TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Karaburun, 1 Mayıs’ta sokaktaydı

1 Mayıs İşçi Bayramı, Yarımada’da sendika ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla bir mücadele gününe yakışır coşkuyla kutlandı. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, alın terinin ve emeğin, aydınlık yarınların güvencesi olduğunu belirterek, “Tüm işçilerimizin hak ve demokrasi mücadelesi, kararlılıkla büyüsün. 1 Mayıs kutlu olsun” dedi

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 16:07
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 16:07
Kaynak: BÜLTEN
Karaburun, 1 Mayıs’ta sokaktaydı

Tarihe ‘itirazın coğrafyası’ olarak geçen Börklüce Diyarı Karaburun, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı adına yakışan bir coşkuyla kutladı. DİSK ve KESK Karaburun Şubeleri koordinasyonundaki Karaburun 1 Mayıs Tertip Komitesi öncülüğünde bir araya gelen sendikalar, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları; Karaburun Zeytinli Kavşak’ta buluşup pankartlar ve sloganlar eşliğinde Karaburun Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. “Yaşasın 1 Mayıs, “Her Yer Taksim” sloganları atarak yürüyen Karaburun Demokrasi Güçleri, aynı içerikte dövizler taşıdı.

KESK Eğitim – Sen ve DİSK Genel-İş İzmir 4 Nolu Şube üyesi işçiler, Tüm-Bel-Sen, Eğitim-İş, Karaburun Kent Konseyi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Karaburun Şubesi, Eğitim-Sen Karaburun Temsilciliği, Mordoğan Yaşam Dostları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Karaburun Şubesi, Karaburun Kadın Platformu, DİSK Emekli-Sen Karaburun Şubesi, Tertip Komitesi adına 1 Mayıs Bildirisi okunurken, törende hep birlikte söylenen marşlar söylendi ve halaylar çekildi. Sonrasında Karaburun Belediyesi Nergis Kafe’de düzenlenen kutlama programında, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Türk Halk Müziği Korosu seslendirdiği türkü ve marşlarla, katılımcılar da dans ve halaylarla günü bayrama çeviren ritmi büyüttüler.

DEĞİŞEN HAYATLA VE İŞ BİÇİMLERİYLE UYUMLU BİR MÜCADELE SÜRECİ

1 Mayıs etkinliğinin her aşamasında yer alan Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, emeğin ve alın terinin mücadelesiyle insanlığın bugün hayata dair sıradan görünen pek çok hakkın sahibi olduğunu belirterek, “Bugün kalbimiz Taksim’de, Türkiye’de 1 Mayıs kutlamasının olması gereken en doğru adresinde. Bir hukukçu olarak sesleniyorum: Anayasa Mahkemesi’nin 2023 yılında verdiği hak ihlal, kararları hiçe sayılamaz, hukuk  emekçilerden soyutlanamaz” dedi.

Başkan Erdoğan, “Haklarımız bize altın tepside sunulmadı. O nedenle, emek tarihinin kazanımlarının ve demokrasinin kalıcı olması, gelişmesi için; 1 Mayıs bir mücadele günüdür. Bu mücadele süreci, ne günü ve kendini kurtaran sadece bir ücret mücadelesidir ne de mücadele çabasından bağımsız bir bayramdır. Bayram, mücadelenin sürekliliğiyle; hakları bugünden yarına hayatın ve iş biçimlerinin değişen koşullarına adapte olabilen yeni mücadele biçimleriyle çocuklarımıza taşıyabildiğimiz zaman bayram olabilecektir. Aksi takdirde, bilinci yükseltmediğimiz takdirde; bir yas günü olacaktır. Mücadele geleceğe en önemli mirasımızdır” dedi. 

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.