TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Meclis Metropolis’te toplandı: Antik kentte ‘canlı yayın’ çıkmazı

Torbalı’da bulunan Metropolis Antik Kenti’nde gerçekleştirilen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı’nda ‘canlı yayın’ gerginliği yaşandı. AK Parti’den gündem dışı konuşmalarda meclisin canlı yayınlanmamasına tepki gelirken Başkan Tugay’dan ‘siyasi arena’ resti geldi

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 19:20
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 20:19
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Meclis Metropolis’te toplandı: Antik kentte ‘canlı yayın’ çıkmazı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı ikinci bileşimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay idaresinde gerçekleştirildi. Toplantı, Torbalı’da bulunan Metropolis Antik Kenti’nde yapıldı.

Oturumda, meclisin ‘gündem dışı konuşmalar’ bölümünün canlı yayınlanmaması konusu tartışmalara neden oldu. AK Parti’den canlı yayın olmamasına tepki gelirken Başkan Tugay’dan ‘siyasi arena’ resti geldi.

Oturumun başında konuşan Başkan Tugay, tarihi değerlerin önemine vurgu yaparak “Kentimizin en önemli antik miraslarından birindeyiz. 6 bin yıllık bir geçmişi ola bir kent Metropolis. En son M.Ö. 300 yıllarında da burası demokrasiyle yönetilen bir polis olmuş. Şu anda bulunduğumuz alanda meclis toplantıları yapılırmış. Bunları sizinle paylaşmak istedim. Çünkü ister istemez bunlar insanı etkiliyor. Şehrimizin cidden çok önemli antik mirasları var. Her birimizin sahip olduğu bu kültürel ve tarihi mirasla ilgili daha fazla bilgi sahibi olması ve belediye olarak da bununla ilgili daha fazla çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. İzBB, Aziz Kocaoğlu başkanımızın zamanından beri kentteki bütün antik kazılara destek veriyor. Burada aşağıda agora alnında bir kazı devam ediyor. Ne kadar bütçe ayrıldığın sordum. 700 bin liralık bir bütçe ayrılıyormuş. Bununla yapılan işler de maalesef yavaş oluyor. Burası Efes’e eşdeğer bir kent. Burada şarap üretilirmiş, onlar amforalara konulurmuş. Onların bazıları Mısır İskenderiye’de bulunmuş Yani yıllar önce burada üretilen şaraplar Akdeniz’in her tarafına gidermiş. Zaman zaman İzmir’in potansiyelinden, ticaretinden, tarımından ve bunların ötesinde turizm potansiyelinden bahsediyoruz. Buraların tanıtımı ve markalaşması bize yakışır şekilde ziyarete daha uygun hale getirilmesi durumunda ne kadar önemli değerlere sahip olduğumuzu ben de bir kez daha buraya gelince gördüm. Belki buraya gelmek biraz zahmetliydi ama meclisimizin buradan bir mesaj vermesi noktasında burada toplantımızın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

GÜNDEM ÖNCESİ GERGİNLİK

Oturumda, gündem maddelerinin görüşülmesi öncesinde ‘canlı yayın’ gerginliği çıktı. Önergelerin görüşülmesi öncesinde söz alan AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe gündem dışı görüşmelerde meclisin canlı yayınının kesildiğini belirtirken konu oturumda gerginliğe neden oldu.

BOZTEPE: TEMENNİLERDE CANLI YAYININ KESİLDİĞİ BİZE İLETİLDİ

AK Partili Boztepe, bugüne kadar madde numaralarıyla oylanan önergelerin madde ekleriyle okunarak oylanmasını talep ederek “AK Parti ve MHP grubu olarak bizde böyle antik kentte toplantıda olmanın heyecanını yaşıyoruz. Demokrasilerden bu tip meclis toplantılarının önemi büyüktür. Biz gündem maddelerinin ekleri ile birlikte okunarak görüşülmesini istiyoruz. Nedeni şu; 2024 yılı meclislerine bakıyoruz ki gündem dışı konuşmalarda ve temennilerde canlı yayınların kesildiği bize iletildi. Bu demokrasiye yakışmamaktadır. Geçmiş Roma İmparatorluğu döneminde başlayan halk meclislerinin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Eğer ki bir meclis üyesi bile gündemdeki yazılış şekline itiraz ederse gündemin ekleri ile okunacağını biliyoruz. Bu nedenle biz ekleri ile okunarak meclisin devam etmesini diliyoruz” diye konuştu.

