TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kentin merkezinde yeni bir dünya doğuyor! Soyer: Onlar rant biz hak peşindeyiz!

İzmir’in yapı stoku açısından kangren bölgelerinden olan ve Romanların bölgesi olarak bilinen Ege Mahallesi’nde kritik eşik aşıldı. Alandaki kentsel dönüşümün 1. etabının temel atma töreni gerçekleştirilirken törende konuşan Başkan Soyer, Sulukule örneği vererek “2000’li yılların ortalarında Sulukule’deki Roman kardeşlerim kendi mahallelerinden acımasızca tecrit edildi. Kimseyi bu mahalleden etmeden, kentsel dönüşümü Roman kardeşlerimizle birlikte güle oynaya gerçekleştiriyoruz. Onların geçer akçesi rant. Bizim geçer akçemiz hak” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 12:56
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 12:56
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Kentin merkezinde yeni bir dünya doğuyor! Soyer: Onlar rant biz hak peşindeyiz!

İzmir’in kangren sorunlarından olan kentsel dönüşüme ilişkin kentin dört bir yanında çalışmalar yürütülürken son olarak yapı stoku açısından en sorunlu bölgelerden olan Ege Mahallesi için kritik adım atıldı.

Yüzde yüz uzlaşı, yerinde dönüşüm, belediye garantörlüğü ilkelerine bağlı olarak yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında Ege Mahallesi 1 . Etap’ın temel atma töreni bugün, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla gerçekleştirildi. Törene Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş katıldı.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında kent merkezinde toplamda 7 hektarlık alanda yaklaşık 120 bin metrekarelik inşaat alanında toplam 706 bağımsız birim üretilecek.

BİZ BİR SÖZ VERDİK

Kentsel dönüşüm çalışmalarında verdikleri sözleri bir bir tutuklarını belirten Soyer, “Biz bu yola çıkarken İzmir'e bir söz verdik. ‘İzmir'i güvenli yapılara ve sağlıklı altyapıya kavuşturacağız’ dedik. Üç temel ilkeye dayanarak eşi benzeri görülmemiş bir kentsel dönüşüm hamlesi başlattık. Daima yerinde dönüşüm, yüzde 100 uzlaşı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi garantörlüğü ilkeleriyle hareket ettik.  Bugün, bu üç ilke üzerinde yükselen Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanında, yeni konutlarımızın temelini atıyoruz. Ege Mahallesi, İzmir'in en kritik kentsel dönüşüm noktalarından biri. 7 hektarlık dönüşüm alanımızda ilk etapta 700 bağımsız birim olmak üzere toplamda 1800'ün üzerinde hane inşa ediyoruz. Doların tavan yaptığı, maliyetlerin her geçen gün katlanarak arttığı böyle bir dönemde, İzmir'i hak ettiği güvenli yapı stokuyla buluşturmanın gururunu yaşıyoruz. Bugüne kadar Ege Mahallesi’nde 494 milyon, Örnekköy’de 1 milyar 430 milyon, Gaziemir’de 470 milyon, Uzundere’de 2 milyar 465 milyon lira olmak üzere yaklaşık 4 milyar 860 milyon lira ihale bedeli olan kentsel dönüşüm çalışmalarımızı tamamladık. İzmir’in 6 bölgesinde 8 etap halinde, 820 bin metrekarelik dev bir alanda şehrimizin depreme dayanıklı, yeni mahallelerini kurduk. Kurmaya devam ediyoruz. Kentsel dönüşüm mevzuatındaki tüm yetersizliklere rağmen 1000'in üzerinde bağımsız birimin anahtar teslimini yaptık, 5 bin 560 bağımsız birimin ise yapım işlerini sürdürüyoruz” dedi.

EVLERİ DEĞİL YAŞAMLARI DÖNÜŞTÜRDÜK

Kentsel dönüşümde uyguladıkları modelin önemine de değinen Soyer, “Bu yolda İzmir’in iş insanlarına da bir çağrıda bulunduk. Kurdukları kentsel dönüşüm yapı kooperatifleriyle bu sıkıntılı süreçte çağrımıza yanıt verdiler. Kentsel dönüşümü, kooperatif modeliyle buluşturarak dayanışmamızı büyüttük. Vatandaşlarımıza kendi binalarının müteahhidi olma şansını sunduk. Birlikte başlattığımız kentsel dönüşüm seferberliğiyle İzmir’de sadece evleri değil, vatandaşlarımızın yaşamlarını da dönüştürdük” diye konuştu.

ONLARIN AKÇESİ RANT BİZİMKİ HAK

İstanbul sulukule örneği üzerinden roman vatandaşların haklarının gaspedilmediğinin altını çizen Soyer, “Bu ülkede kentsel dönüşüm denince akla gelen ilk yerlerden biri İstanbul, Sulukule’dir. Sulukule İstanbul’da Roman vatandaşlarımızın en yoğun nüfusa sahip olduğu yerlerden biriydi. Biriydi diyorum… Çünkü, 2000’li yılların ortalarında Sulukule’deki Roman kardeşlerim kendi mahallelerinden acımasızca tecrit edildi. Doğdukları, büyüdükleri mahalle onlara çok görüldü. Evleri başlarına yıkıldı. Sulukule, buraya sonradan gelen zenginler arasında pay edildi.  Bugünse biz İzmir’de Ege Mahallesindeyiz. Burası da Roman kardeşlerimin yoğun yaşadığı bir mahalle. Ve ne mutlu ki biz kimseyi bu mahalleden etmeden, kentsel dönüşümü Roman kardeşlerimizle birlikte güle oynaya gerçekleştiriyoruz.  Çünkü bizim geçer akçemiz başka. Onların geçer akçesi rant. Bizim geçer akçemiz hak!  İşte bu yüzde biz İzmir’de kimsenin ahını almadan yeniledik.  İzmir’de kimsenin evini başına yıkmadık. Onlara sıcak bir yuva kurduk. Vicdanımız rahat, başımız dik” ifadelerini kullandı.

VİTRİN SÜSLEMEK OLARAK GÖRMEDİK

Görev süreci boyunca kentsel dönüşüme ‘gösteriş’ açısından bakmadığını belirterek gelen eleştirilere de kısaca yanıt veren Soyer, şunları söyledi; “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Biz kentsel dönüşümü hiçbir zaman vitrini süslemek olarak görmedik. Bizim için kentsel dönüşüm, vatandaşlarımızın içinde güvenle yaşayabileceği evler inşa etmek demek. İzmir'in refahını büyütmek demek... Biz bu şehrin binalarını değil, geleceğini inşa ediyoruz. Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm alanında bugün temelini attığımız çalışmalarımız, işte bu kararlılığımızın bir yansımasıdır. Projemiz, Ege Mahallesindeki vatandaşlarımıza ve tüm İzmir’e hayırlı olsun! Aşkla İzmir. Daima İzmir!”

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.