TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Maaşlarda adaletsizliğe son verilmesi gerekiyor

İZBAN istasyonlarında çalışan güvenlik görevlilerinin, metro ve tramvay istasyonlarındaki meslektaşlarından çok daha az maaş aldığını söyleyen Kalender, “Bu adaletsizliğe son verilmeli” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 09:15
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 13:13
Kaynak: HABER MERKEZİ
Maaşlarda adaletsizliğe  son verilmesi gerekiyor

AYSELİN UZUN-ÖZEL HABER- Son zamanlarda yaşadıkları sorunlar ile sık sık gündeme gelen İzmir Banliyö Sistemi’de (İZBAN) çalışan özel güvenlik görevlileri, bu sefer de adaletsiz maaş oranları sebebiyle yetkililere seslendi. Yüzde 50’si İzmir Büyükşehir Belediyesine ve yüzde 50’si ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) bağlı olan İZBAN’ın bünyesindeki  özel güvenlik görevlilerinin, tramvay ve metroda görevli güvenlik görevlilerine nazaran çok daha az maaş aldığını söyleyen Güvenlik-İş Sendikası İzmir Bölge Başkanı Hüseyin Kalender, son yıllarda maaşlar arasında uçurum farklar oluştuğunu vurgulayarak, bu durumun adaletsizlik olduğunu ve aynı şartlarda çalışan işçilerin eşit maaş almaları gerektiğini belirtti. Kalender, “Metro ve tramvayda çalışan güvenlik görevlilerinin maaşları ve şartları çok iyi konumda. Maaşları bizim kat ve kat üstümüzdeler. Ancak yetkililer İZBAN’da çalışanları kesinlikle bu şekilde değerlendirmiyor. Yani yetkililer işçi kayırıyor. Bu adaletsizliğe son verilmeli” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE YAŞAMAK İÇİN YETERLİ DEĞİL

Tüm uğraşlara rağmen İZBAN’a bağlı çalışan güvenlik görevlilerinin maaşlarına verilen zammın Türkiye şartlarında yaşamak için oldukça yetersiz olduğunu belirten Kalender, “Metro ve tramvayda çalışan güvenlik görevlilerinin maaşları ve şartları çok iyi konumda. Maaşları bizim kat ve kat üstümüzdeler. Ancak yetkililer İZBAN’da çalışanları kesinlikle bu şekilde değerlendirmiyor. Yani yetkililer işçi kayırıyor. Bu adaletsizliğe son verilmeli. Oluşan bu uçurum farkın nedeni ise şu; biz toplu sözleşmeyi masada yapmak istedik. Maaşa yapılan zammın konuşularak, yetkililerle tartışılarak yapılmasını istedik. Fakat bu konuda uzlaşma olmadı. Bu konuda şirketimizin avukatı arabuluculuk toplantısına katıldığında herhangi bir uzlaşma yapılmayacağını beyan etmişler. Mecburen hakem heyetine gittik. Hakem heyetine gittikten sonra ise güvenlik görevlilerine verilen zam oranı ilk 6 ay yüzde 6 ikinci 6 ay yine yüzde 6 olmak üzere toplanda yüzde 12 oranda zam oldu. Üstelik bu kararın içinde enflasyonla ilgili herhangi bir madde de yok. Türkiye’de yaşamak için yeterli bir maaş değil bu. Buna itiraz ettik, basın açıklamaları düzenledik ama bir geri dönüş alamadık. Öte yandan bu durumun bir diğer sebebi olarak İZBAN’ın tramvay ve metro gibi yüzde 100 belediyeye bağlı olması da gösterilebilir. Belki de bundan dolayı bu farkı kapatmıyor, bu zammı yapmıyorlar. Zaten bugüne kadar bize yetkililer tarafından net bir tavır sergilenmedi. Bu da bizim mücadelemizi yavaşlattı. Bize zaman kaybettirdi. Çünkü zammı ne yapmayacağız diyen oldu ne de yapan oldu” ifadelerini kullandı.

HAK ARARKEN KARŞIMIZA YASAKLAR ÇIKIYOR

Yaşanan bu duruma tepki göstermek istediklerinde ise karşılarına yasakların çıktığını dile getiren Kalender, “Biz sendika ve işçiler olarak mücadelemize devam edeceğiz ancak güvenlik görevlilerinin maalesef bir grev hakkı bile yok. Bu hakkımız olmadığı için de biz sert ve ses getiren bir mücadeleye giremiyoruz. Çünkü hak ararken karşımıza yasaklar çıkıyor. O sebeple sadece basın açıklaması yapmakla yetiniyoruz. Basın açıklamaları bizim en büyük silahımız. Ayrıca ilerleyen zamanlarda 5188 sayılı yasaya dayanarak, belirlenmiş olan çalışma şartları dışında bir iş yapmayacağız. Gerekirse istasyonlardaki her yolcuyu arayacağız. Artık orada yığılma mı olur, ne olursa sorumlu biz değiliz. Eğer normal yollarla hakkımızı alamazsak, pasif direniş ile haklarımızı arayacağız. Özel güvenliğe verilmiş bütün hakları kullanacağız. Ayrıca istasyonlarda en ufak elektrik arızasında bile güvenlikten arızaya müdahale edilmesi isteniyor. Biz bunun da son bulmasını istiyoruz. Ortada bilinçli bir müdahale olmadığı için bu hem yolcuların hem de güvenlik görevlisi arkadaşımızın can güvenliğini tehlikeye atıyor.” sözlerini etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.