YILDIZ: SİZDEN BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Boztepe’nin ardından konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, ‘canlı yayın sorununun’ demokrasiyle bağdaşmadığı mesajını vererek şunları söyledi; “Bir kişinin bile itirazı konusunda gündem ekleri ile okunmak zorunda. Geçmiş meclislerde bu tartışmaları yaşadık. Sizden bir açıklama bekliyoruz. Kendi grubumuzda yaptığımız tartışmada da gündeme geldi. Dilek ve temennilerin geçmiş pazartesi mecliste canlı yayınlanmadığını ve bunun teknik neden olduğunu düşünmüştük. Bugün yaptığımız görüşmelerde bunu sizin talebiniz olduğunu öğrendik. Bu doğru mudur? İçinde bulunduğumuz antik kentin 5 bin yıllık tarihi içinde demokrasinin beşiği olarak sayılan coğrafya içindeyiz. Bugün de bin yıllık tarihi yerde meclisini icra ediyoruz. Bu nedenle demokratik bir hak olan... Ki canlı yayınlanıp yayınlanmaması meclis süresini kısaltmıyor. Burada esas olan ilgili ilçelerden muhtarlardan, vatandaşlardan bazı konular gelir. Bunları gündemde konuşamayacağımız için gündem dışı konuşmalarda bunlar dile getirilir. Doğal olarak tüm meclis üyelerinin ilçelerinin sorunlarını burada dile getirildiğini vatandaşlar tarafından görülmesini arzu edeceklerdir.”

TUGAY: MECLİS KİŞİSEL SİYASET YAPMA ALANI DEĞİL

Yıldız’ın sözlerine ve gündem dışı konuşmaların canlı yayınlanmamasına ilişkin eleştirilere yanıt veren Tugay, “Mecliste görüşeceğimiz konuları gündemle bildiriyoruz. Bazı gündem maddeleriyle ilgili uzun uzun görüşüyoruz. Ben geçen dönemki meclis deneyimimizden de yola çıkarak İzBB Meclisi’ni hiç kimsenin kişisel siyaset yapma alanı olarak kullanmasını doğru bulmuyorum. Kentin gündemiyle ilgi bir gündem varsa önerge verilebilir, gündemdeki bir madde olarak görüşülebilir. Bu dönem böyle bir şey olmadı ama geçen dönemki deneyimlerimden dolayı… Bazı arkadaşlarımız sadece meclis canlı yayınlanıyor diye kendi fikirlerini başka arkadaşlarımızı incitecek şekilde dile getirmelerini doğru bulmadım. Dolayısıyla gündemimiz naklen yayınlanacak ancak gündem dışı görüşmeler canlı olmayacak. Kaldı ki herkes kendi sosyal medyası aracılığıyla görüşlerini dile getirebilir. Kaldı ki mecliste önemli olan gündemdir. Herkesin konuşmasına saygımız var ancak meclisin kişisel siyaset yapma alanı olarak kullanılmasını doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.

YILDIZ: BİR SONRAKİ BİLEŞİM TARİHİ BELİRLENMEDEN MECLİS BİTMİŞ SAYILMAZ

Verilen kararın alınan kararın çiğnenmesi olduğunun altını çizen AK Partili Yıldız, “Teknik bir hata yapıyorsunuz. Biz ilk mecliste meclisin canlı yayınlanmasını oyladık. Meclis gündeminin en son bileşeni gün ve saatin tespiti ve kapanış. Yani meclisin yayınlanması bütünlüğü kapsar. Biz meclisin dilek ve temenniler kısmı dışında canlı yayınlayalım diye oylamadık. Meclisin tamamı canlı yayınlansın diye oyladık. Yani dilek ve temenniler ile bir sonraki meclis tarih ve saati belirlenmeden meclis sonlanmış olmaz. Dolayısıyla maddi bir hata da yapıyorsunuz. Hiçbir meclis üyesi arkadaşımız, geçmiş dönemde bahsettiğiniz gibi sizin kaygılarınızı dile getirdiğiniz bir konuyu gündeme getirmediler. Herkes gündem dışı konuşmalarda herkes kendi ilçesiyle iğli sorunları gündeme getirdiler. Dediğiniz gibi şahsi konular gündeme gelmedi. Aldığınız karar kısmi olarak aldığımız karara aykırıdır” dedi.

TUGAY: GÜNDEMLERİN NAKLEN YAYINLANACAĞINA İLİŞKİN KARAR ALDIK

Kararlarında ısrarcı olduklarını belirten Tugay, şunları söyledi; “Gündem görüşmelerinin naklen yayınlanacağına dair bir karar aldık. Bu dönemin başından beri gündem dışı konuşmalar canlı yayınlanmıyor. Görüşümde ısrar ediyorum. Ben meclisi kimsenin kendi siyasi arenası olarak kullanmasını doğru bulmuyorum izin de vermeyeceğim.”

CANLI YAYIN TARTIŞMASI TAM GAZ

Öte yandan; gündem dışı konuşmalarda da ‘canlı yayın’ tartışmaları hız kesmeden devam etti.

