TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Menemen’de işçi direnişi devam ediyor

Menemen Belediyesi’nde işten çıkarılan işçilerin direnişi günlerdir sürüyor. İşten çıkarılan personeller bugün belediye önünde kuru ekmek soğan yedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2024 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 12:13
Kaynak: HABER MERKEZİ
Menemen’de işçi direnişi devam ediyor

Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan 28 Mayıs günü yaklaşık 400 belediye personelinin işine son verdi. 9 gündür belediye önünde direnişi sürdüren işçiler bugün yeryüzü sofrası kurdu. Kuru ekmek ve soğan yiyerek, ‘yiğit muhtaç olmuş kuru soğana’ türküsüyle belediye yönetimine seslendiler.

İşten çıkarılan Mustafa Doğan, “Biz 400 belediye çalışanıyız. Her birimiz işimizi layıkıyla yerine getirdik. Aydın Pehlivan seçim sürecinde hiçbir işçiye karışmayacağını söyledi. Ancak seçim bittikten sonra takke düştü kel gözüktü misali işi kıyıma başladı  işçileri kuru ekmek soğana muhtaç etti” ifadelerine yer verdi. Öte yandan işçiler bugün belediye önünde dağıttıkları bildiride yaşanan haksızlıkları anlattı. Bildiride, Aydın Pehlivan ya da belediye yönetiminden hiç kimse ile diyalog kurulamadığına dikkat çekildi.

Aydın Pehlivan’ın seçim öncesi verdiği namus şeref sözünü hatırlatan işçiler, “Aydın Pehlivan şu an, ailem dediği işçiyi, yandaş bir sendika ile AKP'li ve diğerleri olarak bölüyor. Biz her belediye işçisi gibi doğumdan ölüme kadar Menemen'in her köşesinde alın teri dökenleriz. Sokaklarınızı süpüren, çocuğunuzun geldiği kreşi temizleyen, geldiğiniz kursların öğretmenleriyiz. İş akitleri sonlandırılanlar, işten çıkarılanlar sahada alın teri döken emekçilerdi” dedi.

Emekten ve emekçiden tasarruf edilemeyeceğini hatırlatan işçiler, “İlla yapacaksınız, çiçekten, festivalden, konserden yapın. Seçimden önce binlerce kişiyi oy vermesi karşılığında işe alırken bütçenin biteceğini düşünemediniz mi?” ifadelerine yer verdi.

DAYANIŞMAYA ÇAĞRI

Menemenli vatandaşları dayanışmaya çağıran işçiler, “Bayramdan hemen önce bu haksızlık karşısında sizleri yanımızda olmaya davet ediyoruz. Belediyenin bir kamu kurumu olduğunu hatırlayalım. Belediye başkanlarının hangi siyasi ideolojiye bağlı olduğu bizi ilgilendirmez. Belediye başkanının ve yönetiminin göreve geldikten sonra tasarruf politikalarını işçi ve emekçi üzerinden yapması kabul edilebilir bir durum değildir” ifadelerine yer verdi.

Açıklama, “Biliyoruz ki bugün bir haksızlığa susarsak yarın aynısı hepimize yaşatılacaktır. Sizleri de çocuklarımızın ekmeğimizin hakkı için bizlere destek olmaya, sesimizi duymaya ve duyurmaya çağırıyoruz... Çünkü şunu çok iyi biliyoruz tek başına kurtuluş yoktur..” ifadeleriyle sonlandırıldı.

CHP'DEN GREVE DESTEK

CHP Menemen İlçe Başkanı Hüseyin Özbey ve CHP’li meclis üyeleri işçi grevine giderek destek oldular. Özbey, işten çıkarmaların siyasi olduğunu belirterek, “İşçi dostu olduğunu iddia eden Aydın Pehlivan, seçim sonrası ilk iş işçileri kapının önüne koydu. Bu karar kendisinin işçi dostu değil işçi, emekçi düşmanı olduğunu gösterdi. Zaten AKP yıllarca sermayeye hizmet eden karanlık bir dikta rejimi olmaktan öteye geçemedi. Vatandaşlarımızı açlığa, sefalate mahkum edenlerin hesabı yarına kalacak belki ancak yanlarına kalmayacak. İşçi kardeşlerimizin yanındayız. Emekçilerimizi kuru soğana muhtaç eden bu zihniyetle mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.