TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Karaburun’da ÇED toplantısı gerçekleşmedi, şirketin raporu ise tartışma yarattı

Lodos Elektrik Üretim Şirketi, İzmir Karaburun'da yeni bir Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) kurma talebinde bulundu. Ancak bakanlık yetkilileri, yasal gereklilikler doğrultusunda Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı yapmak üzere Karaburun'a gittiğinde, protesto eden vatandaşlar toplantının gerçekleşmesine engel oldu. Bununla birlikte, şirketin bakanlığa sunduğu raporda ÇED toplantısının yapıldığı şeklinde yanıltıcı bilgiler bulunduğu ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 12:17
Kaynak: HABER MERKEZİ
Karaburun’da ÇED toplantısı gerçekleşmedi, şirketin raporu ise tartışma yarattı

SÖZCÜ'den Gökmen Ulu'nun haberine göre; Alto Holding'e bağlı Lodos Karaburun Elektrik Üretim Şirketi, İzmir'in Karaburun ilçesinde faaliyet gösteren Rüzgar Enerji Santralleri için kapasite artırımı için başvuruda bulundu.

Yaylaköy, Bozköy, Saip, Tepeboz, Parlak köylerinin bulunduğu bölgede çalışmalar yürüten şirket, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle "Özel Çevre Koruma Bölgesi" ilan edilen alanda türbin sayısını 84'ten 128'e çıkarmayı hedefliyor.

Karaburun çed toplantısı gerçekleşmedi

YÖRE HALKINDAN TOPLANTIYA ENGEL

17 Ocak 2023 tarihinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu görevlileri, yasal gereklilikler doğrultusunda Karaburun'da Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı düzenlemek üzere Yaylaköy'e gitti.

Ancak bölge halkı, bu girişimi protesto ederek ÇED toplantısının gerçekleşmesine izin vermedi. Toplantıya katılım olmayarak hiçbir vatandaş toplantıya katılmadı.

TOPLANTININ YAPILMADIĞI TUTANAK ALTINA ALINDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü görevlileri, yasal zorunluluk gereği halkın katılımının önemli olduğu Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısında hiçbir vatandaşın bulunmadığını tespit etti.

Karaburun halkının yoğun protestolarıyla karşılaşan RES projesine karşı olduklarını belirten tutanakta, toplantının gerçekleşmesine izin verilmediği kaydedildi.

Karaburun çed toplantısı tutanağı

GERÇEKLEŞMEYEN TOPLANTIYA ‘YAPILDI’ TUTANAĞI

Ancak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, şirketin kapasite artırımı talebini onayladı. Şirketin sunmuş olduğu raporda, gerçekleşmemiş olan ÇED toplantısının yapıldığı iddia edildi. Raporda, "ÇED sürecinde halkın bilgilendirilmesi ve katılımı için toplantı düzenlenmiştir" ifadesinin bulunduğu öne sürüldü.

ERDOĞAN: TOPLANTI HİÇ AÇILMAMIŞTIR

SÖZCÜ’ye konuşan Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, “O gün ben de halkımızla birlikte oradaydım. Toplantı hiç açılamamıştır. Benim de imzaladığım tutanakta ve bakanlığın yazılarında da bu tespit var. Karaburun Belediyesi olarak gerekli itirazlarımızı yaptık” ifadelerini kullandı. Erdoğan, yanlıştan dönüleceğine inandığını söyledi.

Karaburun çed toplantısı tutanağı

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.