TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İzmirli Gazeteciler seslendi: Süleyman Gençel serbest bırakılmalı!

İzmirli Gazeteciler, Hasan Tahsin Anıtı önünde toplanarak haksız yere tutuklanan meslektaşları Gençel’in serbest bırakılmasını istedi

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 15:01
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 15:01
Kaynak: HABER MERKEZİ
İzmirli Gazeteciler seslendi: Süleyman Gençel serbest bırakılmalı!

YAREN GÜZELKAN-İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) evinden gözaltına alınarak tutuklanan A3 Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Gençel için bugün Hasan Tahsin Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleşti.  Bizler bir avuç kalsak da onların istedikleri gibi habercilik yapmayacağız diyen İGC Başkanı Dilek Gappi, “Gazetecilik meslek ilkelerinden vazgeçmeyeceğiz” dedi. İzmirli gazeteciler, tutuklanan Süleyman Gençel’in bir an evvel serbest bırakılması için çağrıda bulundu. 

‘SEN HASAN TAHSİNLER ’İN DEVAMISIN…’

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Mehlika Gökmen, Süleyman Gençel’in yanında olduklarını bildirerek, 15 Mayıs 1919’da özgür basın ve ülke için ilk kurşunu atan, ağır bedel ödeyen Hasan Tahsin anıtı önünde yine haksız bir sebeple tutuklanan meslektaşımız için protesto için toplandık. Süleyman. İzmir’in yertiştirdiği en aktivist, çılgın, otosansür uygulamadan haberlerini yazan biri. Kendisine iyi tanır ve bilirim. Otosansürü uygun görmeden mesleğini yapmaya çalışan bir gazeteci. Daha öncede bedeller ödedi gözaltına alındı. Öncesinde de mahkumiyeti olduğu için ikinci mahkûmiyet kararı ile bu işi hapis cezasına döndürmeyi başardılar. Halbuki 3 ay sonra olsaydı bu kalkmış olacağından yatarı olmayacaktı. İzmir; bedel ödeyen bir şehir ve bu süreç 1919’da dediğim gibi Hasan Tahsin ile başladı.  İzmir; düşünmekten, yazmaktan korkmayan bir şehir. Süleyman’in bir an önce serbest bırakılmasını en kötü de ev hapsine döndürülmesini istiyorum. Mesleğimiz üzerindeki bu karabulutların mevcut iktidar devam ettiği müddetçe devam edeceğini de biliyorum. Biz gazeteciler olarak bunun farkındayız ama bu bizi geri adım attırmaktan vazgeçirmeyecek neyse bedeli ödeyeceğiz. Basının daha özgür olduğu fikir ve ifade özgürlüklerinin daha serbest olduğu istediğimiz gibi yazabildiğimiz günlere evirilelim. Bunun için ne gerekiyorsa hep birlikte yapmak zorundayız. Buradan Süleyman’a sesleniyorum: ‘Yalnız değilsin! Biz seninleyiz. Sen ve buradaki arkadaşlar, Hasan Tahsinler ’in devamı…’ dedi. 9 Eylül Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Macit Sefiloğlu ise, “Süleyman’la çok uzun süre aynı gazetede çalışmakla beraber birçok sivil toplum örgülerinde de birlikte çalıştık ve aile gibiydik. Tutuklanma kararı verilmemesi gereken olayla karşı karşıyayız. Umuyorum bu süreç uzamaz… biz Süleyman’la yeni baştan beraber olmaya devam ederiz” diye konuştu.

GAZETECİLİK İLKELERİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ!

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Süleyman Gençel’e yanındayız diyerek, “Yine haksız hukuksuz göz altına alınmayla karşı karşıyayız. Değerli Gazeteci Süleyman Gençel’in bir an önce serbest bırakılması için sesimizi duyurmak için buradayız. Sevgili halkımız biliniz ki mücadele ederken zorlanıyoruz. Doğruları yazdıkça işsiz, kalıp cezalandırılıyoruz. Bizler bir avuç kalsak da onların istedikleri gibi habercilik yapmayacağız. Gazetecilik meslek ilkelerinden vazgeçmeyeceğiz. Sadri Gürsel, Murat Ağırel, Hülya Kılınç gibi nice meslektaşlarımız ve şimdi de Süleyman Gençel gibi cezaevlerinde baskılarla susturulmaya çalışılıyoruz. Sizler ne için azmettirileni gözaltına almıyorsunuz? Üstelik hakaret etti diye bir gazeteciyi tutukluyorsunuz. Tüm Türkiye ile dalga geçiyorsunuz? Bu işin arkasında kimse durmamalıdır aksi halde tarih bizleri mücadele eden sizleri de katillerin arkasında duran olarak yazacaktır. Basın özgürlüğü güçlendiği sürece bizler mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Biliniz ki, Süleyman Gençel yalnız değildir! Bir an önce serbest bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.