Söz alan AK Partili Meclis Üyesi Burçin Kevser Sevil, “Önceki dönemde de bu gündem dışı konuşma talepleri meclisin kanseri. Konuşmaları önce yapalım, sonda yapalım… Konuşacaklar önceden belirlesinler dendi. Biz bunları defalarca tartışmasını yaptık. Ama beraber tartıştık, neyin doğru olacağına birlikte karar verdiler. Kimse meclis başkanı diye kararını dayatmadı. Geçen dönemde meclis üyesiydim. Hepsini emeği var. Kimsenin onların emeğiyle ilgili kendi siyasi çıkışları diye onların olmadığı ortamda kesinlikle doğru buluyorum. Mesele burada meclis başkanı olarak ben karar verdim ve yapacaksınız dayatması ya da çoğunluk bizde diye bu kararı dayatmanız… Genç bir kadın siyasetçisi olarak ben bu kararı kabul etmiyorum. Karşı karşıya olduğumuz muamele önemli olan. Mesele konuşmaların canlı yayınlayıp yayınlanması değildir. Tüm mesele, meclisten geçmiş bu kararın belediye başkanının meclis başkanı benim diyerek dayatmasıdır” diye konuştu.

TUGAY: SİZİN KONUŞMANIZLA İLGİL BİR ENGELİMİZ YOK

AK Partili Sevil’e alınan meclis kararıyla yanıt veren Başkan Tugay, “16 Nisan 2024 tarihli oturumumuzda aldığımız kararda şöyle diyoruz… ‘İzBB Meclisi’nin gerçekleştirileceği toplantının sesli ve görüntülü cihazlarla kaydedilmesi ve gündem görüşmelerinin internet ortamında İZBB resmi sayfalarında canlı yayınlanması’ diyoruz. İkincisi… Belediye çalışma yönetmeliğinde şu deniliyor. ‘Üyelerin gündem dışı konuşma isteği yazılı olarak başkana verilir. Söz verip vermemek ve süresini belirlemek başkanın yetkisindedir’ der. Ben size yazılı verin, söz verip vermemem beni yetkimde demedim. O nedenle ithamlarınızı kabul etmiyorum. Sizin konuşmanızla ilgili bir engelimiz yok. Siz konuştunuz dinledik ve siz konuştukça meclisimiz devam edecek. Söz hakkınız var. Ama bunları bir kişisel siyaset yapma aracı olarak belediyenin resmi web sayfasından olan yayının kullanmanız bana doğru gelmiyor” dedi.

BOZTEPE: TEKRAR BİR ARAYA GELİN VE ÇÖZÜM BULUN

Tugay’ın ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Boztepe, kararsan dönülmesi gerektiğinin altını çizerek “Meclis ve gündem bir bütündür. Gündem dışı konuşmalar da bir bütündür. Gündem dışı konuşmalar en başa mı koşulsun sona mı diye tartıştık burada daha önce. Bizim için yani muhalefet için daha iyi. Ama meclis çok uzayacağı için sona alınmasını kabul ettik. Gündem, sizin yaptığınız gündemdir. Gündem dışı ise İzmir’in bütün ilçeleriyle… Siz ‘bu kentin körfezi kokuyor' gibi bir gündem maddesi koyabilir misiniz? Bunu biz söyleyeceğiz gündem dışında. Gelin bu konuyu burada kapatmayalım. Siz grup başkan vekilleriyle tekrar görüşün. Benim canlı yayın olmadığından dün haberim oldu. Keşke böyle bir şey olmasaydı. Tekrar bir araya gelin ve bir çözüm bulun. Bir konuda size katılıyorum. Ben de dahil olmak üzere sizin arkadaşlarınız da siyaset yaparsa mikrofonu kapatın” dedi.

YILDIR: TÜM İZLEYENLER TOPAL ÖRNEK DURUMUNUZU BİLİYOR

AK Parti tarafından yapılan konuşmaların ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Zafer Levent Yıldır, ‘topal ördek’ örneği vererek “Burada asıl sorun şu… Arkadaşımızın burada asıl katlanmak istemediği şey milyonlarca insanın 22 yıldır katlandığı şey. Mevzuatta haklı olduğumuzu söylüyor arkadaşlar. E biz mevzuatta haklıysak geriye etik kalıyor. Etiği ele alırsanız eğer sizin burada anlamlı ve doğru konuşmalar yapacağınız tek şey sizin referanslarınızdır. Ama tüm izleyenler sizin topal örnek durumunuz biliyor. Eğer bir şey söyleyeceksen arkasında duracaksın. Her yerde ve her şeye rağmen” diye konuştu.

Son olarak konuşan Başkan Tugay, grup başkanvekillerinin tekrar bir araya gelerek konuya ilişkin görüşme gerçekleştirmesini ve konuya ilişkin kendi görüşünü de değiştirebileceğini söyledi.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.