TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kayyım döneminde giden ‘Gençlik Merkezi’ Urla’ya tekrar geliyor

FETÖ operasyonları kapsamında 2019 yılında seçilmiş belediye başkanı Burak Oğuz’un görevden alınmasıyla yerine gelen Kayyım döneminde bedelsiz olarak Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne devredilen taşınmazın ruhsatı Urla Belediyesi tarafından geri alınacak.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 15:26
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 15:33
Kaynak: MUHABİR BERKAY ERDEN
Kayyım döneminde giden ‘Gençlik Merkezi’ Urla’ya tekrar geliyor

Muhabir-Berkay Erden / Cumhuriyet Halk Partili Burak Oğuz’un yönetiminde olan Urla Belediyesi’ne 2019 yılında atanan Kayyım tarafından alınan kararlar aradan geçen 5 yılda hala konuşulmaya devam ediyor. Atanan kayyım tarafından Gençlik Merkezi yapılmak üzere 25 yıllığına bedelsiz olarak Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne devredilen taşınmazın Urla Belediyesi tarafından bugün geri alınacağı açıklandı. Urla’nın Denizli Mahallesi’nde bulunan taşınmazın son durumu hakkında bir duyuru yayınlayan Urla Belediyesi şu açıklamalarımda bulundu;

“Kamuoyuna duyurulur: Urla Belediyesi’nin Kayyım yönetiminde olduğu dönem içerisinde 7 Temmuz 2022 tarihinde alınan 197 sayılı karar ile 3302 ada 4 parsel numaralı Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Urla Belediyesi ortaklığında olan hisseli taşınmaz 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75/d maddesi gereğince “Gençlik Merkezi” olarak kullanılmak üzere 25 yıllık süre ile bedelsiz olarak Gençlik Spor İl Müdürlüğüne tahsis edilmiş idi. 29 Haziran 2024 tarihinde söz konusu taşınmazda yasal olmayan kazı çalışması gerçekleşmiş ve Urla Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılmak istenen yasa dışı kazıya izin verilmemiştir”

Belediye başka yerde yapabilirsiniz dedi

Spor müdürlüğü ile yapılan görüşmelerde oraya yapılacak bir tesisin kamu yararının kısıtlı olacağını belirten Urla Belediyesi;  “İl ve İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerde söz konusu alanın Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere yüksek gelir getirici potansiyele sahip konumda olması ve merkez mahallelerde hali hazırda 4 adet açık- kapalı spor tesisi mevcut olması nedeniyle, söz konusu projenin diğer mahallelerde uygulanması daha doğru olacağı belirtilerek, tahsis iptaline gidileceği kendilerine bildirilmiştir. Tahsisin üzerinden iki (2) yıl geçmiş bulunmakta olup söz konusu parselde herhangi bir ruhsat alınmadığı tespit edilmiş ve tarafımızca tahsis iptal hakkı da doğmuştur.  Unutulmamalıdır ki, Urla sadece merkez mahallelerden ibaret değildir ve hemşehrilerimizin tüm sosyal altyapı imkânlarından eşit faydalandırılması daha adil olacaktır. Çevre Mahallerde gerçek anlamda spor tesislerine ihtiyaç bulunduğundan yapılacak yatırımın faydalı olması adına, kendilerine buradaki tahsis iptal edilirken alternatif alanlar sunulmuştur” şeklinde açıklamada bulundu. 

Kamu yararını gözetiyoruz

Yapılan açıklamada Belediye’nin Gençlik, Spor İl Müdürlüğü’ne kamu yararını gözeterek spor tesisi yapılabilecek başka yerlerin bilgisi verilmesine rağmen Müdürlüğün bunları değerlendirmediği söylenerek şu ifadelere yer verildi; “Spor tesisi bulunmayan mahallelerimizden; Denizli Mahallesi 3833 Ada 1 Parsel (7.188 m2), Gülbahçe Mahallesi 469 Ada 1 Parsel (9.567 m2), Bademler Mahallesi 262 Ada 64 Parsel (31.220 m2+17.212 m2), Kalabak Mahallesi 4607 Ada 1 Parsel (2.300 m2) ve İçmeler Mahallesi 2780 Ada 1 Parsel (2.703 m2) sayılı taşınmazlarda bu projeyi hayata geçirmeleri için tahsis işlemi yapılabileceği kendilerine iletilmiştir. Fakat bu önerimiz kendileri tarafından kabul görmemiştir. Urla Belediyesi olarak; ilk günden bu yana dile getirdiğimiz gibi kamunun hakkını korumaya, gençlerimizi spora teşvik etmeye ve sporcularımıza destek olmaya devam edeceğiz. Kamu yararını gözeterek gerçekleştirdiğimiz çalışmaların siyasetin içine çekilmesini ve olayların çarpıtılmasını kınıyoruz.

Kaynak: MUHABİR BERKAY ERDEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.