum. Yine söylüyorum 1 Nisan’da seçimlerin kazananı Memleket Partisi olacaktır. Bu seçim önemli ve farklı bir seçim. Birçok aday var. Semen daha özgür. Seçmenlerimize korku yaşatmaksızın adaletli bir şekilde karar vermelerinin önünü açmalıyız. Yeter ki seçmen özgürce, iki kutup arasında sıkışıp kalmadan oy kullansın. O zaman kim seçilirse seçilsin başımızın üstüne. Çünkü ben, ben seçilmedim diye İzmir’in 5 yılının heba edilmesine göz yumacak biri değilim” ifadelerini kullandı.

CEMİL TUGAY’IN AİLESİNDEN BİLE DESTEK BEKLİYORUM

CHP’de kurultayla birlikte tasfiye edilen isimlerden destek bekleyip beklemediği sorusunda da iddialı konuşan Oğuz, şunları söyledi; “Ben herkesten destek bekliyorum. Hatta Cemil Tugay’ın ailesinden bile destek bekliyorum. Zaten eğer sağduyulu ve gerçekçi davranırlarsa böyle olur.”

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.