TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kanserde erken teşhis için önemli adım: İzmir Şehir Hastanesi'nde MR eşliğinde biyopsi uygulaması

zmir Şehir Hastanesi, kanser teşhisinde önemli bir adımı daha atıyor. Ultrason ve mamografi ile tespit edilemeyen kuşkulu kitleler, MR görüntülemesiyle belirleniyor ve hemen ardından gerçekleştirilen biyopsi ile kesin tanı konuluyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 13:15
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 13:15
Kaynak: BÜLTEN
Kanserde erken teşhis için önemli adım: İzmir Şehir Hastanesi'nde MR eşliğinde biyopsi uygulaması

İzmir'de ailesinde meme kanseri öyküsü olan Ayfer Çelik İzmir Şehir Hastanesi’ndeki bu özellikli işlemden faydalanan ilk hasta. 60 yaşındaki hastanın düzenli yaptırdığı mamografi ve ultrason tetkikleri sırasında kuşkulu sayılan ve netleştirilemeyen iki adet kitle tespit edildi.

Kesin tanı ve ileri tetkik için İzmir Şehir Hastanesi Radyoloji Kliniği’ne başvuran hastaya MR eşliğinde meme biyopsisi yapılarak kitlelerden örnek alındı. Temiz çıkan biyopsi sonuçları sonrasında rahat bir nefes alan Çelik, İzmir Şehir Hastanesi’nden aldığı özellikli hizmet için çok mutlu ifade ederken doktoru Radyoloji Doktoru Prof. Dr. Zehra Hilal Adıbelli ve ekibine çok teşekkür etti.

ERKEN TEŞHİSTE TAM TEDAVİ MÜMKÜN

En çok rastlanan kanser türlerinden biri olan meme kanserinde, teknoloji ve tıptaki hızlı ilerlemelerin, özellikle de erken teşhis ile birleştiğinde tam tedavinin mümkün olduğunu, bu nedenle MR eşliğinde biyopsi işleminin önemini vurgulayan Prof. Dr. Zehra Hilal Adıbelli; “MR’da cihaza uyumlu biyopsi ekipmanları kullanarak dokudan örnek alınması ve bu örneğin laboratuvarda incelenmesi işlemleri MR eşliğinde biyopsi uygulamaları olarak tanımlanmaktadır. Kanser açısından kuşkulu lezyonlara, öncelikle saptanabiliyorsa ultrason eşliğinde, ultrasonla görülemiyorsa mamografi eşliğinde biyopsi yapılmaktadır. Ayfer hanımda olduğu gibi az sayıda hastada ise lezyonlar sadece meme MR’da görüldüğü için biyopsinin de sadece meme MR ile yapılması gerekmektedir. Her iki lezyondan aldığımız örnekler patolojiden iyi huylu olarak geldi. Hastamızı sağlıkla uğurlamak onun olduğu kadar bizim içinde sevinç kaynağı.” dedi.

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.